Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Odsun ceskych Nemcu 1945SDL CZ vyhnani 1945 statistikaNa osm tisíc „vyhaslých“ právních norem, zákonů, předpisů a vyhlášek, které za posledních sto let zaplevelily sbírku zákonů, z ní hodlají zákonodárci v roce 2022 odstranit. Na ministerstvu vnitra už mají jejich soupis. Poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše, jimiž byli zdejší sudetští Němci zbaveni občanských práv i majetku a odsunuti do Německa, v něm ale nejsou.

A to s odůvodněním, že ač tyto dekrety vykazují charakteristické znaky dávno vyhaslých právních předpisů, mají prý ještě pořád „významné politické či mezinárodní dopady“. Dodejme, že obavy z těch „mezinárodních“, jsou naprosto bezpředmětné: Dekrety by samozřejmě byly odstraněny ze sbírky zákonů k aktuálnímu současnému datu a nikoli zpětně, takže by jakékoli restituční nároky sudetských Němců neměly apriori šanci.

V Německu je na to ostatně precedens. Obdobně jako je u nás zákonem ze začátku 90. let stanovena hranice pro vracení zkonfiskovaného majetku na únor 1948, byl i ve východním Německu přijat zákon, že se vrací pouze majetek zkonfiskovaný až po založení NDR v roce 1949.

Naše domácí strašidlo

Něco zcela jiného jsou ale „dopady politické“. S čestnou výjimkou lidovců zneužívají mnozí zdejší politici už přes třicet let poválečné dekrety k bezostyšné manipulaci s voliči.

Dekrety sice oficiálně prohlašují za „vyhaslé“, ale dokud se z nich dají vykřesat jiskry strachu z tradičního nepřítele, není šance, že by se jich vzdali. Je to pro ně ideální příležitost předvést se v roli chrabrých bojovníků za údajné „národní zájmy“.

Obzvlášť v tom vyniká prezident Miloš Zeman, jehož tahle taktika vynesla v roce 2013 až na Hrad, když ve druhém kole voleb prezentoval svého protivníka Karla Schwarzenberga coby „mluvčího sudetských Němců“, který zpochybňuje poválečné uspořádání.

„Sudeťáckou kartu“ má Miloš Zeman v záloze dodnes

Jednou z jeho výhrad proti jmenování Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí bylo například i to, že Lipavský prý „veřejně navrhoval, aby se sudetoněmecké dny konaly v České republice“.

V interview k dvacátému výročí Česko-německého fondu budoucnosti řekl člen jeho první správní rady a bývalý prezident Bavorského zemského sněmu Johann Böhm, že zrušení Benešových dekretů by nemělo žádné materiální důsledky, ale „zhojilo by rány na duších těch, kteří odsun prožili, a v České republice by mohlo pomoci překonat blokádu k vyrovnání se s minulostí“. Podle Böhma má každý státní akt automaticky zdání legality, a proto nesmí zůstat v platnosti nic, co se legalitě příčí.

Vláda Petra Fialy má teď vynikající příležitost to napravit a poválečných dekretů se v rámci odplevelení sbírky zákonů elegantně zbavit. Nejsou totiž dneska už ničím jiným než naším vlastním, domácím strašidlem zděděným z dob komunismu.

 

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Lída Rakušanová

https://plus.rozhlas.cz/lida-rakusanova-promarnena-prilezitost-8652903  

P.S.

Takto reagoval na článek Jiří Weigl, bývalý i dnešní spolupracovník prezidenta Václava Klause. Na okraj připomínám, že oba mají německá jména. I v jejich žilách tak zřejmě koluje krev jejich předků s německými kořeny. Už jen 20% Čechů má čistě slovanské geny. Ve středu Evropy tomu ani jinak být nemůže.

Benešovy dekrety jsou prý už právně „vyhaslé“, ale když se to hodí, jsou i dnes využívány českou justicí v nepropěch právoplatných restituentů, potomků původních vlastníků. Pouze president Václav Havel byl schopen se omluvit za námi napáchané poválečné bezpráví a zločiny proti lidskosti na nevinném německém obyvatelstvu, našich staletých spoluobyvatel. Prezidenti Klaus ani Zeman toho nikdy nebyli a nebudou schopni. Využívají a živí trvale nenávist, lež a manipulují s ní ve svůj prospěch. Byla zaseta do duší českých občanů komunisty a přetrvává dodnes. SRN se dodnes stále vypořádává se zločiny nacismu. My jsme to se zločiny komunismu dodnes nedokázali.

Ve Francii, kde byla válka, si Francouzi v referendu odhlasovali, že si své Němce ponechají a jak nádherné je dnes Alsasko-Lotrinsko. U nás válka nebyla, naše Němce jsme vyhnali a o vše okradli. Kdysi nádherné Sudety podle toho dnes vypadají. Se ztrátou jejich hospodářské síly jsme se dodnes nevyrovnali. To řekl nedávno v českém rozhlase Vladimír Dlouhý, president hospodářské komory ČR a bývalý ministr průmyslu a obchodu ve vládě Václava Klause. Také zvažuje kandidovat ve volbách na presidenta České republiky. Tímto tvrzením už své šance uspět hodně oslabil. Také ho Hrad podporuje jako nového šéfa České národní banky. Dlouhý se také významně podílel na zániku slavné ocelárny POLDI Kladno. Byl také předsedou KSČ v ústavu Prognostiky, kde pracovali Klaus i Zeman…    

Presidenti SRN a Francie společně uctívají na místech nacistických zločinů památku nevinných obětí jak ve SRN, tak ve Francii. Toho se od Václava Klause a Miloše Zemana nikdy nedočkáme. Jsou to provinciální, sebestřední "politici", s tomu odpovídající mravní malostí, pokud lze o mravnosti u nich vůbec hovořit.

 

Jan Šinágl, 8.1.2022

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)