Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...

   
 • 26.06.2024 08:18
  Tragikomedie justice, kdy oceněné reportérky u soudu letos ...

  Read more...

   
 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Tigrid Pavel II

Aktualizováno 5.9.2023: PAVEL TIGRID: Postrach rudých zločinců a kritik českého gestapismu

Na Pavlu Tigridovi je nejsympatičtější vlastnost, že dokázal hájit svoje v drtivé většině případů pravdivé názory i proti většině. Tento vynikající žurnalista se také pod vlivem humanisty Přemysla Pittera postavil proti násilnostem doprovázející odsun Němců a dokonce neváhal psát o českém gestapismu. „Řekl jsem už, že princip kolektivní viny, který byl v případě vyhnání československých Němců v zásadě aplikován, je nepřijatelný; ale nemohu po pravdě tvrdit, že jsem se proti němu zvlášť výrazně bil nebo i jen angažoval. Naproti tomu k jeho nelidskému provedení jsem se – spolu s hrstkou kolegů novinářů – postavil kriticky a veřejně, i když s rezervou, kterou diktovaly tehdejší cenzurní a autocenzurní poměry.“ Už v listopadu 1945 však v lidoveckém časopise Obzor kritizoval brutalitu a teror, jemuž byli Němci včetně žen, starců a děti ze strany některých Čechů vystaveni. Mimo jiné se jednalo o jejich mučení, znásilňování a okrádání před nuceným vysídlením do Německa. V této souvislosti neváhal psát o českém gestapismu.  „My všichni politologové jsme se mýlili, postkomunistická éra je skoro tak složitá jako komunistická. Úplně jinak. Exploze svobody, sen, že svoboda vlastně je nezodpovědnost, každý pro sebe a každý za sebe, je naprosto falešný. Tak to opravdu není! Svoboda je především stálá zodpovědnost, stálé rozhodování za sebe, ne druhých za mě. Lidé mě zastavují na ulici: ,Pane Tigride, jak to dopadne, co uděláte?’ Říkám: ,Co uděláte vy, občané, rozhodne, mě se neptejte, na vás záleží.’ Osobní zapojení zmizelo, všichni mluví, jako by ještě byli ,oni’, ti ,druzí’, ale že to jsou oni sami, teď už neplatí.“ To je přesně ono. Mnozí lidé mají v sobě silně zakořeněné komunistické myšlení, že oni sami se o sebe starat nemusí, ale druzí jsou povinni se starat o ně. Pavel Tigrid takovým jasně vzkazuje, že každý člověk je především zodpovědný sám za sebe, a je na něm, co se svým životem učiní.

***

Veřejnoprávní ČT o Pavlu Tigridovi v Událostech ČT nic, natož zvláštní pořad, nepřekvapuje - mimochodem chybí běžná dělení reportáží pod videem a seznam reportáží - třeba nestíhají, nebo známka postupného hroucení se, vyloučíme-li záměr.

ČRoPlus (31.8.2023, 15:50 – od 15:48:25 hod.) věnovala Pavlu Tigridovi 4 min., ale v obsahu bloku zpravodajství Tigrid zmíněn není: 15:10 Polsko zná složení komise přezdívané "Lex Tusk". Ta má zkoumat ruský vliv na polské politiky od roku 2007, kdy se stal premiérem šéf dnešní opozice Donald Tusk. Ten komisi považuje za nástroj k diskreditaci jeho osoby. Proč? Ukrajina zasáhla cíle vzdálené až 700 kilometrů, oznámil prezident Volodymyr Zelenskyj. Může to souviset s čerstvou vlnou dronových útoků na ruské vojenské objekty v šesti ruských oblastech? A s koncem prázdnin začíná divadlům nová sezóna. V případě Divadla Járy Cimrmana již sedmapadesátá. Co - dnes již legendární - soubor pro diváky chystá? Moderuje Daniela Vrbová.

Poslechněte si tyto 4 minuty – výpovědi a svědectví dětí Pavla Tigrida, vypovídají vše a vydají za desítky článků! Jak se asi jmenuje onen agent StB, pracující ve francouzské bance? Nestyděl se přijít, půl roku po smrti Tigrida, na českou ambasádu v Paříži na vzpomínkovou tryznu! Kdo ho pozval? Syn Pavla Tigrida ho vyzval k odchodu, agent se urazil a pohrozil podáním stížnosti. Kdepak asi tento vejlupek tehdy pracoval, či ještě dnes pracuje? Zřejmě v diplomatických službách, kde takovýto „diplomaté“ byli a jsou stále vítáni. Vydá mi ABS jeho svazek, nebo opět „zapracuje“ GDPR a jeho jméno zůstane nadále utajeno před veřejností? JŠ

***

I. DÍL: Czech-Maroccogate seriál na pokračování – český diplomat v Moskvě jako "pornoherec" !!!

3.9.1948: Válečný zločinec a masový vrah Edvard Beneš, naposledy vydechl před 75 lety

Připomeňme si z historie: Byl "Havlem před Havlem"

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)