Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 22.07.2024 08:14
  Ve volbách do europarlamentu ale v poměru 12:9 uspěli ...

  Read more...

   
 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Fremr Senat 2023Vlevo soudce JUDr. Robert Fremr na jednání pléna Senátu poslouchá „drtivou“ retrospektivu případu olšanské hřbitovy, kterou prezentuje senátor Pavel Fischer. (Senat.cz)

***

Útoky na soudce Roberta Fremra nás nutí k hlubokému zamyšlení. Útočníci si zřejmě nevidí do úst, anebo trpí těžkou amnézií či neznalostí historických faktů

Za bývalého režimu do konce roku 1989 mohli práva v tehdejším ČSSR studovat, dostudovat a následně právnické profese vykonávat až na výjimky pouze prověřené kádry bývalého režimu a jejich prověření a prokádrovaní potomci. Právnické profese byly totiž oporou režimu. Po roce 1989 k debolševizaci a očistě justice nedošlo.

Jak se to mohlo stát?

Na vině jsou zřejmě též pozoruhodné šachy se zákony po listopadu 1989, sloužící k matení veřejnosti a většiny orgánů a vlád tzv. „západního demokratického světa“. Problém lze shrnout pod výraz „očista justice“. Potáčovi kluci to měli dobře připravené a spočítané.

Očista justice (v době po listopadu 1989) byla prováděna na základě nově přijatého zákona o soudech a soudcích, tj. zákona č. 335/1991 Sb., který nabyl účinnosti dne 1. 9. 1991, a na základě tzv. lustračního zákona č. 451/1991 Sb. (podle tohoto zákona museli soudci odejít např. kvůli členství v Lidových milicích, lustrační zákon však neměl co dělat s řadovým členstvím v KSČ, týkal se pouze funkcionářů KSČ). Tyto právní předpisy se tedy týkaly úpravy způsobu převzetí soudců, kteří byli zvoleni do funkcí podle předpisů platných před účinností nového zákona o soudech z roku 1991.

Soudci ustanovení do funkce po dni 1. 1. 1990 se dnem účinnosti nového zákona o soudech a soudcích považovali za soudce ustanovené podle tohoto zákona. Soudci ustanovení do funkce podle dosavadních předpisů přede dnem 1. 1. 1990 museli být ve lhůtě 12 měsíců od účinnosti zákona o soudech a soudcích, tj. do dne 31. 8. 1992, ustanoveni do funkce podle tohoto zákona. Z vedených dat je zřejmé, že zákon č. 198/1993 Sb., o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu, který nabyl účinnosti až dne 1. 8. 1993, nemohl být při očistě justice využit.

Důsledky jsou dnes zjevné

Takže se nemůžeme divit, když ještě v současné době nám působí ve státní správě a v justici lidé, kteří své návyky z dob totality uplatňují i ve vysokých pozicích, jako kupříkladu dnešní Nejvyšší státní zástupce JUDr. Igor Stříž, kterému se v určitých kruzích říkalo „Igor Stříž – rudý kříž“, JUDr. Bělina, JUDr. Sváček a řada dalších. A nikdo se nad tím nepozastavuje a žádný křik není slyšet.

Co se týče soudce Roberta Fremra, tak ten u Mezinárodního trestního soudu v Haagu, kde leta soudil, svou erudici prokázal dostatečně, v opačném případě by jej jistě rychle poslali domů. Stejně tak se dobře držel Josef Baxa, který udržel nezávislost Nejvyššího správního soudu i přes nevoli řady politiků, včetně Klause, Zemana a Schillerové.

Buďme tedy rádi, že na Ústavní soud zasednou (zasedli) lidé jako Josef Baxa či Robert Fremr, kteří se nenechají ovlivňovat křiklouny a soudí podle Ústavy ČR a mezinárodních smluv. Spravedlnost v ČR dlouhodobě trpí a oni mají možnost a šanci to trochu zlepšit, což se zřejmě nelíbí. A komu se nelíbí?

Pokud máme odmítnout soudce Roberta Fremra a Josefa Baxu, potom je nutno odmítnout Igora Stříže, a řadu dalších. Měřme proto laskavě všem stejným metrem a ptejme se, kdo zavinil situaci se znovujmenováním komunistických soudců do funkcí v roce 1990 a násl.

A nebo je lepší dát lidem šanci, aby ukázali, že jsou hodni svého místa?

Takže buď všichni, anebo nikdo?

Jsme přesvědčeni, že lidem je nutno dávat šanci, aby svými skutky v přítomnosti dokázali, že jsou na svém místě. Robert Fremr a Josef Baxa si své místo na Ústavním soudě zaslouží. Mimo jiné totiž dlouhodobě poukazují na významnou disfunkčnost české justice a českého právního systému, kterou je nutno řešit, ale která není řešena. A kdo jsi bez viny, hoď kamenem.

 

Jiří Plicka

HABEAS CORPUS

https://www.voxpopuli.sk/pravo/kauzy-pravo/zamysleni-nad-causou-soudce-roberta-fremra-bud-vsichni-anebo-nikdo.html

***

Podporuji soudce Baxu i Fremra

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentáře   

-1 #4 Jan Šinagl 2023-11-04 13:42
Robert Fremr: "My jsme k předloženým důkazům přistupovali skutečně s opatrností, ale zprostit obžalované jen na podkladě skutečnosti, že případ vyšetřovala StB, to opravdu nešlo". Opatrnost se projevila mj. i v tom, že soud odsoudil trojici z pěti skutků, přičemž prokuratura je žalovala z více než stovky provinění. Odmítl také, že by se nechal strhnout mediální kampaní, která proces v 80. letech provázela.

LN 2.11.2023 - pressreader.com/.../...
-3 #3 Jan Šinagl 2023-10-14 15:06
Pavel Rychetský byl aktivní agent STB, s krycím jménem "Rychtář". I potomci mnoha STBáků zastávají dnes vysoké politické funkce. Nejznámější je eurokomisařka Jourová, která je dcerou aktivního agenta STB Jiřího Špaka, který měl krycí jméno "Kontrolor". Potomek agenta STB Ivana Klímy (krycí jméno "Přítel"), Michal Klíma, který byl sám taky agentem STB s krycím jménem "Syn", byl donedávna vládním zmocněncem pro oblast médií a dezinformací, jinými slovy vrchním cenzorem. Takže cenzuru měl na starost bývalý STBák jehož názory se řídila vláda.

Z naší korespondence. Nebyl jsem u toho, ale dění ve společnosti tyto informace jen potvrzuje...

-3 #2 Jan Šinagl 2023-10-13 17:28
Nemáme dost kvalitních soudců, ale raději máme nové "zločince v taláru" s "čistou", resp. neznámou minulostí, než schopné. Ti v totalitě selhali jako většina z nás, ale svoji soudcovskou kvalitu prokázali po Listopadu 89 - i mimo ČR. Kdo je zde za hlupáka? Kdo z nás dnes opět selhává jako za totality?!
-3 #1 Jan Šinagl 2023-10-13 17:26
„Studentský žalobce při čistkách na bratislavských právech v roce 1950 Tibor Böhm se v lednu 1990 stal slovenským generálním prokurátorem o měsíc později i československým “. (LN 22.9.2023: Ištván Léko „Pocta Robertu F. Lambergovi“.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)