Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Jsem Bata dokazu aversJsem Bata dokazu reversAktualizováno 17.2.2024: Názory Hans-Georg Maaßena, bývalého prezidenta Spolkového úřadu pro ochranu ústavy, právníka a předsedy WerteUnion

Aktualizováno 14.2.2024: 

***

Evropa je ve velmi špatném stavu, zadlužení je enormně vysoké. V tomto případě bych použil slova generálního ředitele Volkswagenu Thomase Schäfera: „Evropa zlenivěla a zhloupla“.

***

Tomáš Baťa: „Nechceme peníze, nechceme subvence, nežádáme od vlády darů!“

***

Textová podoba rozhovoru je redakčně upravenou verzí živého rozhovoru, a tudíž nemusí zcela odrážet vyjádření pana Baťky v plném kontextu jeho myšlenek, které byly řečeny. PLNOU VERZI rozhovoru přináší podcastová relace. 

Ve firmě FOSFA je hlavním heslem: NEJDE – NEEXISTUJE!, stejně jako SPOLUPRÁCE – DNES, NE ZÍTRA!PRÁCI STROJŮM, MYŠLENÍ LIDEM!NENAPODOBOVAT, BÝT V ČELE!

Z rozhovoru s podnikatelem Ivanem Baťkou: Baťa nám bude chybět v dobách, které nebudou jednoduché - Češi mají trend oslavovat ty, kteří odešli, místo těch co jsou s námi, mohou nás něco naučit a posunout dál. Poslouchat je více za jejich života, než po jejich smrti - Většina našich ekonomů a jejich tvrzení, se mýlí – „3P“: Pochopit - Přizpůsobit se - Příležitost využít – Evropa jako celek je nemocná.

Proběhla transformace společnosti, světové ekonomiky a světového řádu

SRN je exportérem, motorem Evropy, pokud se tento motor zadrhne, jaké místo v něm budeme mít? Jak budeme my a naše firmy reagovat na tyto změny? - Kdo je pouhým dodavatelem, narazí – Hledejme odpovědi v dokonalé přírodě: „Žádný strom neroste do nebe!“. Jednoho dne je třeba začít sázet nové stromy. Každá civilizace se tvořila levnými vstupy výroby. Pokud se zdroje vyčerpají, civilizace zaniká. Evropská civilizace se ve způsobu myšlení a existence vyčerpává. Logicky dojde k zániku Evropy jako takové a její postavení se změní. Je třeba to vidět pozitivně – „stromy“ odcházejí a je třeba zasadit nové. Buď doplnit stávající, nebo zasadit zcela nové. V každém konci je začátek, v každém začátku je něco nového.

SRN se rozhodla pro neosvědčenou cestu

Byla exportérem energie a dnes je jejím dovozcem, což zásadně poškozuje ČR. Platí za špatné rozhodnutí SRN. Platí daňoví poplatníci a podniky. 30% firem ve SRN chce ukončit provoz, nebo opustit zemi – Evropa žádné „stromy“ nezasadila, aktivitu přebírá především Asie v čele v USA, pokud v nich nedojde k zásadnímu sociálnímu neklidu. USA jsou pořád hegemonem a lídrem na hliněných nohou, protože je ekonomika prodlužená, ale je tam spousta zdravých a dobrých firem – Ekonomika SRN je zdravá a může si zadlužení dovolit a přežít, na rozdíl od zadlužených zemí, které nemusí přežít. Je „nemocný muž Evropy“, ale země co to říkají, jsou také nemocné, ba mnohem více: „Když Německo zakašle, ČR je chřipka“ – Čína už má dnes know-how jaké Evropa nemá, následuje ji Jižní Korea, Japonsko. Čínská dynamika dokázala vyrobit přes 50% světových robotů. V druhé lize najdete USA, ve třetí a čtvrté SRN a někoho dalšího. To je odpověď kdo je nemocný a chorý v té třetí a čtvrté lize – „Evropa zlenivěla a zhloupla“, říká šéf Volkswagenu a to se nebavíme o školství.

Naši zahradu jsme nerozvíjeli, zasadili ji naši předci, jen jsme si žili v jejich stínu

Místo sázení jsme plenili. Proto nemám dobrý pohled, na rozdíl od našich politiků na to, kam kráčíme. Musíme jít jinou cestou, začít pracovat, rozvinul ji ve své knize Jan A. Baťa tzn. začít spolupracovat.  Doufat, že se k někomu zase přilepíme, nevidím jako cestu – K podnikatelství dotace nepatří, jinak žijeme na úkor budoucích generací, budeme zadlužovat naše děti a vnuky, což dnes s radostí děláme.

Dotace je něco, co dostáváme zadarmo: „Neexistuje oběd zadarmo“, říkají Američané. Dotace se musí jednoho dne splatit a vrátit. Pokud budeme soutěžit se SRN v dotacích, naše ekonomika zbankrotuje. V Evropě vládne socialistické myšlení jako kdysi v RVHPregulace, omezení, nové zákony, noví úředníci, nová ministerstva, tedy více než těch, kteří reálně vytvářejí potřebné hodnoty. Pokud půjdeme cestou SRN, zkolabujeme, to je jednoduchá odpověď – Nesmíme zaměňovat příčiny za následky. Miroslav Singer jako guvernér ČNB neměl problém tisknout peníze, když se nám dařilo dobře.

Navykli jsme si žít jako lidé na drogách

Podniky si zvykly na levné peníze a pracovníci na dobré peníze za špatnou práci. Baťovská služba zákazníkovi je na velmi nízké úrovni. Výplatu dostáváme od zákazníka, ne od podnikatele a žádné vlády. Pokud to systém umožňuje, je špatný a zkažený. Pokud neposkytujete službu, v přirozeném prostředí zanikáte. Tak to má být, o tom to podnikání je.

15-20% firem na světě jsou zombies, které žily a žijí z nízkých úrokových sazeb

Baťa učil své lidi vydělat peníze, šetřit a vydat – základ kultury svých lidí a firmy. Pokud peníze rozděluje politik, vydá je na jakýkoliv nesmysl. Kdo byl hlavním příjemcem dotací za Covidu? Na prvním místě Škodovka. Když peníze vydělala, nevrátila je státu. Daňoví poplatníci zaplatili Škodovce zisk a ta ho dala svým akcionářům – Infrastruktura je věcí státu a jak vypadá? Pomalu s ní nepatříme ani do Evropy.

Evropa na rozdíl od Číny nemá žádné rychlovlaky

„Jenom o nich básní, zpracovává projekty, deklaruje, slibuje nesplnitelné, v Číně to dělají“, slovy pana prof. Milana Zeleného. Balík rychlovlaků jezdí v USA. Kde je ta vyspělost Evropy, její budoucnost, co se to v tom světě děje? V Číně postaví jeden most a my v Evropě vydáme nové prohlášení, nové nařízení a novou regulaci. Je jasné, kam se časem tyto ekonomiky dostanou.

Musíme začít dělat věci smyslplné

Cena peněz by měla být přiměřená. V posledních letech peníze neměly cenu, pro jsme se k nim tak chovali a zacházeli s nimi. Proto dnes ekonomika tak vypadá. Peníze mají mít cenu, protože každý podnikatelský záměr má mít svoji ekonomiku. Pokud ji nemá, ať zanikne. Prorostlo nám tady socialismus a jeho socialistické hospodaření a nemáme lidi. Jak bychom je mohli mít, když nezanikají nezdravé firmy a hlavním motivem jsou dotace, kterou nadefinoval úředník, který v životě nepodnikal („podniká“ s úplatky JŠ).

Peníze musí mít svoji cenu, pokud chceme, aby měly svůj význam

Vrátíme se znovu na ty „drogy“?! Jezdíme s týmem pravidelně do USA, Japonska s cílem, aby naši lidi viděli, jak svět skutečně vypadá mimo matrix, který dnes vidíme v masmédiích. Končíme v New Yorku, kde se scházejí největší podnikatelské osobnosti z oblasti vzdělávání, z ekologických a sociálních oblastí. Vidíme předem trendy, které přijdou do Evropy – „Amerika je laboratoř světa“ (prof. Zelený)

Číňané, kteří žijí na jednom místě, v jedné kultuře, cítí se nesmírně sebejistě, ovládnou své prostředí bez působení jiných vlivů

Lidé, kteří cestují po celém světě, neustále narážejí na to, že něco neumí. Jsou neustále vystavováni stresu neznalosti. J. A. Baťa: „Ven, ven, ven“ ať lidé nabudou zkušeností. Svět není to, co vidíme v televizi. Musíme být vzdělaní, znát jazyky studovat nové zdroje, poznávat a srovnávat. Co zde říkám proboha není jediná pravda, jenom říkám své názory (absolutní pravda je nad námi, na zemi je nutně relativní, jen se k ní můžeme přibližovat, nebo vzdalovat, podle svého stupně vyspělosti. JŠ).

V USA mají podniky obrovskou vůli pro podnikavost a přežití

O to se stát nestará, nemají hromady dotace, ani tak nepřemýšlí. Jsou vystaveni obrovské konkurenci a na prvním místě bojují o svého zákazníka. Jedno říkají politici, druhé dělají firmy, které mají motiv vytvářet hodnotu, sloužit zákazníkovi, hledat cestu jak skutečně zaměstnat lidi a rozvíjet svůj region.

USA připomínají Švýcarsko, kde klíčová moc je v regionech

Tvorba musí jít odspodu, nemůže to být z centrální roviny. Každý region hledá to své místo, vědom i svých výhod a odpovědnosti vůči budoucím generacím.

V Singapuru rozhoduje o budoucnosti země triumvirát z podnikatelů, vzdělavatelů a z politiků

Politici si nemohou dělat co chtějí - je pro ně závazné k čemu se dospěje. Vznikne základní koncepce, kterou se snaží většina naplňovat. Země jako celek má vizi. Pokud neexistuje vize, nelze nic dlouhodobě vytvářet.  Nemáme střednědobé či dlouhodobé vize. Některá ministerstva dnes řeší, jak zaplatí příští výplaty. Pokud se hledají peníze na zaplacení mzdy, jste v kolečku, kdy vám na skutečné řešení příčin nezbývá čas. K zásadní změně nedojde, dokud nenarazíme do zdi. Pomůže nám očistit se i od firem, které škodí a jsou drogově závislé na penězích od druhých. Potřebujeme očistu od byrokracie. Má Evropa něco, čím by se mohly USA inspirovat? Přiznám se, mže mne nic nenapadá.

O Baťových pravidlech

Jsou pro mne inspirativní, jsou to univerzální pravdy. Především pracoval, nestudoval, sledoval zákazníky a jejich chování. První pravidlo: Služba zákazníkovi – „Náš zákazník, náš pán“. Peníze nám dává zákazník, ne stát. „Myšlení lidem, práci strojům“. V ČR jsme to nějak obrátili, dáváme práci lidem a myšlení strojům. Měly by zaniknout činnosti, které nepřidávají hodnotu, které jsou opakovatelné apod. Čína vyslala studovat své mladé lidi do zahraničí, vrátili se a pomáhají budovat zemi. My bychom to měli dělat také. Je to naše jediné bohatství, nerostné suroviny nemáme - „Informace nejsou znalosti“

Udělali jsme inflaci vzdělávání, 40% obyvatelstva má nějaký titul

To není znalostní ekonomika, jak říkají politici, ale jen informační. Prioritou jsou znalosti a schopnosti. Realizace akcí, pro které nemám dostatek informací, které hledám a v akci je využívám, tím pochopíme jejich význam a neustále je zdokonaluji

Spoustu podniků za první republiky vedli Němci, Židé, Rakušané a oslavujeme toto období

Za prvé jsme tento průmysl zdědili. Druhá věc: byl po určité období chráněn různými celními, ochrannými bariérami. Baťa proti tomu bojoval, to nejhorší co vás může potkat, podobně jako dotace. Organismus firmy přestává být vystaven různým nárokům. Když přestanete plné trénovat, nestane se z vás špičkový sportovec. Práce nás formuje.

Firma Baťa byla největší firmou ČSR a sedmá na světě

Nikdy by nemohla vzniknout, kdyby nebyly ty celní bariéry. Nebyli jsme lídry Evropy, ale dotáhli jsme to na špičku. Baťa byl úplně něco jiného. Éra vrcholného postavení ČSR končí v roce 1929, pak už to byl velký sešup. Pozor, jeden z velkých vlivů na českou ekonomiku byl odliv zahraničního kapitálu. Máme nízkou produktivitu práce, vysokou cenu energií, přeregulované prostředí, pro mne je to velký otazník? Uvidíme. Jenom upozorňuji - souvislosti jsou velice podobné.

Tomáš Baťa 1932, největší poselství, které nám zanechal a co by mělo viset v každé fabrice, na každém sloupu a vyvěšeno u vchodu do každého ministerstva:

„Příčinou krize je morální bída. Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe. To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu. Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi. Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací. Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku. Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání. Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.“

Půjdeme cestou Baťů, nebo jinou. To je naše volba. Nevím, která je správná. Pouze hluboce věřím, že jediná správná je cesta pana Bati.

P.S.

Zákony Přírody jsou neměnitelné. Člověk je odsouzen k opakování stále stejných chyb, je nezměnitelný:

1)První generace - krize, schopní do vedení, položí se základy hospodářství  

2)Druhá generace - vybuduje se blahobyt, zavládne spokojenost

3)Třetí generace - kolabuje z nezřízeného blahobytu, mládež rebeluje, rozpadají se rodiny, žije se na dluh z „DOTOSTROJE“, dobré mravy a zdravý rozum mizí ze života. K moci se dostanou neschopní, resp. všehoschopní, rozmůže se korupce, vracíme se opět na začátek – do džungle s vládou silnějšího - nebo přijdou noví Baťové, pro které bylo podnikání především službou veřejnosti a zemi.

Baťa dokázal vychovat a „vybudovat“ člověka k jeho prospěchu,  firmy, města, kraje a země. Svoji firemní filosofii úspěšně realizoval i ve světě, jako první globalista. Připojuji FOTOGALERII 16ti knihami o životě a díle Tomáše Batě a Jana A. Batě. Měly by být povinnou četbou na všech stupních škol! Čtěme a konejme, ať dočista nezblbneme! JŠ

***

Ivan Baťka: Vrabec nemůže létat s Orly!

Na Štědrý den zemřel „baťovský“ ekonom prof. Milan Zelený…

1930: Dopis Tomáše Bati premiéru Fialovi a nejen jemu !

***

„Porušíš-li právní normu, stane se tobě něco, porušíš-li mravní normu, stane se něco v tobě.“ 

Theodor Geiger

***

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)