Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

po čvc 13 @08:30 -
OS Praha 6: kauza JUDr. Zdenka Altnera

Nejnovější komentáře

 • 07.07.2020 21:57
  Kritik Kadyrova zastřelen ve Vídni. Tento stát všechno prohraje ...

  Read more...

   
 • 06.07.2020 09:03
  My stále na všechny chyby, podrazy a podvody jen upozorňujeme.

  Read more...

   
 • 05.07.2020 20:18
  V každém národě se najde několik neohrožených jedinců. O smrti ...

  Read more...

   
 • 04.07.2020 12:39
  Komunisté jsou nepotrestaní od Aše po Peking. KOMUNISTICKÉ ...

  Read more...

   
 • 03.07.2020 12:06
  Poslední odstavec pana bývalého velvyslance jsou velmi úderná ...

  Read more...

   
 • 01.07.2020 00:21
  PČR je na 87 místě na světě ve věci důvěryhodnosti, hned ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Chaloupková Jana III

Aktualizováno 7.7.2020Dne 29.6.2020 jsem zaslal ministru zahraničí ČR Tomáši Petříčkovi ZOI. Dne 1.7.2020 odpověděla ředitelka Mgr. Zuzana Štíchová s žádostí o její doplnění. Dnes byla doplněna

Aktualizováno 6.7.2020: MAROKO - Knižní veletrh v Casablance 2019, rub a líc české diplomacie

Aktualizováno 3.7.2020: Dopis bývalého velvyslance Slovinska v České republice

* * *

Poslední denLorenc Viktor

Paní konzulka Jana Chaloupková mne poprosila, abych jí pomohl balit její věci. Žila v Rabatu sama, potřebovala pomoc. Byl jsem překvapen, že najednou tak rychle odjíždí a má vše sbalit. Měl jsem právě turisty a nemohl jsem pomoci hned. Když odjeli z Maroka, ihned jsem přijel do Rabatu. Bohužel až ke konci pobytu paní konzulky.

Na ambasádě měla byt a spoustu osobních věcí. Šaty, boty, knihy, sponky do vlasů, kuchyň plnou věcí. Přivezla si věci na 4 roky a musela se vrátit po roce. To je divné. Nerozuměl jsem tomu. Všichni jsme ji měli rádi. Dělala tolik práce a najednou musela pryč.

(Člověk má dojem, že hovoří skutečný velvyslanec ČR v Maroku na kterého mohou být občané hrdí. Hovoří 12 jazyky! J.Š.)

Diplomatický skandál: Výzva k odchodu velvyslance ČR v Maroku Viktora Lorence

Hledal jsem papírové krabice po obchodech a v obchodních domech. Potřebovali jsme jich moc. Také jsme vozili věci na charitu chudým lidem – dala sama pro ty, kteří sami nemají moc. I mně dala jednu velkou krabici plnou oblečení a různých věcí do domácnosti. Odvezl jsem to pak matce a sestře do naší vesnice v horách. Má dobré srdce. Ostatně víte, jak jí říkáme v Maroku? Janna/Džanna - to je, když se její jméno čte Dž místo J, anglicky a francouzsky. V arabštině to znamená Ráj. A ona takový ráj je - krásná, usměvavá, milá, každý ji má rád. 

DzannaKdyž jsem balil ty věci, cítil jsem, že se už nevrátí. Byl jsem moc smutný. Jak musela odejít z toho bytu, byl to symbol, že Ráj jde pryč. Hrozně jsem se obával zlého. Některé šaty a boty jsme balili opatrně, do menších krabic, ale čas utíkal, nedalo se to stihnout. Museli jsme vše dávat do krabic po větších kusech. Džanna také dokončovala práci v kanceláři, stále někdo telefonoval, pomáhala nějakým českým turistům. Byla na vše sama, to jsem nerozuměl, že nikdo nepomohl.

Sbalili jsme, ale ne vše. V pátek 13. prosince jsme dopoledne ještě balili, když přišli tři lidé - jedna žena a dva muži. Tu ženu znám z minula, pracují na ambasádě, ale přišli jako nějaká vojenská hlídka. Nenechali nás dobalit, začali procházet celý byt, asi ho kontrolovali. Džanna pak odešla do kanceláře a já čekal venku na ulici. Naštěstí si přijel pro pas jeden můj kolega z hor, také majitel cestovní kanceláře Ali. Jeho cestovka je ale větší, mají více aut. Přijeli čtyřkolkou, a tak jsem do ní naložil část krabic s věcmi. Zbytek zůstal na ulici. Nevěděl jsem, co s nimi a čekal jsem na Džannu, až přijde.

Ta žena, co přišla do bytu, avizovala, že se musí vše vyklidit do 15 hodin odpoledne. Ve tři jsem tedy přišel k hlavní bráně ambasády a čekal. Džanna poté přišla, celá smutná. Odlétat měla až v neděli 15. prosince, tak jsem nechápal, proč si nemůže nechat telefon a klíče až do té neděle. Neměla ani kde spát. Je to u vás normální? U nás jsou lidé pohostinní a pomáhají si. Vždy nabídneme rádi občerstvení, přespání doma, máme rádi hosty, pomáháme jeden druhému, a v zahraničí ještě víc. Nedokázal jsem to pochopit.

JannaNaštěstí na ambasádu přijela lékařka, také pro pas, jako Ali. Získali jsme tak druhé auto a naložili do něj krabice. Ta paní byla hodná a nabídla Džanně, že může spát u ní. Také řekla, že si tam může nechat všechny věci. Jenže když jsem později nosil kufry a krabice do jejího bytu, viděl jsem, že to nepůjde. Měli pokoje plné svých věcí, paní bydlela s manželem a nemocným otcem. Nabídl jsem Džanně, že její věci odvezu do Marrákéše, můj kamarád tam má byt. Mohla by je tam mít i rok. Ale to by šlo až později. Plánoval jsem cestu do Čech a koupil jsem si letenku do Prahy na 16. prosince v pondělí s přímou linkou Air Arabia z Casablancy. Moc jsem se těšil. Musel jsem tedy v pátek nejdříve domů do hor, sbalit mé věci, koupit dárky, vyměnit peníze. Přesun karga do Marrakéše bych mohl udělat až po návratu z Čech.

Nerad jsem odjel a nechal Džannu samu v tom bytě. Viděl jsem jí smutek v očích. Slyšel jsem, že další noc spala v hotelu. Je to pro mne hrozná vzpomínka. Nevím, zda je to v Evropě normální, ale já bych to nikdy neudělal. Věci má stále v Rabatu, šest měsíců je doma bez oblečení a všeho. Je mi jí moc líto.

příloha - fotografie slečny Janny a slovo Džanna - Ráj v arabštině

 

Ahmed Tinrir

29.6.2020

* * *

Dobri vecer,

Z Prahy mi psali o poslednim dni pani Chaloupkove na velvyslanectvi v Rabatu. Mohu potvrdit, ze jsem 13. prosince 2019 odpoledne zaslal email panu ministrovi Petrickovi, ze je pani Chaloupkova vyhozena na schodech pred ambasadou, ale neobdrzel jsem odpovedi a pani Chaloupkove nikdo z ceske strany nepomohl. Nastesti se ji ujali Marocane. Jednu noc spala u lekarky, druhou v hotelu. Zminila se mi, ze v nedeli pri odletu plakala celou cestu na letisti i v letadle. Myslim, ze takto se ke svym diplomatum zadny stat nechova a jeste k zene. Rozhodne si to nezaslouzi dlouholety pracovnik s vynikajicimi vysledky a perfektni reprezentaci CR.

Dobro noc

Damjan Prelovšek

29.6.2020

* * *

V Maroku se dělo ještě více závažných věcí. Věřme, že je jen otázkou času, kdy vyjdou najevo v zájmu zachování dobré pověsti České republiky a skutečných diplomatů, kteří naši zemi reprezentují a pomáhají českým občanům jak mají. Je s podivem, že MZV ani po šesti měsících nedokázalo zajistit dopravu osobních věcí paní konzulky do Prahy? Neschopnost, nebo dokonce cílená šikana?

Mnohé věci, které se v Maroku děly pod vedením velvyslance Viktora Lorence jsou neuvěřitelné! Hlavní média byla informována – všechna dosud mlčí?

Nechat konzula na ulici bez telefonu, noclehu, bez zajištění její bezpečnosti, v cizí zemi, celé dva dny, navíc ženu?! Pane ministře Tomáši Petříčku: „MÁTE PROBLÉM“! Ve věci jsem panu ministru zahraničí napsal ZOI dne 29.6.2020. S jeho odpovědí bude veřejnost seznámena.

 

Jan Šinágl, 1.7.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.60 (15 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)