Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st úno 08 @09:15 -
KS Ostrava: Obnova řízení ve věci Petra Kramného

Nejnovější komentáře

 • 31.01.2023 20:56
  Deset let za mřížemi až doživotí hrozí třem žákům osmé třídy ...

  Read more...

   
 • 31.01.2023 20:39
  Soukromou konverzaci ruských manželů u stolu v restauraci ...

  Read more...

   
 • 29.01.2023 10:19
  Pane Šinágle, děkuji za zasílání, je to velmi zajímavé. Píšete ...

  Read more...

   
 • 28.01.2023 09:14
  Na volebních lístcích jsou čísla 4 a 7. V numerologii jsou ...

  Read more...

   
 • 25.01.2023 09:42
  K povšimnutí: V listopadu 2022 stála před soudem ve městě ...

  Read more...

   
 • 22.01.2023 10:03
  Dva lidi se maj rádi a pořídili si dítě. Úplně mi z tý ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Strougal Jakes VajnarSdělovací prostředky v České republice i v Německu se obsáhle zabývaly nálezem, který Ústavní soud vyhlásil 3. 12. 2021 ve věci bývalého předsedy československé vlády JUDr. Lubomíra Štrougala a bývalého federálního ministra vnitra JUDr. Vratislava Vajnara, CSc. (Viz tiskovou zprávu Ústavního soudu a text nálezu na https://www.usoud.cz/aktualne/pravo-na-ucinne-vysetrovani-plynouci-z-prava-na-zivot.)

Stojí za to povšimnout si v nálezu dvou bodů, jimž se média nijak zvlášť nevěnovala, a přesto z nich vyplývají cenná poučení.

Obhajoba JUDr. Lubomíra Štrougala

Štrougalův právní zástupce JUDr. Vlastimil Rampula navrhoval ústavní stížnost zamítnout s tímto odůvodněním:

„Městské státní zastupitelství se v napadeném usnesení vypořádalo s argumenty stěžovatelů, přičemž toto usnesení obstálo i před Nejvyšším státním zastupitelstvím, neboť nejvyšší státní zástupce nevyužil možnosti dle § 174a trestního řádu a nezrušil toto usnesení jako nezákonné.“

Je pravda, že nejvyšší státní zástupce proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze, které vyznělo ve Štrougalův a Vajnarův prospěch, nic nenamítal. Jednoduše zůstal v této věci nečinný.

Ústavní soud přesto shledal porušení základních práv všech 6 poškozených občanů Spolkové republiky Německo.

Poučení: I když se toho, komu bylo ublíženo, nezastane ani nejvyšší státní zástupce, může se poškozený (byť by to byl cizinec) obrátit na Ústavní soud.

Kvalita znaleckých posudků

Ústavní stížnost se zabývala hlavně otázkou podjatosti znalců s ohledem na jejich minulost.

Ústavní soud se však vyjádřil i ke kvalitě znaleckých posudků:

„Znalecké posudky týkající se obviněných Štrougala a Vajnara jsou ... v hodnotící části velmi stručné, a navíc jsou závěry ve vztahu k oběma obviněným do značné míry podobné. Tyto skutečnosti vrhají stín pochybnosti na to, zda byl u těchto obviněných skutečně proveden důkladný a individuální přezkum duševního stavu.“

Nově ustanovení znalci tedy nebudou moci předchozí znalecké posudky jen „opsat“.

Poučení: Všichni účastníci řízení mají právo nejen na to, aby ustanovení znalci nebyli zatíženi svou vlastní minulostí, ale i na to, aby znalecké posudky byly zpracovány nezaujatě, s největší pečlivostí a individuálním přístupem.

--

5. 12. 2021 zapsal: L. Müller

***

Ústavní soud ČR 3. 12. 2021: JSOU DOKTOŘI PRÁV LUBOMÍR ŠTROUGAL A VRATISLAV VAJNAR SCHOPNI CHÁPAT SMYSL TRESTNÍHO ŘÍZENÍ?

***

ČT24 3.12.2021: za působení Lubomíra Štrougala ve funkci ministra vnitra (do roku 1965) a předsedy vlády (do roku 1988) bylo zabito na hranicích 60 lidí (do roku 1965 celkem 27 lidí). Do roku 1965 byl na hranicích používán elektrický proud. Ještě v roce 1965 byly dva lidé upálení elektrickým proudem. J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (3 Votes)
Share

Komentáře   

-3 #1 Jan Šinagl 2021-12-06 10:00
Povšimněme si, že komunističtí zločinci Štrougal a Vajnar, jsou žalování za zavraždění pouze německých občanů. Jiná země, jiné mravy a hodnoty - sinagl.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)