Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st úno 08 @09:15 -
KS Ostrava: Obnova řízení ve věci Petra Kramného

Nejnovější komentáře

 • 02.02.2023 08:39
  „Reflektuji a přijímám kritiku, kterou vůči mně veřejnost má ...

  Read more...

   
 • 01.02.2023 07:01
  Bez komentáře, aneb jak (ne)závislí novináři oslavují s gen.

  Read more...

   
 • 31.01.2023 20:56
  Deset let za mřížemi až doživotí hrozí třem žákům osmé třídy ...

  Read more...

   
 • 31.01.2023 20:39
  Soukromou konverzaci ruských manželů u stolu v restauraci ...

  Read more...

   
 • 29.01.2023 10:19
  Pane Šinágle, děkuji za zasílání, je to velmi zajímavé. Píšete ...

  Read more...

   
 • 28.01.2023 09:14
  Na volebních lístcích jsou čísla 4 a 7. V numerologii jsou ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Strougal Jakes VajnarAktualizováno 5.12.2021: Ústavní soud 3. 12. 2021 ve věci JUDr. Lubomíra Štrougala a JUDr. Vratislava Vajnara, CSc. - Čím se média nezabývala

***

Jak bylo o ústavní stížnosti rozhodnuto, se veřejnost dozví v pátek 3. 12. 2021 v 10:00 hodin, kdy soudkyně-zpravodajka JUDr. Kateřina Šimáčková, PhD., vyhlásí příslušný nález.

***

Orgány činné v trestním řízení zjistily, že bývalý předseda federální vlády a člen předsednictva ÚV KSČ JUDr. Lubomír Štrougal (1) a bývalý federální ministr vnitra JUDr. Vratislav Vajnar, CSc., (2) spáchali zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby, a to tím, že jako „vrcholní představitelé ČSSR“ spoluzavinili zranění a dokonce smrt těch, kdo se pokoušeli přejít státní hranici. Nicméně trestní stíhání proti nim bylo zastaveno, protože podle znaleckého posudku nejsou – navzdory svému právnickému vzdělání – schopni „chápat smysl trestního řízení“. Proti tomu podalo ústavní stížnost 6 poškozených z Německa. (Viz tabulku níže.) Namítali podjatost znalců, kteří posudek vypracovali.

Jeden ze znalců byl totiž od mládí horlivým členem KSČ, důstojníkem z povolání, který byl zařazen do „armádních vzdušných sil“, takže vlastně plnil „ve vzduchu“ stejné úkoly jako Pohraniční stráž „na zemi“.

O druhém znalci není známo, že by byl členem KSČ, nicméně i on byl za minulého režimu profesionální voják, jehož spolehlivost byla důkladně prověřena Státní bezpečností i vojenskou kontrarozvědkou. I on byl vázán přísahou „věrnosti pracujícímu lidu vedenému Komunistickou stranou Československa“ s tím, že „pro obranu socialismu“ je vždy připraven „stát pevně ... po boku Sovětské armády“ a „v boji proti nepřátelům ... nasadit i svůj život“.

Stěžovatelé namítli, že tito znalci byli v minulosti fakticky podřízenými těch, na které nyní vypracovávali znalecký posudek. Mohli tak být nakloněni k tomu, aby svým bývalým chlebodárcům projevili přízeň, což vyvolává pochybnosti o jejich nestrannosti. (3)

Na webových stránkách Ústavního soudu je u případu v rubrice Stručná charakteristika uvedeno: „Právo na účinné vyšetřování plynoucí z práva na život“.

Jak bylo o ústavní stížnosti rozhodnuto, se veřejnost dozví v pátek 3. 12. 2021 v 10:00 hodin, kdy soudkyně-zpravodajka JUDr. Kateřina Šimáčková, PhD., vyhlásí příslušný nález. (4)

JUDr. Lubomíra Štrougala zastupuje v řízení o ústavní stížnosti advokát JUDr. Vlastimil Rampula. (5)

 

Kdo podal ústavní stížnost?

Pozůstalí po zabitých:

Christa Brunies (nar. 1944) z Hatten/Sandkrugu, jejíž syn Hartmut Tautz (nar. 1968) byl v srpnu 1986 roztrhán pohraničními psy (6);

Carola Tautz-Bär (nar. 1965) z Drážďan, sestra Hartmuta Tautze;

Astrid Schmidt (nar. 1971) z Magdeburgu, jejíž otec Gerhard Schmidt (nar. 1939) byl v srpnu 1979 zastřelen pohraničníky (7).

 

Zranění:

Dr. Thomas Bartsch (nar. 1966) ze Schwarzenbachu, který byl v červenci 1989 postřelen pohraničníky (8);

Siegfried Karl Fröbel (nar. 1955) z Kolína nad Rýnem, který byl postřelen pohraničníky v dubnu 1982 (9);

Jürgen Seifert (nar. 1951) z Berlína, který byl v listopadu 1983 pokousán pohraničními psy na stehně a genitáliích (10).

***

Poznámky:

(1) Viz blíže https://cs.wikipedia.org/wiki/Lubom%C3%ADr_%C5%A0trougal

(2) Viz blíže https://cs.wikipedia.org/wiki/Vratislav_Vajnar

(3) Viz blíže https://www.ceska-justice.cz/2020/10/jeden-ze-znalcu-zastaveneho-stihani-jakese-a-spol-byl-komunista-druhy-byl-rezimu-loajalni-neni-vyloucena-jejich-podjatost/.)

(4) Ústavní soud ČR, Brno Joštova 8, I. poschodí, č. dv. 151; blíže viz https://www.usoud.cz/program-jednani-soudu?tx_odroom%5Bdetail%5D=3893&cHash=77507947e5c687bf417c01be1ba453ce

(5) Viz blíže https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlastimil_Rampula

(6) Viz blíže https://www.ustrcr.cz/uvod/dokumentace-usmrcenych-statni-hranice/usmrceni-statni-hranice-portrety/tautz-hartmut/

(7) Viz blíže https://www.ustrcr.cz/uvod/dokumentace-usmrcenych-statni-hranice/usmrceni-statni-hranice-portrety/gerhard-schmidt/

(8) Viz blíže http://www.dr-th-bartsch.de/team.html

(9) Viz blíže https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/vychodni-nemec-frobel-odskodneni-postreleni-hranice-utek.A190207_110411_budejovice-zpravy_khr

(10) Viz blíže https://www.impuls.cz/regiony/karlovarsky-kraj/rehabilitace-utek-zapad-hranice-ceskoslovensko-tri-kamaradi-soud-cheb.A190521_160417_imp-karlovarsky_kov/tisk.

 

27. 11. 2021 zapsal: L. Müller

***

Kdy budou odsouzeni Štrougal, Jakeš a Vajnar za smrt mnoha nevinných lidí?!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.17 (6 Votes)
Share

Komentáře   

0 #1 Jan Šinagl 2021-12-03 16:36
Ústavní soud zrušil zastavení stíhání bývalých vrcholných komunistických funkcionářů Štrougala a Vajnara

Státní zástupci se budou muset znovu zabývat případem bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara. Rozhodl o tom Ústavní soud. Stíhání za mrtvé a zraněné na hranicích totalitního Československa žalobci původně zastavili na základě stanoviska znalců, že bývalý předseda vlády i někdejší ministr vnitra trpí duševní chorobou a nerozumí smyslu trestního řízení. Ústavní soud nyní zrušil rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze, které musí rozhodovat znovu. Ústavní stížnost podala šestice lidí z Německa, jde o zraněné a pozůstalé po zabitých na československýc h hranicích. Podle nich byli znalci, kteří vypracovali posudek, podjatí vzhledem ke své stranické či profesní minulosti před rokem 1989. Štrougalovi je 97 let a Vajnarovi 91. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel. ÚDV tvrdí, že kvůli nečinnosti trojice funkcionářů bylo od března 1976 do konce roku 1989 zastřeleno či roztrháno psy devět lidí, kteří se snažili překročit československé hranice, a nejméně dalších sedm lidí bylo zraněno.

ČRo, 3.12.2021

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)