Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Nejnovější komentáře

 • 19.04.2018 17:51
  Jak je to u nás když někdo mluví, má své názory,a zveřejňuje ...

  Read more...

   
 • 19.04.2018 11:58
  To snad je jenom sen. Toto se děje v našem tzv. demokratickém ...

  Read more...

   
 • 19.04.2018 08:16
  Pane Skalský, každý se zajímáme dle své svobodné volby ...

  Read more...

   
 • 18.04.2018 20:58
  Pane Šinágle, pokud se budete více zajímat o AB a podnikatelskou ...

  Read more...

   
 • 18.04.2018 12:25
  Nebyla náhodou ta pomalu každý den v "státních" televizích ...

  Read more...

   
 • 18.04.2018 09:27
  Je to pořád stejné. Mluvíš pravdu? Nelíbíš se. Uděláme bubu.

  Read more...

Strojový překlad


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Aster Karel"S velkou zármutkem vyjadřuji soustrast jeho rodině a také rodině Baťů, kteří se podíleli na realizaci největší české investice na Filipínách v třicátých letech - Bata Shoe Organization – jako pomoci zachránit Filipíny", říká český velvyslanec Jaroslav Olša, jr.

POSLEDNÍ ČESKÝ OBRÁNCE BATAANU ZEMŘEL V 97 LETECH

Pan Karel Aster byl poslední žijící český obránce Bataanu. Zemřel 13. srpna 2017 poté, co žil v poslední části svého života na ostrově Captiva na Floridě v USA. Vnučka Karla Astera Jenny Ellis Murray říká: "Nebe dnes získalo úžasného člověka. Byl 97 let mladý. Bude velmi chybět všem, kdo měl to štěstí ho poznat."

Byl jedním ze skupiny 14 Čechů, kteří se v listopadu 1941 dobrovolně připojili k řadám armád Filipínců a USA. Mnoho členů této skupiny pocházelo z řad zaměstnanců společnosti Bata Shoe Company, první české investiční společnosti na Filipínách v Manile v roce 1930. Menší část tvořili čeští podnikatelé a židovští uprchlíci z okupovaného Československa. Zahrnovala také osobnosti, které pracovali v čs. diplomatické službě, nebo na českém konzulátu v Manile. Zatímco všichni Češi se stali válečnými zajatci, jejich rodiny musely snášet velmi obtížný život. Ty, kteří přežily válku v Manile jen s nedostatečnými zdroji, často se se svými  muži a otci znovu nesetkali.

Polovina českých dobrovolníků zemřela během války na Filipínách, v pekle na lodích, nebo v táborech nucených prací v Japonsku. Většina z těch, kteří přežili, se později nikdy nemohla vrátit domů do tehdejšího komunistického Československa a zemřela dříve, než jim mohla být udělena uznání jejich vlasti. "Oceňujeme, že v těchto temných dnech Filipíny i USA nikdy nezapomněly, kdo jim pomohl v době potřeby a ocenil Čechy medailemi, které si plně zasloužili," řekl Jan Vytopil, zástupce velvyslanectví České republiky v Manile. "Ačkoli to byli civilisté z Bataanu, vzdorovali více než 36 hodin nepřátelskému ohni, aby se mohli vrátit ke spojeneckým filipínským a americkým vojákům, zoufale potřebující jídlo. Za toto hrdinství jim byly později udělena Americká medaile za svobodu", dodává. Jiní získali filipínské medaile „Vítězství a obrany“.

Jména českých dobrovolníků: ASTER Karel, BŽOCH Jan, DANČÁK Karel, FUCHS Pavel, HERMANN Leo, HERMAN Bedřich, HIRSCH Otto, HRDINA Jaroslav, LENK Hans, LENK Fred, MORÁVEK Arnošt SCHMELKES Norbert, VAŘÁK Josef a VOLNÝ Antonín.

Karel Aster se narodil 15. května 1920 a byl posledním žijícím, přeživším mezi českými dobrovolníky, kteří se účastnili válečných aktivit proti japonské invazi během II. světové války. Aster získal Medaili vítězství a Medaili obrany za uznání své čestné civilní bojové služby na Filipínách na příkaz ministra národní obrany v roce 2015. Cenu Gratias Agit v roce 2014, což je nejvyšší civilní cena, kterou předává ministr zahraničních věcí České republiky, jako uznání významným osobnostem, které se zavázaly pracovat ve prospěch společnosti, prosazování přátelství mezi národy a prosazování České republiky ve světě. Karlu Asterovi byla udělena tato cena před rokem.

V dlouhém dopise ze dne 10. listopadu 1945 popsal Aster svou dobrovolnou zkušenost v americké armádní službě v Manile a jako válečný zajatec. Také vylíčil ve svých pamětech osudy jiných českých dobrovolníků se kterými se setkal - 7 z nich tragicky zemřelo buď v Bataan Death March, nebo v japonském zajetí. "Podmínky byly tak hrozné, že je těžké je popsat," napsal v dopise rodičům. "Už jsme se nechovali jako lidské bytosti a jediná věc, která nám pomohla přežít, byl instinkt sebepozorování. Ukazuje se, že člověk může vydržet více než většina zvířat",  napsal dál.

Češi byli jediní státní příslušníci, kteří se dobrovolně zúčastnili a podíleli na vojenských aktivitách vedle filipínských a amerických vojsk během japonské okupace. Jejich památka je zachována zvláštním památníkem v Capas National Shrine v Tarlacu, vedle Filipínských skautů a Památníku USA. Žádná jiná národnost zde není.

"S velkou zármutkem vyjadřuji soustrast jeho rodině a také rodině Baťů, kteří se podíleli na realizaci největší české investice na Filipínách v třicátých letech - Bata Shoe Organization – jako pomoci zachránit Filipíny", říká český velvyslanec Jaroslav Olša, jr.

Pozůstalými jsou: Michael & Jill Gerbec - syn a dcera, Kalifornie, Lamar Hamilton Ellis, ml. Sea Island, zeť, vnoučata: Lamar Hamilton Ellis, III, Jenny Ellis Murray z Greensboro, Severní Karolína, Michael C. Gerbec z Berkeley, Kalifornie, Alexander J. Gerbec z Berkeley, Kalifornie.

-

John Nash

10 Stowecroft Drive

Hampton, NH 03842

15.8.2017

* * *

P.S.

Nekrolog byl napsán za pomoci českého velvyslanectví v Manile. John Nash je vnukem Jana Antonína Bati.

Překlad J.Š.16.8.2017 - Obituary Karel Aster

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share
Přidat komentář