Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.02.2024 10:34
  „Realisticky si musíme připustit, že Evropa pro Ukrajinu ...

  Read more...

   
 • 23.02.2024 10:33
  „Putin chce strach a tím mu dáváme co on chce.“ Premiérka ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:53
  Die FAU hat 200 Ausnahmen für russische Oligarchen gewährt ...

  Read more...

   
 • 20.02.2024 18:33
  FAU udělil 200 výjimek ruským oligarchům a neobstavil jim ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 18:21
  Brusel - Evropská komise dnes schválila České republice dotace ...

  Read more...

   
 • 19.02.2024 17:11
  "Silní muži dělají dobré časy. Dobré časy dělají slabé muže.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Orban a Ritter 19.1.2021V roce 2013 stanovil maďarský parlament symbolický den 19. ledna - datum, kdy deportace začala v roce 1946 v městečku Budaörs / Wudersch na západním předměstí Budapešti - jako Národní den vzpomínky naSDL CZ vyhnani 1945 deportace Němců. - Podle maďarské legislativy pro národnostní menšiny (pravděpodobně nejvelkorysejší v Evropě!) se Němci mimo jiné těší v mnoha obcích např. ve městě Sopron / Ödenburg na rakouských hranicích, vysokému stupni kulturní autonomie. V maďarském parlamentu je pro ně automaticky vyhrazeno místo. Toto křeslo v současné době zaujímá Imre (německy: Emmerich) Ritter, který má právo mluvit německy v národním parlamentu. - Maďarský premiér Viktor Orbán a poslanec Imre Ritter včera položili věnec před pamětní deskou na budínském nádraží, zatímco státní tajemník pro komunikaci a mezinárodní vztahy Zoltán Kovács považoval deportaci Švábů (1946–1948) za „nenapravitelnou ztrátu“ pro Maďarsko. Starosta Budapešti Gergely Karácsony (Zelení, opozice) vzdal hold obětem těchto deportací: „Dlužíme jim a budoucím generacím akt vzpomínky a společný domov, ve kterém nelze tyto činy opakovat.“

***

Když pomyslíme na tragédii vyhoštění Němců ze střední a východní Evropy po druhé světové válce, myslíme především na Benešovy dekrety a na vyhoštění tří milionů sudetských Němců a devíti milionů Němců ze Slezska, Pomořanska a východního Pruska, těch z Polsko a Sovětský svaz byli vyhnáni. V případě Maďarska se nejednalo o obyvatele dobytých nebo dobytých provincií, ale o část německé menšiny, která v zemi žila dlouhou dobu.

Maďarští Němci jsou potomky německých přistěhovalců a osadníků, kteří se usadili v letech 1689 až 1740 v rámci přesídlovacího programu, zejména v Zadunají (Esztergom / Gran, Pest, Fejér / Stuhlweiß, Veszprém / Wesprim nebo Weißbrünn, Komárom / Komorn, Győr / Raab), maďarská nížina (Szabolcs, Békés, Hajdú-Bihar, Bács) a severní masiv (Hont, Heves, Zemplén / Semplin). Pocházejí hlavně z jižně německy mluvící oblasti (Švábsko, Bavorsko, Lotrinsko, Alsasko, Falc, Rakousko) a Saska, odtud název „Švábsko“ (maďarsky Sváb) v Maďarsku a „Sasko“ v Transylvánii. Před první světovou válkou jich bylo v celém maďarském království až jeden a půl milionu. Většina z těchto Němců se usadila po znovudobytí maďarských území od Osmanské říše v 18. století, kdy byly maďarské vesnice vylidněny Hohe Pforte. Bavori a Württembergerové tvořili většinu dunajských Švábů, kteří byli známí svým řemeslem, znalostmi vinařství a svou dunajskou švábskou obchodní sítí, která spojovala jižní německé státy s Maďarskem.

Mezi lety 1946 a 1948 bylo deportováno přibližně 200 000 Švábů

Po roce 1945 bylo Maďarsko, německý válečný spojenec, - stejně jako všechny ostatní země ve střední a východní Evropě - v sovětské zóně vlivu, a tak se maďarské komunistické vedení zavázalo - jménem „kolektivní odpovědnosti“ všech Němců za zločiny národně socialistického režimu - Deportace přibližně 200 000 Švábů mezi 19. lednem 1946 a červencem 1948. Většinu z nich přijalo Bavorsko a Rakousko, kde dnes žijí jejich děti a vnoučata. Dnes žije v Maďarsku přibližně 130 000 Němců (sčítání lidu z roku 2011). Většina z nich je kulturně a lingvisticky asimilována, ačkoli od pádu zdi význam kulturní a etnické identity znovu získal význam a na mnoha místech kulturní nebo náboženská sdružení posilují švábskou identitu; Podle maďarské legislativy pro národnostní menšiny (pravděpodobně nejvelkorysejší v Evropě!) se Němci mimo jiné těší v mnoha obcích např. ve městě Sopron / Ödenburg na rakouských hranicích, vysokému stupni kulturní autonomie. V maďarském parlamentu je pro ně automaticky vyhrazeno místo. Toto křeslo v současné době zaujímá Imre (německy: Emmerich) Ritter, který má právo mluvit německy v národním parlamentu.

„Nenapravitelná ztráta“ pro Maďarsko

V roce 2013 stanovil maďarský parlament symbolický den 19. ledna - datum, kdy deportace začala v roce 1946 v městečku Budaörs / Wudersch na západním předměstí Budapešti - jako národní den vzpomínky na deportace Němců. Maďarský premiér Viktor Orbán a poslanec Imre Ritter včera položili věnec před pamětní deskou na budínském nádraží, zatímco státní tajemník pro komunikaci a mezinárodní vztahy Zoltán Kovács považoval deportaci Švábů (1946–1948) za „nenapravitelnou ztrátu“ pro Maďarsko. Starosta Budapešti Gergely Karácsony (Zelení, opozice) vzdal hold obětem těchto deportací: „Dlužíme jim a budoucím generacím akt vzpomínky a společný domov, ve kterém nelze tyto činy opakovat.“

Tento příspěvek byl poprvé publikován ve francouzštině ve Visegrád Post.

https://unser-mitteleuropa.com/ungarn-gedachte-des-75-jahrestages-der-vertreibung-der-ungarndeutschen/

***

Až vyhlásíme Národní den památky českých Němců, budeme vyspělou zemí. Do té doby si na ni budeme jen hrát. Země bez respektování a uctívání morálních hodnot dříve či později na to doplatí. Vidíme to už dnes na stavu  médií, justice, ochrany lidských práv a svobod, které ochraňují mnohem více zločince než slušné občany.

Jan Šinágl, 21.1.2021

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)