Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 04.03.2024 08:07
  The fact that this is a layered and sensitive matter is shown ...

  Read more...

   
 • 04.03.2024 07:52
  Že jde o vrstevnatou a citlivou záležitost, ukazuje jedna ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 11:12
  Špičky tenisového svazu posílaly „malé domů“ přes rodinu a ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 11:00
  Pokud by PČR jednala bezchybně, není co řešit. Pokud pochybila ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 10:52
  14 mrtvých. 25 zraněných. Pořad ABJ probírá vraždění v Praze.

  Read more...

   
 • 03.03.2024 09:09
  V Senátu se připojím a budu hlasovat pro pozměňovák zaručující ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Hacha rozhlas 30.5.1942Dr. Emil Hácha: „Je mi 66 let, připravoval jsem se na odpočinek. Místo toho mám být presidentem republiky v těžkých dobách v nichž se neví dnes co vše může být zítra. Je to velká oběť, ale přinesuji, je-li to nutné v zájmu národa a státu.“ - „Talenty naších lidí jsou naším národním majetkem, možná majetkem nejcenějším. Protektorát je nouzové řešení, po kterém bychom se měli vrátit do lepší budoucnosti.“

Byl jedinný čs. president, který o funkci nestál a důrazně se jí bránil. V roce 1938 navrhoval politické řešení, které Beneš neakceptoval, cestu ministerského předsedy do Berlína k přímému politickému řešení problému. Beneš v dopise blahopřál Háchovi ke zvolení presidentem. Hácha vydal dopis nacistům až pod nátlakem, aby ho nato využili pro klesající podporu Háchy. Dopis sloužil opozici proti Benešovi jako důkaz, že se vzdal presidentské funkce. Jak mohl Beneš tvrdit, že je presidentem? V roce 1948 si tento dopis vytáhli z archivu komunističtí vyšetřovatelé s kterým by se dalo dál pracovat.

 Republika nechtěná

V odpovědi Benešovi Hácha psal, že se považuje za jeho místodržícího. Štědrovečerní projevy pronášel česky, slovensky a rusínsky. Hovořil anglicky, německy, francouzsky, italsky, polsky, rusky, slovinsky a slovensky. Hácha byl v domnění, že podepisuje v Mnichově prohlášení pro tisk, nikoliv dohodu. Bylo kolem ní mnoho podivností. Hitler honil Háchu kolem stolu aby podepsal. Jako právník si nemohl vzít na svědomí vyhubení národa. Uvědomoval si, že politické důsledky budou nedozírné.

Podpisem nebyl vytvořen Protektorát.

Území bylo postupně odkrojováno. Později byl postaven před hotovou věc. Přijel do Berlína v situaci, kdy se bývalé Československo prakticky rozpadlo. Doufal, že se mu podaří vytvořit stát jako tomu bylo na Slovensku.

Pomáhal vytvořit organizaci Národního souručenství, mělo 4 miliony členů.

Beneš začal Háchu kritizovat, aby spojenci uznaly jeho exilovou vládu a jeho presidentem. Převážná většina obyvatelstva chápala těžkou pozici Háchovu. „Pane rado, půjčte mi zbraň, já se raději zastřelím, aby si západ konečně všiml mých protestů?“ Podával stovky intervencí, zachránil mnoho životů. Lánská obora byla plná utečenců, dcera Háchy paní Rádlová jim zajišťovala potraviny a její otec podporoval finančně co bylo potřeba. Po atentátu na Heydricha žil v Lánech, velmi místními obyvateli oblíben.

Dne13.5.1945 byl Hácha ve stavu naprostého fyzického a psychického zhroucení v Lánech zatčen a dopraven do pankrácké vězeňské nemocnice, kde 27.6.1945, v tomto stavu, v opravdu nedůstojných a ošklivých podmínkách umírá. Beneš se rozčílil: „To je  chyba, to se nemělo stát“, ale nic neudělal. Jedna z velkých českých národních ostud. Konec předznamenal to, co se dělo potom. Příkaz k Háchovu zatčení dal komunistický ministr vnitra Nosek.

President dr. Emil Hácha - Vánoce 1939:

„Tyto dny, kdy zasedá s námi ke stolu láska, nechť spínají se naše ruce k modlitbě, kterou se modlívalo ušlechtilé básnické srdce jednoho z našich národních kneží: Neopouštěj Hospodine národ ten, jehož krev je krví mou a jehož tlukot srdce je i mého srdce tlukot. Chraň jej, strež a opatruj.“

President Beneš jako vrchní velitel armády zbaběle opustil zemi. President Hácha umírá na Pankráci, kde na něho dozorci dokonce močili! Beneš se zachoval opět male a zbaběle.

 

Jan Šinágl, 17.4.2021

***

Zapomínáme: Emil Hácha, Miloslav Zatřepálek, Tintin a Interhelpo

Výkřiky z pekla zůstaly nevyslyšeny…

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (8 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)