Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Krejci JaroslavPřed 75 lety, 29. dubna 1946, začal v Československu soud s členy protektorátní vlády.

Soudci museli rozhodnout o obtížné otázce: Co se považuje za pasivní chování a v jakém případě lze hovořit o spolupráci s nacistickým režimem? Na lavici obžalovaných sedělo několik ministrů vlády z takzvaného „Protektorátu Čechy a Morava“. Na jaře 1946 vysílal Československý rozhlas záznam ze soudního řízení: „Kdo nedokázal vést lid a zemi, vážně zhřešil proti republice a českému lidu - i když toto selhání není způsobeno nedostatkem dobré vůle a úsilí, ale bylo způsobeno nedostatkem fyzické, duševní a charakterové síly? “

Podle obžaloby se politici dopustili porušení národní cti. Historik Vojtěch Kyncl z České akademie věd řekl pro domácí vysílání Českého rozhlasu:

„Hlavním tématem byla spolupráce s okupační mocí a implementace ideologie NSDAP v protektorátu.“

Mezi obžalovanými byl i předseda protektorátní vlády Jaroslav Krejčí. Funkci převzal jen několik měsíců poté, co byl Reinhard Heydrich jmenován zástupcem říšského protektora. Krejčí kabinetu vládl od začátku roku 1942 do ledna 1945. Vojtěch Kyncl:

"Dalo by se říci, že celá vláda a prezident Hácha měli rezignovat po takzvané 'Heydrichiade'." Na druhou stranu lze předpokládat, že členové vlády neviděli své postavení jako formu spolupráce s národními socialisty, ale jako způsob zpomalení jejich agresivní politiky.“

Osoba Krejčího není dnes historiky tak přísně odsuzována jako ostatní politici protektorátu. Nebyl vášnivým zastáncem národního socialismu, jako protektorátní ministr školství a osvícení Emanuel Moravec, říká Kyncl:

"V dnešní vědecké historii si myslíme, že to byl muž, který do jisté míry působil jako brzda okupačního režimu. Nebo se alespoň pokusil trochu zmírnit problémy. Na druhou stranu lze samozřejmě odkázat na fotografie, na nichž hovoří se zástupci vedení národně socialistického protektorátu ve zjevně upřímně dobré náladě. Je však těžké ho přímo odsoudit za jeho postoj během války. “

Dne 31. července 1946 byly vyneseny rozsudky. Jak žádal prokurátor, soudci neuložili trest smrti žádnému z obviněných. Nejpřísněji potrestáni byli ministr zemědělství Adolf Hrubý a politický tajemník prezidenta Háchy Josef Kliment. Byli odsouzeni na doživotí. Bývalý předseda vlády Jaroslav Krejčí byl odsouzen k 25 letům vězení.

https://deutsch.radio.cz/gerichtsprozess-gegen-protektoratsregierung-begann-vor-75-jahren-8716174

***

Jedna z velkých českých národních ostud

J.Š. 3.5.2021

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)