Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

ne čvn 16 @13:00 -
Přerov: 79. výročí masakru na Švédských šancích
pá čvn 21 @20:00 -
Žebrák: 70 let hvězdárny
so čvn 22 @08:00 -
5. HUDLICEFEST 2024
po čvn 24 @09:00 -
KS Zlín: Vražda ve Slopném
st čvn 26 @13:00 -
ODROČENO: OS Břeclav: Vražda dvou Rakušanů

Nejnovější komentáře

 • 13.06.2024 12:29
  „Žádné morální zábrany“. Spekulanti útočí na majitele podílů ...

  Read more...

   
 • 10.06.2024 16:07
  Půlroční angažmá se po návratu domů vydávalo za velký úspěch ...

  Read more...

   
 • 08.06.2024 14:56
  Tolik k „úžasné práci Covida“ Berseta, bezcharakterníh o ...

  Read more...

   
 • 08.06.2024 14:50
  Soviel zum "wunderbaren Covid-Job" des Charakterlumpen Berset ...

  Read more...

   
 • 07.06.2024 09:38
  Masakr práva ve Zlíně pokračuje a organizovaný zločin kvete.

  Read more...

   
 • 05.06.2024 19:53
  Fialova vláda prohrála soud s whistleblowerem , jemuž zrušila ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Kovesiova LauraJourova v kloubouku

Bilance Laury Codruty Kövesiové v Rumunsku (2015): Korupce = uchvácení státu: Odsouzeno: 24 starostů, 13 prokurátorů, 7 soudců, 5 poslanců, 2 extrémisté. Vyšetřováno: 15 bývalých ministrů, 30 poslanců a současný rumunský premiér.

***

Rusko řeší věčně své nevyrešitelné problémy silou. Bude schopna EU řešit a vyrešit své stále závažnější, narůstající problémy, související s obří korupcí, demokraticky a naplnit tak svoji hlavní funkci – ochranu demokratických hodnot? Kdykoli se technika vzdálila zdravému rozumu a snažila se ho nahradit, nedopadlo to dobře.

***

Česko podle Rady Evropy zcela neplní většinu doporučení na předcházení korupce V Česku stále chybí většina pravidel, která mají předcházet korupci mezi zákonodárci, soudci a státními zástupci. V hodnotící zprávě o tom píše protikorupční skupina Rady Evropy GRECO. Podle ní Česko od posledního hodnocení v roce 2021 splnilo bezvýhradně pouze dvě ze čtrnácti doporučení. Dalších devět stát podle skupiny přijal pouze částečně. To se týká třeba požadavků na veřejná majetková přiznání zákonodárců. Třemi doporučeními se podle protikorupční skupiny Česko vůbec nezabývalo - například zákonem o lobbingu nebo etickým kodexem pro poslance. ČRo 16.6.2023

***

Lidovky.cz: Můžete uvést příklad?

Naším největším případem loni byla operace Admiral. Vyšetřování začalo v Portugalsku. Obdrželi jsme informace, že společnost, jež měla příjmy téměř 300 milionů eur za jediný rok, zaměstnává jednoho člověka. Proto jsme ji začali prověřovat a po osmnácti měsících jsme zjistili, že do karuselového podvodu je zapojeno devět tisíc různých společností a šest set fyzických osob. Škoda, která vznikla, činila 2,2 miliardy eur (přes 50 miliard korun). Na páchání trestné činnosti se podílelo pět organizovaných zločineckých skupin. Působily na území všech členských států EU, ale i ve třetích zemích mimo Unii. U tohoto typu případů jsme viděli skutečně mnoho propojení s Českou republikou. Čeští občané nám mohou posílat informace a podněty v českém jazyce.

***

Veřejná přednáška Laury Stefan, ženy která poráží korupci v Rumunsku

 ***

Lidovky.cz: Mluvila jste o tom s českými partnery?

V úterý jsem měla mít schůzku s ministrem vnitra. Nakonec se něco změnilo a on na schůzku nepřišel. Setkala jsem se tak s jiným zástupcem resortu vnitra. Doufám, že můj vzkaz bude předán a že na něj dostaneme odpověď.

Lidovky.cz: Kolik hlášení jste loni z Česka dostali?

Obdrželi jsme 47 zpráv od orgánů České republiky, což je méně, když to srovnáte s některými dalšími zeměmi.

Lidovky.cz: Ve výroční zprávě jsem si všiml, že podezřelé transakce vám nahlašují i soukromé společnosti a jednotlivci. Je to tak, že vám více důvěřují?

Tvoří dokonce více než polovinu z úhrnného počtu oznámení. Ukazuje to vedle důvěry v nás i na fakt, že národní orgány, ale také evropské instituce musejí zlepšit úroveň odhalování. Nemůžete spoléhat na to, že občané dostanou informace o něčem, co by měla odhalit sama instituce. Existuje množství orgánů a kontrolních mechanismů, které mají podobnému stavu zabránit.

Lidovky.cz: Jaké negativní trendy ve vývoji kriminality vnímáte jako nebezpečné?

V našich případech jde často o trestnou činnost spojenou s praním špinavých peněz. Narazili jsme na to i v rámci operace Admirál. Jedna ze zločineckých skupin, která se na tom podílela, měla za úkol prát peníze nejen pro ty, kdo defraudovali rozpočet EU, ale také pro obchodníky s drogami nebo pro jinou trestnou činnost. Existuje silná vazba mezi praním špinavých peněz, organizovaným zločinem a finanční kriminalitou. Nelze to rozdělit.

Lidovky.cz: Obáváte se negativních dopadů konfliktu na Ukrajině na vnitřní bezpečnost EU?

Pokud mluvíme o bezpečnosti EU, tak si představte, že jen na DPH se zde každý rok ztratí 50 miliard eur. Aby vznikly takto vysoké škody, představte si, jaká musí být úroveň organizovanosti zločineckých skupin, které se na tom podílejí. To negativně ovlivňuje vnitřní bezpečnost. Takže toto vnímám se silnými obavami. Mou hlavní starostí jsou proto podvody s DPH.

Lidovky.cz: Podporujete rozšíření pravomocí EPPO o možnost vyšetřovat porušování sankcí EU, což by se mělo stát evropským trestným činem. Jak daleko je tato iniciativa?

Úřad evropského veřejného žalobce je na to připraven. Disponujeme nejlepšími dostupnými nástroji na úrovni EU, abychom tato vyšetřování mohli provádět. Původně šlo o francouzsko-německou iniciativu. V současnosti podporuje rozšíření našich pravomocí o vyšetřování obcházení sankcí už deset členských států. To byl také jeden z důvodů, proč jsem přijela do České republiky a vyvolala jednání na úrovni ministra spravedlnosti a ministra vnitra, abychom našli odpověď na otázku, proč se Česká republika zatím nepřipojila k této iniciativě.

Lidovky.cz: Jaká byla odpověď českých ministrů?

Odpověď jsem doposud nedostala. Vím ale, že bude probíhat spousta jednání, a doufám, že Česká republika bude mít pro nás brzy odpověď.

Lidovky.cz: Když říkáte, že jste nejlepší dostupný nástroj pro boj proti obcházení sankcí, v čem přesně spočívá ona výhoda?

Na evropské úrovni jsme jediní, kdo může provádět vyšetřování a vést trestní řízení. Jsme první nadnárodní prokuratura. Uvnitř naší zóny nemáme hranice. Pracujeme proto velmi rychle a můžeme být efektivní. Jedním typem trestných činů, kterým se věnujeme, je pašování. Dokážeme identifikovat propojení mezi různými místy, osobami či společnostmi, které působí v různých členských státech. Nemusí se proto nic vytvářet od nuly, protože už to existuje.

Lidovky.cz: Co se podle vás během dvou let fungování ukázalo jako největší výhoda EPPO?

Uvedu jen jeden příklad naší efektivity v roce 2022. Objem příkazů ke zmrazení finančních prostředků činil 359 milionů eur, tedy sedmkrát více, než činí náš rozpočet.

To znamená, že do EPPO vložíte jedno euro a sedm si odnesete zpět, protože vše, co v našich případech zajistíme, jde do státního rozpočtu, takže mohu říci, že pracujeme se ziskem.

Celý rozhovor>

***

Jourova gratulujePřipomínám postoje a minulost eurokomisařky Věry Jourové: „Postoj paní eurokomisařky bohužel dost připomíná lidi, kteří tvrdili, že čekají, jestli se KSČ nezreformuje.“ Jiří Pehe

***

Obávám se, že Věra Jourová patří do vězení, ne do Bruselu - a nejen ona!

Prokurátorkou EU může být Rumunka, jež je trnem v oku vládě

Korupce na nejvyšší úrovni EU: Tajná schůzka v Apartmá č. 412

***

„Úkolem Evropy už není a nikdy nebude ani vládnout světu, ani v něm násilím šířit svou představu blahobytu a dobra, ani mu vnucovat svou kulturu, ba ani ho poučovat. Jediné, co může být jejím smysluplným úkolem v budoucím století, je být co nejlépe sama sebou, to znamená vzkřísit a promítat do svého života své vlastní nejlepší duchovní tradice, a tím se tvořivě spolupodílet na tvorbě nového způsobu světového soužití.“

Václav Havel

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)