Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...

   
 • 18.06.2024 10:48
  Nejlepší policie na světě? Aktuálně je v médiích, že Karlova ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 12:39
  Martin Michal byl několikrát upozorněný na osobu LP. Jak se LP ...

  Read more...

   
 • 17.06.2024 10:28
  Svůj komentář jsem napsala pod tento Váš příspěvek na FB. Mám ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

U Barosu paneliste 1 5.1.2024U Barosu media 5.1.2024

„Porušíš-li právní normu, stane se tobě něco, porušíš-li mravní normu, stane se něco v tobě.“  

Theodor Geiger

***

Aktualizováno 9.1.2024: Rozsudek ze dne 23.11.2023, kde je vše podrobně popsáno. JŠ

***

Spolek Oživení nás pozval dne 5.1.2024 na „snídani s novináři“ do „Kavárny na Boršové“ v Praze na téma zákona o whistleblowingu. Moderovala předsedkyně Šárka Zvěřina Trunkátová. Hosty byli Pavel Kodym (whistleblower, úřad pro přístup k dopravní struktuře) a Jiří Kapras (ředitel odboru MSp střetu zájmů a boje proti korupci – můj vstup od 26:45 min.). Pořídil jsem FOTOGALERII a zvukové záznamy (viz jména). Dostavilo se asi 6 novinářů (ČTK, zřejmě i ČRo, Seznam.cz a Transparency International). Výstup v podstatě žádný. Veřejnoprávní ČT samozřejmě chyběla. Skvělé bylo svědectví Pavla Kodyma, které by si měla poslechnout celá země! Níže výtah podstatného z jeho vystoupení.

***

Michalek Libor Znicte to nebo to znici vasMichalek obal vnitrek

Deset miliard dotace, napadeny 3 mld. Roční náklady úřadu byly 23 mil. Kč. Za 3 mld. mohl fungovat 133 let.  České dráhy jen za rok 2022 zvýšily svůj dluh o 20 mld. Zneužití dotací je podle nejnovějšího judikátu soudního dvora EU z prosince 2023 narušení volného trhu, nelegální dotace a nepromlčitelné. Otvírá se tak i nepovolená dotace 12 mld. z roku 2008. 10 min. poté, co se ministr Kupka dozvěděl o dopise Pavla Kodyma EU, jeho jmenování zrušil.

Informace zde: Rekordní zadlužení Českých drah. Experti varují, že úvěry nebudou splatitelné - Seznam Zprávy (seznamzpravy.cz)

Pokud oznamovatel dotáhne kauzu do konce, má nárok na kompletní náhradu výdajů, tedy i nákladů za špičkové právníky. Ty tvoří až 90% nákladů. Soud konstatoval, že nejmenování byla sankce Kupky proti Kodymovi v rozporu se směrnicí – porušení práva na transparentní řízení a jmenování do funkce. Došlo i k porušení Základní listiny lidských práv a svobod.

Z deseti členů vlády deset hlasovalo proti jmenování Pavla Kodyma do úřadu!

Byli povinni zdůvodnit své rozhodnutí, nezdůvodnili. Kodyma ještě dostal zákaz práce ve svém oboru! Dnes je v novém úřadu člověk bez výběrového řízení. Od roku 2015 pracuje na ÚOHS místopředseda JUDr. Petr Solský, který bude rozhodovat ve věci regulace. Tehdy výběrová řízení ještě neexistovala.

Měl jsem ze zákona konkurenční doložku a za to finanční náhradu. Potud to bylo naprosto v pořádku. Zákaz práce se ale nevztahoval na státní správu. Zde jsem za podivných okolností neuspěl ve 2 výběrových řízeních na MD a v 1 řízení na NKÚ. Soudně to ale asi napadat nelze.

Viz zde: Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Vedení Úřadu (gov.cz)

Služební zákon neplní svoji funkci, je to v podstatě legalizace zločinu!

Můžete si tam dát kdykoliv kohokoliv. Žádná ochrana neexistovala. Mohl jsem dopadnout hůř - nový zaměstnavatel věděl, ale nereagoval.

Co by Pavel Kodym vzkázal následovníkům?

Musíte si uvědomit, že v podstatě pácháte politickou sebevraždu. Musí zvážit, proti komu jsou a jaké to bude mít následky, včetně šikany rodinných příslušníků. Dostal jsem nálepku potížisty. Pokud do toho půjde mladší, musí si dopředu zvážit, co to obnáší. Soudy mohou v první fázi pomoci, ale nebude to trvale. Když se na vás politická garnitura semkne, máte pocit, že jste v tom zůstali sami. V tomto státě existují při ministerstvech různé protikorupční skupiny, vykládají se různé kodexy apod.

Do té doby, dokud někoho za korupci nezavřou, je to naprosto zbytečný

Jediné na co se můžete spolehnout je soud – musíte mít dobré advokáty, vědět k jakému soudu. V tomto případě správní soud, který věc projednával ve zrychleném režimu. Žaloba byla podaná 15. dubna a rozsudek byl vynesen 23. listopadu. Rozsudek je pravomocný. Je možno podat pouze kasační stížnost. Pokud chcete dát žalobu k soudu – pozor na lhůtu dva měsíce, pokud propásnete, jste ztracen!

Zní to hrozivě, ale nechci skončit úplně negativně

To co tady je, je poměrně nežádoucí stav. Pokud do toho nikdo nekopne, tak s tím nikdo nepohne. Je třeba, abychom proti tomu bojovali: „Kdo když ne my, kdy, když ne teď!“. Jinak půjde všechno dál. Pokud budete konat, přečtěte si zákon o whistleblowingu.

Děkuji Oživení a Transparency International za podporu a medializaci. Existuje morální podpora bezejmenných, kteří vnímají, že je s tím něco třeba dělat i když to nikde neřeknou, tak i pozitivní zpráva na závěr.

Whistleblowing je obrovské riziko

Co není vyřešeno a měla by řešit judikatura je trest za zákonné správní rozhodnutí. Do státní správy jsou lidé jmenovaní, aby se o tom jednalo politicky a nikoliv zákonně. Když někdo rozhodne podle zákona, tak je to „nechtěné dítě“. Tak jsem to cítil. Šel jsem do funkce, kde byla nezávislost a neohlížel jsem se na to, komu se to bude líbit či ne. To bylo jediné kritérium. Žádný soud jsme dosud neprohráli. Myslím si, že máme spoustu lidí, která by takhle ráda rozhodovala, ale nemají odvahu, nebo nejsou na těch místech, kde by měli být. Co si budeme povídat, zrušit někomu místo, udělat organizační změnu i za cenu porušení zákona, netrvá déle než dva měsíce. Je třeba změny systemizace. Problém je v nevymahatelnosti práva ve státní správě. To vidím jako obrovské neštěstí.

*** 

Oslovil jsem i přítomného zástupce TI ve věci mezinárodního skandálu na MZV ČR (i TI byla informována). Jeho reakce:: „Nevím jak to uchopit?!“ Dost smutné, slyšet tato slova od zástupce mezinárodně renomované instituce. Stejně se k tomu staví i VOP, který slepě důvěřuje „důkazům“ MZV ČR a ignoruje obdržené důkazy a nezpochybnitelná fakta. Jaká je to asi síla, schopná umlčet všechna média a odpovědné instituce, které by měli konat a nekonají. I na to naleznete odpověď ve svědectví Pavla Kodyma.

Je nám všem občanským příkladem, jak věci začít sami měnit. Současní politici na tom zájem nemají a nikdy mít nebudou. Uzurpovali si zemi a její občany pro svůj ničím nezasloužený blahobyt. Dobrovolně neodejdou. Jenom krize je může vyměnit. Bude jen na voličích, zda budou volit stále stejné charaktery, nebo konečně ty politiky, kteří si jejich důvěru zaslouží a také poctivě odpracují. Politiky musí občané neustále hlídat. Volební urna je jen začátek. JŠ

***

 Z knihy „Zničte to, nebo to zničí vás…“, mrazí. Nedělejme si iluze, že se situace o moc zlepšila

Vláda ruší nezávislý dohledový úřad. Soud přitom vyhodnotil postup vůči bývalému řediteli jako odvetné opatření

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share

Komentáře   

-2 #2 Jan Šinagl 2024-01-07 11:07
Politik porcoval zakázky, náměstkem Blažka zůstává?!

Náměstek Pavla Blažka už nebude dojíždět řídit domov důchodců. Na post rezignoval. Stalo se tak potom, co Seznam Zprávy rozkryly, že Stanislav v domově porcuje zakázky, které posílá podporovatelům ODS, či udělal manažera z otce.

seznamzpravy.cz/.../...
-2 #1 Jan Šinagl 2024-01-07 08:30
Když může traktorista řídit ministerstvo práce a sociálních věcí, elektrikář ministerstvo financí, advokátka-aktiv istka a příležitostná střelkyně z ručních zbraní ministerstvo obrany, proč by kuchař nemohl namíchat směsi pro zkvalitnění výstavby silnic a dálnic!?!

Tohle vazne neni jen v politickych kruzich, korupce je tu uplne vsude, ve vsech sferach. Je to stejne jak s drogama. Jen naivni clovek si muze myslet, ze uzivatel drog = nejaka spina pod mostem. Uzivatel drog je naprosto bezny clovek, v jakkekoliv profesi, jakehokoliv veku, na kterem to vetsina ani nepozna. To stejne s korupci, korupce je uplne vsude, jen tu neni ani vule ani prostredky (ale spis ta vule) to kontrolovat. Proc? No protoze i policie je zkorumpovana. Takze jak rikam kazdemu, nez nad tim neustale premyslet, je lepsi se nad tim povznest a co nejlepe se snazit ovlivnit pozitivne sebe a sve blizke okoli, jinak by se z toho musel jeden zblaznit.

To je opět po ránu ,,legrace", dva jelimani z rodiny, otec se synem si mysleli, že podvedou kraj, objednané práce taťka neudělá, syn neskontroluje a penízky budou doma. Proč do toho nenamontovat odbornost ministrů, ,,podvodníky" z ODS, hejtmanku z ANO, vládu a mnoho dalších nepodstatných věci a spíš se nepozastavit nad tím, že jsme prostě takoví. Jen kdyby nám někdo dal takovou ,,příležitost", jak bychom se asi zachovali? Obávám se totiž, že v zemi, kde nešlo bez úplatku sehnat ani kolo a kdo nekradl denně aspoň hodinu a tím okrádal vlastní rodinu by si rádi nejak pomohli všichni, ale jen někteří prostě mají tu příležitost, no a my ostatní hledáme, na koho to naše pokušení hodit.

seznamzpravy.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)