Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 25.06.2019 07:26
  Něco o Karlu Gottovi. Začátkem jeho kariéry byla soutěž ...

  Read more...

   
 • 24.06.2019 23:46
  Vždy tam, kam si zasloužíme paní Blažíčková. Pouze volbami a ...

  Read more...

   
 • 24.06.2019 06:41
  Pane Šinágle Díky za článek, je to naprosto pravda a existence ...

  Read more...

   
 • 18.06.2019 07:36
  Sudetští Němci už dávno nehajluji. Komunisté nevěří a nenávidí.

  Read more...

   
 • 18.06.2019 07:33
  Zatvrzelost, umanutost, strach, obava, autokritika, nikoho ...

  Read more...

   
 • 17.06.2019 08:29
  Tibet je zásobárnou vody pro Čínu, která má obavu, aby ji ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Papez Frantisek 251218„Pamatujte na chudé, střezte se materialismu a uvažujte o duchovním rozměru života. Lidé se stali chamtivými a nenasytnými. Shromažďování a vlastnění věcí se pro mnohé zdá být smyslem života."

"Vánoční příběh nám připomíná, že v životě není zásadní majetek, chtivost, nebo nadbytek, ale láska, láska k bližním a prostota. V časech, kdy se mnozí obdarovávají drahými dárky a přejídají se. Spíše než hromadit věci, by se lidé měli odhodlat dělit se o ně a dávat je.“

"Bez bratrské sounáležitosti jsou i naše nejlepší plány a projekty prázdné a bezduché." V neděli papež ve svém tradičním poselství mše vánoční odsoudil konzumní společnost a materialismus a vyzval k lásce k bližním a prostotě.

V předvečer Štědrého dne vysílala německá veřejnoprávní ARD anglický film „Der kleine Lord Fauntleroy“ (Malý lord, GB 1980). Jde o tradiční opakování (stejně jako u nás ruského filmu Mrazík, který „hodnotově“ doplnil letos Tankový prapor…). 

Obsahem a formou jsou filmy neporovnatelné. Nepochybně by tento hluboce lidský příběh oslovil i české diváky. Teprve až toho bude veřejnoprávní ČT schopna, budeme moci hovořit o naplnění veřejnoprávní služby, alespoň o Vánocích. Velice lidský příběh anglo-amerického chlapce, kterého chtěl jeho bohatý dědeček jako dědice změnit k obrazu svému a kdy jeho vnuk zcela změnil jeho, je přesně o tom, o čem hovořil ve svém Vánočním poselství světu papež František.

Osmiletý Ceddie Errol (Ricky Schroder) žije na začátku minulého století se svojí ovdovělou matkou (Connie Booth) ve skromných poměrech jednoho newyorského bytu. Jednoho dne se u nich vynoří Mr. Havisham (Eric Porter), vyslanec Earla of Dorincourt (Alec Guinness). Earl je Ceddieho dědeček; chlapec ho ale nezná, neboť starosvětský anglický aristokrat se svého času zřekl syna poté, co se Cedric oženil s prostou Američankou. Protože mezitím zemřeli všichni jeho ostatní přímí potomci, přeje si dědeček, aby jeho vnuk odjel do Anglie, kde by na panském sídle Dorincourt obdržel vhodnou výchovu... Zfilmování jednoho z nejslavnějších děl pro mládež americké literatury - Malého lorda Fauntelroye Francese Hodgsona Burnetta.

Máme stále více – oprávněný a nevyslovený – strach z blahobytu, který nás spokojenými a šťastnými nečinní, nemůže. Začněme se chovat jako lidé, komunikujme „neelektronicky“, neberme, dávejme a rozdávejme to nejlepší, co je v každém z nás. Nic to nestojí. Obohatíme se vzájemně daleko více, než tušíme a co si nikde za žádné peníze nikdo z nás nemůže koupit.

Pokoj a radost všem lidem dobré vůle.

 

Jan Šinágl, 26.12.2018

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)