Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2024 05:37
  Co jsou konspirace? Referáty soudců, usnesení, které vyloží věc ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 17:09
  Karma vzkazuje poškozeným: Není třeba se mstít. Jen se posaďte ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:31
  Honzo, k Tvému článku "Všesokolské slety......" nesouhlasím s ...

  Read more...

   
 • 14.07.2024 09:26
  Bravo Barboře - presentovala naši zemi lépe, než všichni ...

  Read more...

   
 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Plecnik NovorocenkaPrelovsek DamjanDr. Damjan Prelovšek - art historian and expert on modern architecture, specialized in the work of architect Jože Plečnik, Ambassador of Slovenia to the Czech Republic 1998-2002, member of the European Academy of Sciences and Arts, writer and photographer. On the right New Year's card of Jože Plečnik.

***

 "The ongoing discrimination lawsuit is so disappointing and such a shame to put you through that": an excerpt from a foreign diplomat's Christmas wish to Dr. Jana Chaloupková, I fully identify with it.

***

 "You will die like a dog" was the response of a Czech politician to Dr. Chaloupková's question about what will happen if she does not stop fighting for her job and for justice. The various warnings and threats began slowly in 2020. Today, I am giving space to one of the other witnesses to describe a phone call he himself heard in the spring of 2021:

***

"It was March 2021 and we were just getting dressed in the hallway of a friend's house in Prague. Miss Jana was trying to reach a colleague from the personnel department of the Ministry of Foreign Affairs because she needed to email a document. He didn't answer the phone, it was already approaching five o'clock, so we decided to go home. Suddenly the phone rang and sl. Jana put it on the microphone so that she could put on her boots at the same time. A pleasant voice came on the other side. I paid no attention to it, but soon I had to turn a deaf ear. The usual communication about a paper was followed by some shocking words:

"Do you have any money? And any work to do?´ Miss Jana did not react, and stared in surprise. "Well, I told you when I called you in Morocco. The Secretary of State is behind everything. There are meetings between him and the Ministry's close leadership. It was decided then that you would never get a job. I mean well. Anyway, you can be glad you're still alive. You stepped on somebody's business with the visa. And that's unforgivable.''

The MFA does not work according to moral criteria and not only it. What works according to them, or is governed by them, in today's world? That is why the world is inevitably plunging into another deep economic crisis. Without the foundations of morality, sooner or later, everything will inevitably collapse, and in the end it will lawfully collapse. J. A. Comenius: "It is such an animal that embraces the whole world and does what it wants with it."

Full article in Czech>

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)