Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 14.08.2020 16:29
  ČRo: Policie zatkla ruského diplomata při nelegálním nákupu munice ...

  Read more...

   
 • 14.08.2020 10:05
  Život je plný štěstí a někdy potřebujeme osoby, které nás ...

  Read more...

   
 • 13.08.2020 16:59
  Včera v Událostech komentářích na ČT 24 od 22:00 hod. si ...

  Read more...

   
 • 13.08.2020 16:43
  Předseda senátu, který si notoval s místopředsedou Filipem ...

  Read more...

   
 • 13.08.2020 16:29
  Life is full of happiness and some times need some people to ...

  Read more...

   
 • 10.08.2020 14:20
  Zato až půjdou lesby a gayové budou "svobody" plná média i ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Texaský rodák Lovett Fort-Whiteman (1889–1939) byl pro bolševiky skvělým úlovkem. Syn černého otroka v Americe bojoval za občanská práva své rasy a v komunismu viděl naději na zlepšení sociálních podmínek chudých vrstev. V Sovětském svazu ho přivítali s nadšením. Černoch - komunista znamenal úžasnou reklamu pro Třetí internacionálu.

Lovettův otec ještě zažil otroctví a ze všech sil se snažil zabezpečit svým dětem lepší život. Předně se postaral o to, aby se jim dostalo slušného vzdělání. Lovett Fort-Whiteman byl jedním z prvních černých Američanů, kterým bylo dovoleno studovat na státní střední škole. Poté se ještě vyučil strojníkem a chtěl nastoupit na medicínu. Jeho otec ale v té době zemřel, a tak se Lovett musel místo dalšího vzdělávání postarat o matku a mladší sestru. Nejprve si našel práci v newyorském hotelu a poté zamířil do Mexika na Yucatánský poloostrov, kde nastartoval kariéru účetního.

V roce 1915 se Yucatánem přehnala revoluce, která navzdory bohatým vlastníkům půdy a proti vůli katolické církve prosadila společenské reformy. Lovett Fort-Whiteman se v revolučních idejích zhlédl a po návratu do Spojených států vstoupil do místní komunistické strany. Kvůli svým politickým aktivitám byl v roce 1919 dokonce zatčen a nakrátko uvězněn.

Rusko v té době už ovládli bolševici. Nově vzniklý Sovětský svaz na Lovetta působil jako země zaslíbená. Mladý muž se stal členem Kominterny, mezinárodní komunistické organizace známé také pod názvem Třetí internacionála, a v polovině 20. let se v SSSR usadil.

Sovětští soudruzi ho mezi sebou přivítali s nadšením. Černý aktivista ze Spojených států byl jedinečným přírůstkem v jejich řadách.

"Byl to nadějný žurnalista, velmi dobrý boxer a renesanční člověk, který hovořil čtyřmi jazyky a celý život toužil po dalším vzdělávání," uvedl historik Sergej Zhuravlev.

Lovett si v Sovětském svazu našel manželku a chtěl tu zůstat natrvalo. V polovině 30. let ale Stalin začal pronásledovat kromě svých odpůrců i podezřelé osoby ze svých nejvěrnějších kruhů. Cizinci byli hromadně obviňováni ze špionáže, ačkoli do Sovětského svazu přišli s upřímným cílem podpořit revoluční ideály.

Stejný osud potkal i Lovetta. Ten se v roce 1937 neúspěšně pokusil o návrat do USA a následně byl obviněn z podpory vyhnance Lva Trockého. Soud ho nejprve vypověděl do Kazachstánu, kde mohl krátce působit jako učitel, a o rok později svůj verdikt zpřísnil. Lovett byl z neznámých důvodů odsouzen k pěti letům těžkých prací v sibiřském gulagu Kolyma.

Kruté podmínky v táboře Američan nevydržel. Zemřel v důsledku podvýživy hned v lednu roku 1939 ve věku 49 let.

"V Kolymě ho nikdo neoplakával, nikdo nevěděl, že byl prvním africko-americkým komunistou. Nikdo netušil, jak dychtivě se zastával práv slabších a chudých," doplnila americká historička Glenda Elizabeth Gilmore, která Lovettův osud připomněla ve svém díle.

https://www.dotyk.cz/magazin/cerny-american-v-gulagu-lovett-fort-whiteman-30000602.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=sXmBPUayCOh-202006041416&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.60 (5 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)