Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 03.03.2024 11:12
  Špičky tenisového svazu posílaly „malé domů“ přes rodinu a ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 11:00
  Pokud by PČR jednala bezchybně, není co řešit. Pokud pochybila ...

  Read more...

   
 • 03.03.2024 10:52
  14 mrtvých. 25 zraněných. Pořad ABJ probírá vraždění v Praze.

  Read more...

   
 • 03.03.2024 09:09
  V Senátu se připojím a budu hlasovat pro pozměňovák zaručující ...

  Read more...

   
 • 01.03.2024 15:44
  Co jsou tedy ty důvody? Mám nějaké vlastní životní plány, je ...

  Read more...

   
 • 01.03.2024 08:30
  Mluvčí Navalného Kira Jarmyšová řekla, že na pohřeb by ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Suttner von BerthaPouze jednota, společná vůle, posiluje naději a víru ve vítězství!MFD HJ Sudetsti Nemci a bezdomovci 22.11.2014

V LN vyšel skvělý článek Davida Lancze (19.12.2020, Orientace/Esej) s názvem Všichni dobří rodáci“ Bertě von Suttnerové, první ženě, která obdržela Nobelovu cenu (myšlenku vnukla svému příteli Alfredu Nobelovi). Zúčastnila se Haagských mírových konferencí, které inspirovaly vznik Společnosti národů a později OSN. Její román „Složte zbraně“ vyšel poprvé a naposledy v češtině v roce 1889. Díky této knize byla pozvána do Bílého domu. Na HitHit, kde se rokordně rychle vybralo 105% požadované částky tak kniha opět vyjde v češtině - po 131 letech (i v E-verzi). Stále aktuální myšlenky Berty von Suttnerové tak budou moci opět oslovit české čtenáře. Mimochodem Rakousko ji má vyobrazenu na dvoueurové minci (u nás patronka české země sv. Anežka Česká zmizela s papírovou padesátikorunovou bankovkou a na kovové se už neobjevila, lid mlčel…).

Článek končí slovy: „I proto bychom měli na slavné Čechy, i když zrovna náhodou nemluvili česky, neměli zapomínat. Spíš cítit hrdost."

***

Na slavné Čech(šk)y, přestože nemluvili česky, bychom neměli zapomínat

***

Největší „Čech“ Karel IV. měl za otce francouzského Němce, matka měla už jen několik procent české krve. Jsme Bohemianové různého etnického původu žijící v Bohémii, jako tomu bylo po dlouhá staletí. I proto má už jen 20% Čechů čistě slovanské geny.

SDL CZ vyhnani 1945Láska k vlastnímu národu či etniku neznamená nenávist k jiným. Jiné národy by se pyšnily maršálem Radeckým, Franzem Kafkou, Sigmundem Freudem, Edmundem Husserlem, Gustavem Mahlerem,Zebrak Rokle Jezis Kristus 24.12.2020 Johannem Georgem Mendelem, Richard Coudenhove-Kalergim, Ferdinandem Porschem, Adalfertem Stifterem, Rainer Maria Rilkem, Maxem Brodem, Egonem Erwinem Kischem, Jiřím Frejkou a mnoha dalšími.

„Nacionalismus patří k největším nepřátelům demokracií, protože podřizuje svobodu řeči mýtu o společném původu obyvatel státu“, říká filosof Václav Bělohradský.

Z řad českých Němců pochází 10 nositelů Nobelovy ceny. My máme dva  „geneticky české“, třetího, prof. Růžičku zamlčujeme…

„Vlastenectví je živý smysl pro kolektivní odpovědnost. Nacionalismus je kohout kokrhající na vlastním hnojišti.“ Richard Aldington.

Nemějme strach před smrtí, ale před časem, který nám každý den dává možnost žít a konat smysluplně, abychom se za své životy nemuseli stydět. Zkracuje se každý den, ale každý dobrý skutek LN TB Bidne bez Vidne 9.12.2020 zanechává stopu. V tom je hlavní poselství svátků Vánoc.LN JV Epopej 12.12.2020

Pokoj všem lidem dobré vůle.

 

 

 

Jan Šinágl, 24.12.2020

P.S.

K Vánocům jsem obdržel „dárek“. Začal mi téct plynový kotel. Oslovil jsem majitele firmy, který ho v roce 1996 instaloval (moje maminka mu pomáhala tenkrát shánět zákazníky, když začínal s podnikáním). „Vy jste ten reportér?“ „Ano, jak to s tím souvisí?“ „Nepřijedu“ a zavěsil. Zbývá dodat, že tento „novodobý kapitalista“ pochází ze silně komunistické rodiny. Známe se už od učení v ČKD Hořovice. J.Š.

* * *

Jan Amos Komenský POSELSTVÍ, aneb kdy se probudí člověk?!

Paní Irena a Voynichův rukopis, nejzáhadnější rukopis na světě (jedno slovo luštila 4 měsíce!) - část 3: Květ v líci mít, co zavoní dobrem ve světle žít

Ke dnešnímu 425. výročí narození největšího Čecha, Moravského Bratra, rektora, exulanta, filosofa a myslitele, mistra Jana Amose Komenského

* * *

V čem je hlavní problém člověka, jeho hlavní neřest?

Komenský tomu říká „samosvornost“: „Sám sobě patřiti, sobě nadmíru hověti, jen sobě samému se líbiti, svým bůžkem se dělati“. Jedním slovem: sebestřednost. Dobro podle něj zabíjíme tehdy, když dáváme systematicky přednost vlastnímu blahu nad blahem ostatních, celku. Když si řekneme „já bez ohledu na tebe, jiný člověče, jdu za svým „dobrem“, přispíváme tím k záhubě lidstva. Naše lidskost není docela v pořádku, říká Komenský, ale hned dodává, že není úplně ztracena. Naděje trvá.

Děti jsou tedy ve vašem projektu vedeny k nesobeckému jednání?

Mají se rozhlédnout ve svém světě a vybrat si něco, co mohou pro nápravu věcí samy udělat. V rodině, ve škole, v sousedství, ve své obci… A ptát se: dokážu najít nějakou věc, kterou je v mé moci změnit? To je ta hlavní otázka. Když tu věc najdou, třeba i po poradě se spolužáky a s paní učitelkou, tak půjdou a udělají to.

Lidskost není ztracena (LN 22.12.2020) – rozhovor s pedagogem, komeniologem a bratrským farářem Janem Háblem o nadčasových myšlenkách J.A. Komenského a hodnotovém vzdělávání

***

„´Outsorcovali´ jsme morálku z člověka a máme za to, že následky našich činů by měl řešit stát.“

Rabín Jonathan Sacks

***

„Přijdou nové výzvy a nové problémy. Ale zvládneme je. Exupéry mluví v Citadele o „milovaném nepříteli“, o všech strázních a zkouškách, na kterých vyrosteme a které nás zbudují. Zvládneme to.“

Marek Orko Vácha, římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog, spisovatel a skaut.

***

Papez Frantisek o Bohu

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.33 (3 Votes)
Share

Komentáře   

-3 #1 Jan Šinagl 2020-12-24 18:19
Stav našich myslí.

Všechny filosofie, ideologie a náboženství jsou pro člověka přínosná, není-li v nich ukryta faleš, podvody a násilí.

Komunistická myšlenka by mohla být zajímavá, kdyby její uskutečňování nebylo podmíněno potřebou násilí, donucováním, podvody a falší.

Islám věří v jednoho boha všemohoucího a milosrdného. Přesto, kdo jej odmítá, nebo se staví proti, může být zabít.

Národní socialismus přestal být přijatelným, když svoje myšlenky začal šířit brutálním násilím.

Na planetě jsou organizmy schopné ničit sami sebe. Člověk mezi ně patří.

Myšlenka nového presidenta Bidena: „I když máme různá přesvědčení, jsme především Američané", a možno dodat, lidé.

Dokud si této skutečnosti nebudou vědomi výrobci zbraní, bojovné establishmenty, živené násilnými „jedině správnými ideologiemi“, do té doby je na moudrých státnících, podporovaní občany, aby prosazovali spolupráci mezi národy.

K.Mrzílek

Pokoj lidem dobré vůle.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)