Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 05.06.2023 13:16
  Lieber Herr Sinagl! Danke für Ihre Zusendung.Ich komme aus ...

  Read more...

   
 • 05.06.2023 07:43
  Litoměřice: Město řeší, co se sochou sovětského vojáka - „Lžu ...

  Read more...

   
 • 05.06.2023 07:38
  Voláte tu po míru beze zbraní, zatímco štváč Putin se zbraněmi ...

  Read more...

   
 • 29.05.2023 16:39
  Rozhodnuto. Český lékař půjde za údajné plácnutí po zadku ...

  Read more...

   
 • 29.05.2023 16:33
  Michael Žantovský už nepovede Knihovnu Václava Havla. Ředitelem ...

  Read more...

   
 • 25.05.2023 12:30
  Tak ještě jedna perlička od soudu. Napsala jsem klientovi ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Cermak Antonin srpen 1932Cermak a RooseveltTěžce raněný muž bojoval o život, přesto tiše pošeptal spolujezdci: "Jsem rád, že jsem to byl já, a ne vy." Čermákova slova patřila Franklinu Delano Rooseveltovi. Za mříže dokonce dostal i obávaného šéfa podsvětí Al Caponeho.

***

Před 150 lety (9.5. 1873) se v Kladně narodil Antonín Čermák, který se ve třicátých letech dvacátého století stal starostou Chicaga, druhého největšího města USA.

Stal se prvním starostou velkoměsta v USA, který se nenarodil v Americe, a navíc nebyl Anglosas.

I proto byla jeho zvolení věnována mimořádná pozornost nejen v Chicagu, ale po celých Spojených státech. Zcela mimořádné bylo i to, že jeho inaugurační řeč při převzetí úřadu 27. dubna 1931 přenášela rozhlasová stanice NBC. Do té doby se podobné publicity dostalo jen prezidentům. Čermák ovšem přebíral vedení města, které se potýkalo s velkými finančními problémy, a kvůli Al Caponemu a dalším chicagským gangsterům mělo pověst zločineckého města. Jako starosta se stal schopným a energickým manažerem, po kterém v Chicagu zůstalo více než jenom nejdelší ulice (Cermak street).

15. února večer vypálil na Roosevelta italský emigrant Giuseppe Zangara sérii pěti výstřelů. Střely zasáhly vedle stojícího Čermáka. Zprávy o atentátu na prezidenta a o vážném zranění chicagského starosty se okamžitě dostaly na titulní strany novin. I díky jeho nedávné návštěvě, která stále byla v čerstvé paměti, způsobila zpráva velký rozruch i doma v Československu.

***

 

Zachránil Roosevelta a sám zemřel. Český starosta vstoupil do dějin USA

 ***

Rakev pak byla zaplněnými ulicemi Chicaga převezena na Český národní hřbitov. Noviny odhadovaly, že se s Čermákem přišlo rozloučit 150 000 občanů Chicaga. V den Čermákova úmrtí 6. března byly na všech veřejných budovách v Kladně vyvěšeny smuteční prapory, které, jak napsal místní list, hlásaly celému kraji, že dotrpěl poctivý, snaživý a ušlechtilý muž, co našemu kraji a celé Československé republice získával jenom přátele.

Celý článek>

P.S.

Událostech ČT dnešního dne na našeho slavného krajana místo nezbylo, jak jinak! JŠ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)