Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt říj 01 @08:30 -
OS Ostrava. ing. Marek Gába
čt říj 01 @15:00 -
Brno: Rytíři nebes 311.čs. peruť

Nejnovější komentáře

 • 18.09.2020 14:45
  Uživatel Andrej Babiš retweetnul Tweet uživatele Blesk Zprávy ...

  Read more...

   
 • 18.09.2020 09:10
  Poslouchá-li v totalitě většina, může být černé bílým a ...

  Read more...

   
 • 18.09.2020 09:01
  „V Česku přibylo přes 3000 nakažených. Za den tolik, co za ...

  Read more...

   
 • 17.09.2020 12:23
  Pan Vrbík měl rakovinu jazyka. V Liběchově měli podobný případ ...

  Read more...

   
 • 17.09.2020 10:28
  Maročané tvoří spolu s Pákistánci polovinu ilegálních migrantů ...

  Read more...

   
 • 14.09.2020 13:25
  Těžko se nepřipouští myšlenka, že současné dění ve světě může ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Vetrovec_LukasNový vývoj ve věci petice proti rasové a náboženské nesnášenlivosti
Jak jsme vás již informovali, česká pobočka ICEJ iniciovala v lednu 2012 petici proti rasové a náboženské nesnášenlivosti. Podnětem k tomu bylo zveřejnění nahrávek z brněnské mešity, v nichž tamní kazatel Lukáš Větrovec citoval tradiční muslimský text označující Židy za největší nepřátele muslimů a vyzývající k jejich zabíjení. Protože jsme tyto výroky posoudili jako projevy podněcování k nenávisti vůči skupině osob a veřejného hanobení národa, rasy nebo etnické skupiny, připojili jsme se touto veřejnou iniciativou k již podaným trestním oznámením a požadovali jejich důsledné prošetření, stejně jako přezkoumání činnosti odpovědných islámských institucí. Do konce dubna 2012 petici podepsalo přes 5700 občanů. Podpisy byly předány Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a jejich shromažďování dále pokračuje.

V květnu se objevily v tisku zprávy, které věcně dávají zapravdu našemu názoru, nicméně zároveň znamenají, že věc nelze dále stíhat. Podle sdělení Policie ČR, která se trestními oznámeními zabývala, existuje „důvodné podezření“, že kázání Lukáše Větrovce „skutečně naplnilo skutkovou podstatu trestného činu. Protože ale pochází z roku 2008, bude celá věc odložena kvůli promlčení,“ sdělila brněnská policejní mluvčí Andrea Straková. Dodala, že jde o ojedinělou záležitost, neboť většinou přicházejí nepodložená oznámení. „Je škoda, že tohle přišlo pozdě.” Také podle expertů na extremismus je stanovisko policie důležité, protože může představovat precedens při řešení podobných případů. Politolog Miroslav Mareš považuje rozhodnutí policie za zásadní: „Může nastavit mantinely pro to, co bude v budoucnu únosné a co trestné.”

Podobně to vidí židovská obec. „Prohlášení policie, že se jednalo o trestný čin, je podle mého soudu stejně důležité jako případný rozsudek. Máme zájem na dobrých vztazích se všemi náboženskými společnostmi. Chceme je respektovat a chceme být respektováni,“ reagoval předseda Židovské obce Brno Pavel Fried.

Naopak předseda brněnské Islámské nadace Muneeb Hassan Alrawi popírá, že by se v brněnské mešitě podobné názory šířily, a označuje nahrané kázání, za které se omluvil, za čin jednotlivce. „Stanovisko policie mě překvapuje. Nepovažuji je však za konečné, zůstává totiž bez možnosti obhajoby,” dodal Alrawi. Aby se však případ dostal k soudu, kde by Islámská nadace možnost obhajoby dostala, musela by se najít nová skutečnost, která by umožnila policii kauzu znovu otevřít.

Neuspělo ani další podání na Ministerstvo kultury, které inicioval předseda Mladých křesťanských demokratů Petr Jurčík. Jeho podnět k prošetření platnosti registrace Ústředí muslimských obcí ČR pro podezření z porušování podmínek pro činnost církví (které zakazují rozněcování nenávisti) byl zamítnut s odůvodněním, že šlo o pouze činnost jednotlivce.

Uvedené výsledky rozhodně nemůžeme považovat za uspokojivé. Předmětné výroky, které doložitelně šířil Lukáš Větrovec, totiž evidentně nejsou z jeho hlavy. Tyto citáty z tradiční islámské náboženské literatury zaznívají ve světě systematicky z úst islamistických ideologů, kteří jimi nabádají k nenávisti a dokonce k teroristickým činům. Otázka zní, zdali to chceme v naší zemi tolerovat. V situaci, kdy je zde důvodné podezření na trestnou činnost, které je potvrzeno policejními vyšetřovateli, bychom neměli strkat hlavu do písku.

Současně budiž české muslimské komunitě dána možnost se obhájit. Opakujeme, že naše iniciativa není namířena proti muslimům a to poslední, co bychom jako organizace bojující proti předsudkům chtěli vzbuzovat, jsou xenofobní předsudky většinového obyvatelstva. Jestliže si neextremističtí muslimové uvědomí, že je v jejich zájmu, aby provozovali svou víru v souladu s naším právním řádem, mohou si zjednat ve své komunitě pořádek sami. To by byl dobrý výsledek pro ně i pro celou společnost a my bychom považovali za úspěch, pokud by se nám podařilo alespoň nepřímo k tomu přispět.

Jako možný další krok se nám proto jeví iniciování veřejné debaty, která by pomohla osvětlit různé aspekty situace muslimské komunity v ČR. To je v souladu se záměrem petice, která tím neztrácí na aktuálnosti. Vyzýváme tedy ke shromažďování dalších podpisů. O dalších krocích vás budeme informovat.


S použitím zdrojů idnes: Mojmír Kallus, 25.9.2012

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)