Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Nejnovější komentáře

 • 25.05.2018 12:47
  Děkuji za bleskové hodnocení pane Šinágl.

  Read more...

   
 • 25.05.2018 12:44
  Vždycky jsem fandil Polákům, nejen za Solidarnošč, ale i ...

  Read more...

   
 • 25.05.2018 12:14
  Po vraždě Politkovské vítali Němci Putina při návštěve s ...

  Read more...

   
 • 24.05.2018 07:49
  Na tvrdo bych dal CSSD do exekuce a obestavil jim celý majetek.

  Read more...

   
 • 24.05.2018 06:55
  Už dlouho přemýšlím o věcech obecných, i o politice. Například ...

  Read more...

   
 • 24.05.2018 02:29
  Excellent article ⲟnce аgain. Tһanks a lot=)

  Read more...

Strojový překlad


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Posselt_a_PrahaEuroposlanec, předseda sudetoněmeckého etnika k prezidentským volbám v České republice

Před 200 lety, na přelomu roku 1813, porazil geniální evropský velitel z Čech jménem kníže Karel Schwarzenberg nejprve v Kulmu a poté v Lipsku bonapartismus, tedy směs nacionalismu a autoritářského sociálního populismu, které měla původ ve francouzské revoluci. Dnešní kníže Karel Schwarzenberg byl v českých prezidentských volbách minulý víkend nejen překvapivě úspěšný - z původního odhadu agentury zkoumající veřejné mínění 8%, dosáhl nakonec téměř 46 procent, navzdory nejbrutálnější kampani svého soupeře – stal se tak morálním vítězem tohoto duelu. S velkou odvahou a obdivuhodnou konsekvencí, hovořil vytrvale v několika zásadních televizních debatách před volbami o vyhnání, jako o základním porušování lidských práv, o devastující myšlence kolektivní viny, kdy také řekl, že by dnes Benešova vláda, pravděpodobně skončila před soudním dvorem v Haagu.

Zejména česká mládež reagovala slovy, jako např. tento student: "S těmito slovy Schwarzenberg udělal víc pro naši zemi, než Václav Klaus v deseti letech svého prezidentství." Další mladý Čech napsal: "Tolik lží a špinavých urážek jsme museli poslouchat v posledních dnech ... Jediná věc, která mne uklidňuje je, že Schwarzenberg, přes svá jasná slova o nespravedlnosti vyhnání sudetských Němců, stále ještě obdržel více než 45 % hlasů .... To znamená, že téměř polovina české populace už žije mimo nacionalistických klišé, bez předsudků vůči sudetským Němcům. "

Schwarzenbergovi voliči jsou také aktivní lidé v české společnosti, kteří budou určovat v příštích desetiletích vývoj a určovat témata veřejné debaty. Kníže Schwarzenberg s jeho suverénní otevřenosti a pevností v názorech, minimálně ve střednědobém období, změnil zemi - a to více než prezident, který nemá o moc větší pravomoc než německý prezident, se všemi těmi kompromisy, které musel ve svém úřadu uzavřít, či měl vykonat.

Nesloužil zahraničním zájmům, jak mu bylo ošklivě, téměř rasisticky vypadajícím útokům od Klausovi rodiny předhazováno, ale stanovil jako český vlastenec a přesvědčený Evropan, směr pro lepší českou a také naši společnou, středoevropskou budoucnost. Od Prahy až po Liberec a z Jablonce až do Brna, se zasadil o  kritickou sebereflexi, která byla a je nutná také u nás, a která, jako u nás, potřebovala svůj čas.

Naším úkolem bude i nadále zůstat partnerem, s dobrým úsudkem a taktem - nebýt povýšený, nebo agresivní - být partnerem tohoto významného vývoje. Od toho bychom se neměli nechat odradit ani Václavem Klausem, který nyní plánuje kariéru jako putovní kazatel anti-evropského nacionalismu, ani od někdy poněkud rázných výpovědí Miloše Zemana. Ten si zasluhuje úctu, která je hodna zvoleného prezidenta; samozřejmě jsme připraveni s ním spolupracovat, bez předsudků a nepředpojatě v česko-německých a česko-sudetoněmeckých vztazích. Ještě důležitější je ale, že jsou nyní ve všech českých politických stranách, s výjimkou komunistické síly, které nechtějí další bonapartismus, ale chtějí evropskou otevřenost dle představ knížete Karla Schwarzenberga.

 

Sudetoněmecká tisková agentura

Tiskové středisko: A-1030 Vienna, Steingasse 25

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.sudeten.at

Vídeň / Mnichov, 4.2.2013

 

Přeložil Jan Šinágl

Originální text: Bernd Posselt: Moralischer Sieger

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Comments are now closed for this entry