Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

Žádné události k zobrazení

Nejnovější komentáře

 • 02.12.2020 12:45
  Dokud nebudou činy, jsou veškeré řeči pro srandu králíkům ...

  Read more...

   
 • 02.12.2020 12:43
  Mírumilovnost stalinského Ruska se projevovala tak, že KGB ...

  Read more...

   
 • 30.11.2020 13:30
  Zeman chce po BIS jména ruských špionů. Z tajných informací dělá ...

  Read more...

   
 • 29.11.2020 12:11
  Chapeme to spravne, ze u zadne ze schuzek Martina Nejedleho v ...

  Read more...

   
 • 28.11.2020 13:48
  "Dokud se nezbavíme lží, tradice starověkého vzteku, dokud ...

  Read more...

   
 • 28.11.2020 13:44
  To vzdělané a bezcharakterní individuum na Hradě českých králů ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

V roce 1968 jsem byl kluk a zajímal se o stroje jako takové, politika mne nezajímala. Protože jsem chodil dříve do sovětské školy  (vůbec nebyla komunistická, Rusové truchlili za Kennedyho),  předpokládal jsem, že někdy Rusové přijdou, prostě proto, že jsme byli jediná země ostbloku, kde nebyli.

Tak jsme se zájmem s klukama pozorovali v létě 1968 brněnské letiště. Bylo vidět ze silnice, jak se přistavují cisterny a cisterny, že přes ně nebylo vidět ranvej. V noci  21.8.1968, ve 3:00 hod. bylo jasno. Brno bylo obsazeno letecky. Technicky perfektně. Jedno letadlo dosedlo, vyjel tank, naplnili nádrže a odstartovali, ostatní kroužili.

Strejda dojížděl z Habrovan v 5:00 hod. do práce, měl vojensky zelenou Volhu 20, tanky mu dokonce uvolnily místo v koloně, v domnění, že patří k Rusům. To pro zasmání.

Dneska čistě náhodou na pokecu narážím na fakt, potvrzený více diskutujícími, že při pokusu o vraždu střelbou ze samopalu, někdy na začátku roku 1968, se útočníkovi zasekla kule v hlavni – naštěstí -, protože v náboji chyběla prachová náplň (u vojáků základní služby). Tak se přišlo na to, že i ostatní patrony nefungovaly, potvrzeno i dalšími diskutujícími - asi u celé ČSLA. Patrně příprava zabránění ozbrojeným konfliktům. Náboje prý zvenku vypadaly normálně, ale obsahovaly jen zápalku a střelu. Tohle je pro mne novinka. Zajímám se o vojenskou techniku hodně, ale tohle mne nenapadlo.

Arašid, 27.8.2020

P.S.

Shlédl jsem video o osudu plk Chadalíka. Dobrý postřeh - při výslechu vlastně nechtěli nic vědět, protože už všechno věděli. S odstupem tolika let předpokládám, že Američané věděli od Rusů dopředu, co bude. Z vojenského hlediska důležité, nešlo o zákrok proti NATO, nebyla nutná pohotovost. Jako kluk jsem v Brně sledoval rakouskou televizi, hlavně dr. Hugo Portische a zíral, jak je západ prostý a naivní (vzývali OSN, chystali pozorovací oddíly do ČSSR atd.). Vychovával jsem se sám. Nesměl jsem do německé školy v NDR. Dnes chápu. Hodně se vzpomínalo na věci, o kterých jsme nesměli vědět - ruské lágry v NDR. V Neubrandenburgu je pomníček u Drei Eichen - prý tam vozili i vězně z ČSSR...

* * *

Identita autora příspěvku je mi známa. Vzhledem k jeho příbuzným, prominentům za totality se vztahy přetrvávající rok 1989, používá přezdívku. Názor na obsah článku si může udělat každý sám, ale od reality nemusí být zas tak vzdálen. Víme, čeho všeho byli komunisté schopni a jak dokázali věrně sloužit Kremlu.

J.Š. 28.8.2020  

* * *

Jediné místo v České republice, kde proběhla důstojná vzpomínka na 52.výročí barbarské okupace ze srpna 1968 a kde byla ke shlédnutí celá pravda, dodnes zamlčovaná!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)