Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 09.04.2024 07:03
  A businessman from the USA wrote to me I don't know anyone ...

  Read more...

   
 • 09.04.2024 06:59
  Napsal mi podnikatel u USA: Neznám nikoho dalšího, kdo by ...

  Read more...

   
 • 08.04.2024 18:19
  Zdravim, pane Šinágl Ještě si někdo myslí, že ČR je právní ...

  Read more...

   
 • 08.04.2024 11:05
  Politici jako pokusné osoby Psychologie ovlivňuje chování ...

  Read more...

   
 • 07.04.2024 07:50
  Jenom mi stále chybí GENERÁLSKÁ policejní odpověď na triviální ...

  Read more...

   
 • 06.04.2024 13:54
  V roce 2050 bude bílých Evropanů v Západní Evropě, vzhledem k ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Konspiracni byt a PavekGruntorad Hladovka 17.11.2023

Aktualizováno 21.11.2023: Dnes pozval premiér Petr Fiala Jiřího Gruntoráda na Úřad vlády ČR. Hladovkář požadoval splnění požadavku, premiér ukončení hladovky. Po hodině skončilo jednání bezúspěšně. Vláda by měla urychleně rozhodnout o nápravě tohoto pokračujícího bezpráví na obětech zločinné totality - s plnými důchody zpětně od vzniku nároku. Jinak si koleduje, že padne dříve než při volbách. Dnešní Události ČT samozřejmě opět mlčely. Jana Maláčová řekla, co si myslí drtivá většina země. Doplňuje ji Mates Gregor. 

***

Jurecka a platAktualizováno 19.11.2023: Ve věci byl osloven a vyzván ke konání president České republiky gen. Petr Pavel. Pan president má možnost aktivním konáním odstřihnout se od své minulosti. Je ostudné, že chartisté musí dnes držet hladovku za minimální důchody, zatímco bývalí příslušníci StB a vysocí funkcionáři KSČ si užívají vysokých důchodů - i za zásluhy na likvidaci chartistů a politických vězňů. Veřejnoprávní média stále mlčí. V ČT nikdo nezvedá telefony, ani tisková mluvčí ČT. Pouze záznamník opakuje „zavolejte v úředních hodinách“. FEBIOFEST Fero Feniče končí – jde do insolvence – právě hlásil ČRoPlus. ČT likviduje schopné redaktory. Začínají novodobé „stranické čistky“?! Svoboda a demokracie je postupně likvidována tzv. „salámovou metodou“. Budeme jen přihlížet a jen se divit? Potom si příchod totality v jiné formě zasloužíme.

***

Jiří Gruntorád (* 21. září 1952, Praha) byl od roku 1979 signatářem Charty 77, vydavatelem samizdatové literatury, členem VONS; v letech 1980–84 byl vězněn pro podvracení republiky. Po pádu komunistického režimu se stal zakladatelem a ředitelem knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti. Je i autorem nebo spoluautorem několika publikací o exilové literatuře a členem vědecké rady ÚSTR. Události ČT hladovku samozřejmě zamlčely. Dnes se k hladovce od 17:00 hod. připojí i známý občanský aktivista John Bok. Pana Gruntoráda podporuje stále více lidí. Momentálně nic nepotřebuje a „cítí se jak v ráji“:-)

„Neexistuje nejde!“ Tomáš Baťa

***

Jiří Gruntorád zahájil dne 17. 11. 2023, symbolicky v 17. hodin hladovku před Úřadem vlády ČR za odstoupení Mariana Jurečky z funkce ministra.

***

Prohlášení Jiřího Gruntoráda:

Milí přátelé,

signatářky a signatáři Charty 77, ale i nesignatáři (signatářů se můj dopis ovšem týká více).

Když jsem vám v lednu loňského roku poslal dopis Petra Pospíchala spolu s usnesení vlády k výročí Charty 77, mohli jste v Petrově dopisu číst i tuto větu: „Tak doufejme, že se tyto hodnoty projeví i v činech“. Pravda je, že se projevily, a to způsobem neočekávaným.

Jde o dlouho se vlekoucí problém nepodařeného zákona č. 252/2011 Sb., který přijal „Parlament České republiky, jsa veden vůlí vyjádřit úctu a vděčnost ženám a mužům, kteří v období komunistické totalitní moci s nasazením vlastních životů, osobní svobody i majetku aktivně bránili hodnoty svobody a demokracie“. Účastníkům odboje a odporu proti komunismu sice přiznává nárok na průměrný důchod, ale nikoli všem, ačkoli zákonodárci patrně tento úmysl měli, protože jinak by toto ustanovení postrádalo smysl.

Loni v srpnu jsem napsal (spolu s Danou Němcovou a devíti členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných) dopis premiérovi (příloha č. 4), kde jsme ho žádali, aby se zasadil o řešení problému. Cituji z něj: „Pokládáme za nedůstojné, aby lidé – mimochodem významní představitelé české kultury, kteří se nikdy nepodvolili komunistické propagandě – které český stát poctil vyznamenáním za jejich odpor komunistickému režimu, byli nyní trestáni znovu, protože nesplňují nároky na alespoň průměrný důchod. Není přece jejich vina, že před svým nuceným odjezdem do exilu nemohli být zaměstnáni podle své reálné kvalifikace a i z podřadných zaměstnání, která mohli vykonávat, byli vyhazováni, ani to, že nuceně strávili dlouhé roky v exilu.“

Jakub Kajzler, hlavní poradce předsedy vlády, nám napsal, že řešením je, požádat o zmírnění tvrdosti zákona (příloha č. 5). Dopis je sice věcný, ale vyjádření úcty si představuji jinak. Žádost podal (z pěti lidí, o kterých jsme věděli) jediný Karel Charlie Soukup, a ministr práce a sociálních věcí Jurečka odpověděl na žádost „o zmírnění tvrdosti zákona“ našeho spolusignatáře a bojovníka proti komunistickému režimu šokujícím způsobem. Dopis ministra Jurečky je v příloze č. 3.

Oslovil jsem proto místopředsedu vlády Víta Rakušana, který loni v lednu na tiskové konferenci mluvil o tom, že všichni signatáři Charty 77 si zaslouží úctu, a komentoval tak usnesení vlády č. 23 k 45. výročí zveřejnění Prohlášení Charty 77. V dopise jsem mu vysvětlil, že Jurečkův dopis takovým vyjádřením úcty není, a že věc je třeba řešit. I tento dopis je v příloze.

Když mi Vít Rakušan vzkázal, že usnesení vlády č. 23 je platné, a že se věcí bude zabývat, prodloužil jsem lhůtu k řešení do 14. listopadu. Ani to nevedlo k výsledku, takže nyní plním, co jsem slíbil. Zveřejňuji dopis Vítu Rakušanovi a také dopis předsedovi vlády, který již píši jako otevřený. Najdete ho také v příloze.

Nyní již nejde o starobní důchod Karla Soukupa, ale o morální integritu celé vlády. Myslím, že požadavek na odstoupení Mariana Jurečky z funkce ministra je přiměřený situaci, a pokud je schopen reflektovat své počínání, vyhoví mi. Proto dnes v 17:00 hodin zahajuji hladovku za jeho odstoupení a doufám, že to v dohledné době udělá. Samozřejmě mi nebude vadit, když ho předseda vlády z funkce odvolá. Je to konec konců v zájmu této vlády i této země.

A ještě věci osobnější: budu rád, když mne podle možností podpoříte, budete se ptát členů vlády, zda četli můj dopis premiérovi, a co si o něm myslí, přinesete mi včerejší noviny nebo lahev vody (expert na hladovky Jarda Javorský říká, že je třeba vypít až pět litrů denně). Zatím nevím, jak budu dobíjet telefon (721023348), tak mi zbytečně nevolejte. Internet v mobilu nemám, takže je zbytečné na tento mail odpovídat. Teplé oblečení, něco ke čtení a dobrou mysl mám. Budu na svém místě před Strakovou akademií a těším se, že se ještě setkáme.

 

Pěkně zdraví Jirka Gruntorád, signatář Charty 77 a idealista

 

V Praze, odpoledne 17. listopadu 2023 

*** 

19.01.2022: Usnesení vlády výročí charty a předkládací zpráva-1

02.06.2022: Příloha č. 1 L.Müller Blažkovi Soukup

13.08.2022: Příloha č. 4_dopis premiérovi

12.09.2022: Příloha č. 5_odpověď Úřadu vlády

03.03.2023: Příloha č. 2_ČSSZ námitce vyhověno důchod Soukup

13.09.2023: Příloha č. 3_doporučení Jurečky

22.10.2023: Místopředseda vlády Vít Rakušan

16:11.2023: Dopis J.Gruntoráda předsedovi vlády

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře   

-1 #2 Jan Šinagl 2023-12-14 16:08
Soud zmírnil trest pro bývalého příslušníka StB obžalovaného za šikanu signatáře Charty 77

Odvolací soud v Praze zmírnil trest pro bývalého příslušníka StB Jana Hataše. Zrušil mu peněžitý trest 150 tisíc korun, naopak mu potvrdil dvouletou podmínku. Dnes třiasedmdesátil etý Hataš podle rozsudku v 70. letech zneužil svou pravomoc, když šikanoval právníka Vasila Lattu, který podepsal Chartu 77. Ten se nakonec musel nedobrovolně odstěhovat z Československa. "Skutkový stav byl zjištěn dostatečně a bez pochybností. Není důvod pochybovat o pravosti podpisů pana obžalovaného na příslušných listinách," uvedl předseda odvolacího senátu Kamil Vacík k archiváliím, z nichž v původním rozsudku vyšel Obvodní soud pro Prahu 6. Uložení peněžitého trestu ale podle Vacíka není na místě. "Četnost kontaktů obžalovaného ve vztahu k panu poškozenému nebyla zase taková, že by v důsledku svého jednání získal nějaké mimořádné odměny nad rámec platu," vysvětlil. Rozhodnutí je pravomocné. Sám obžalovaný k soudu nepřišel. Jeho právník Pavel Hlavička vinu odmítl. Podle něj se neprokázalo, že se skutečně stalo to, co popisuje obžaloba.

ČRo, 14.12.2023
0 #1 Jan Šinagl 2023-11-21 21:13
Vláda, a v ní především ministr Jurečka, už v lednu 2022 mnohomluvně líčili, že by se mělo sáhnout na vysoké důchody a výsluhy všem příslušníkům bývalé StB, členům komunistických vlád a vysokým důstojníkům komunistické armády a tajných služeb.

Pan ministr to měl už tehdy dobře spočítané: „Pro nás je nepřípustné, abychom ze státního rozpočtu vyplatili bezmála tisícovce bývalých příslušníků StB zhruba jednu miliardu korun jako odměnu za to, že se v minulosti podíleli na represích,“ prohlásil tehdy Jurečka.

Václav Černý, drsný kritik české zbabělosti, kdysi řekl, že česká politika od třicátých let odmítá pravdu a odvahu a stává se „krajinou hovniválů“, lidí zaujatých jen „svojí kuličkou“.

Každý z nich prý namísto hájení zájmů pospolitosti jen zadníma nohama koulí kuličku hnoje do nory, kterou zuřivě brání před celým světem. Nakonec do co největší hromady samička naklade vajíčka. Larvy se pak hnojem živí až do dospělosti. „Nic jiného česká politika není. Tragédií národní ale je, že z hovnivála nic jiného než hovnivál nevyroste.“

Příští dny ukážou, zda je vláda Petra Fialy jenom pokračováním „krajiny hovniválů“, nebo zda zoufale odvážný čin dvou starých bývalých disidentů, nebojujících za sebe, ale rytířsky za svoje starší a slabší druhy, dokáže přinutit o generaci mladší české politiky konečně ke splnění daného slova.

Jde přece jen o důstojnost a spravedlnost. A také o zprávu, zda někomu v české politice vadí ostuda a nehoráznost.

hlidacipes.org/.../

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)