Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 25.09.2020 15:54
  V Rusku komunisté nejsou u moci, ale jejich manýry jsou ...

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:50
  Kdo má na vlivných úřadech a soudech stále svoje lidi?

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:48
  Vláda ve středu opět vydala z minuty na minutu (pardon ze dne ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:23
  Kristine verlor ein Jahr ihres Lebens in der Hoffnung, in der ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine a perdu un an de sa vie dans l'espoir de travailler ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine lost a year of her life hoping to work at the embassy ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Přiznám se, že je jedno slovo, které mi v novinách hrozně leze na nervy. PRÝ. Mám dojem, že zvláště České noviny/ČTK v tomto excelují. Jistě, že toto zvláště pro titulky šikovně krátké slovo má čas od času své opodstatnění, ale mnohem častěji vidím jeho použití jako vysloveně alibistické, bezpáteřní a je-li použito v titulku, jako znevažující hodnotu jakýchkoli uváděných zpráv.

Nejposledněji bylo tohleto PRÝ použito-zneužito ve zpravodajství ČTK v titulku "Mladí komunisté budou čelit trestnímu oznámení, lžou PRÝ o Katyni". A samozřejmě, že v ČT24 nemohli zůstat pozadu: "Mladí komunisté PRÝ lžou o Katyni, čeká je trestní oznámení". A nejspíš by se našly i další příklady. Tedy opravdu... Ve světle nedávných zpráv, informací a zveřejněných dokumentů mi slovo PRÝ v těchto titulcích dost vadí.

Svým způsobem pikantní, ale ještě horší je použití slova PRÝ v titulku, za nímž následuje text, který je naopak poměrně dost jednoznačný, jak jsme mohli vidět např. ve FN když titulek "Brusel PRÝ bude bránit podobu rozpočtu EU výhodnou pro Česko" pokračuje textem "Evropská komise bude bránit současnou podobu politiky soudržnosti, která vyrovnává rozdíly mezi bohatými a chudými regiony v Evropské unii. Po setkání s polským prezidentem Bronislawem Komorowskim to dnes řekl předseda EK José Barroso....", tedy naprosto jasné a jednoznačné prohlášení.

(Že se třeba po letech ukáže, že výsledek byl jiný než očekávání, to je jiná věc, neznámá v době aktuálního zveřejnění té zprávy a tudíž neopravňující použití toho zpochybňujícího slůvka.)

Pro méně vynalézavé novináře bych doporučil jednoduchou formulaci běžně používanou světovým tiskem - v titulku: "Zdroj ten-a-ten: Je to takto", v textu článku pak: "Zdroj ten-a-ten uvádí ve své zprávě z /datum/, že...". Podobně to občas vidíme zvláště u rozhovorů, které jsou uvedeny titulky stylu "Ten-a-ten: je to takhle".

Přesně takhle formulovali svůj titulek ve zpravodajství ČRo: "Senátor: Názor mladých komunistů na Katyň je trestný", ovšem pak následovalo docela jiné použití slova PRÝ, než u ČTK: "Senátor za ODS Jiří Oberfalzer podává trestní oznámení na Komunistický svaz mládeže kvůli prohlášení, které zpochybňuje zodpovědnost Sovětského svazu za masakr v Katyni. Je PRÝ třeba přinejmenším zakázat šíření takových názorů..."

P.S.1: Jak jsme mohli vidět z již zmíněného zpravodajství ČTK ("...KSČM se od názorů mladých komunistů mírně /další takové divné slůvko; pozn.aut./ distancovala. KSM je podle mluvčí strany občanským sdružením, které není začleněno do KSČM. "Ať už se jedná o jakékoli názory jeho členů, nesou za ně plnou odpovědnost, tak jak v právním státě bývá zvykem," uvedla mluvčí ve stanovisku zaslaném ČTK...), ale i jinde, KSČM se snaží v záležitosti Katyně distancovat od jakékoli příbuznosti s mladými komunisty. Trhlinu v tomto "mírném" distancování se komunistů od svého dorostu vidím v tom, že stránky KSM už 2.12.2008 zveřejnily článek Karla Kluze "Proč se ztratily důkazy o Katyni", kde mimo jiného jasně stojí: "...Německá popravčí komanda, jdoucí ve druhém sledu za frontovou linií, jejichž hlavním úkolem byla likvidace komunistů, politických pracovníků, Židů a Poláků, tyto polské zajatce povraždila...".

PRÝ se jedná se o přetisk; článek, zveřejněný i jinde, mimo jiné rovněž na stránkách KSČM,  měl být původně zveřejněn v Haló novinách 26. listopadu 2008. Pokud se toto potvrdí, nemůžu si pomoct, ale myslím si, že jsou-li vinni mladí komunisté, totéž musí platit i pro komunistické seniory. I se všemi následky. Je až dojemné sledovat jak veliký prostor se snaží mluvčí KSČM vyvtořit mezi mladými a starými komunisty. Jelikož ti naši "demokratičtí" komunisté z KSČM sdílejí s jimi odstrčenými mládežníky jak stejné společensko-politické geny, tak i adresu, a jelikož na téže adrese sídlí i početné komunistické hlásné trouby různých jmen a funkcí, půjde jí to asi jen velmi těžko. Anebo můžeme i nadále kolektivně švejkovat, jak to děláme už třetí desetiletí.

P.S.2: Pro ty, kdo opravdu chtějí vědět, jak to PRÝ v té Katyni bylo, doporučuji k návštěvě třeba stránky http://katyncrime.pl/ kde je ta historie dobře popsána a doložena.

Pavel Zvěřina, 9.9.2010

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)