Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 25.09.2020 15:54
  V Rusku komunisté nejsou u moci, ale jejich manýry jsou ...

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:50
  Kdo má na vlivných úřadech a soudech stále svoje lidi?

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:48
  Vláda ve středu opět vydala z minuty na minutu (pardon ze dne ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:23
  Kristine verlor ein Jahr ihres Lebens in der Hoffnung, in der ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine a perdu un an de sa vie dans l'espoir de travailler ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine lost a year of her life hoping to work at the embassy ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

…V roce 2009 každý spotřebitel doplácel na „zelenou“ elektřinu 5 haléřů za každou propálenou kilowatthodinu (kWh), v letošním roce to je 16 haléřů za 1 kWh. Podíl fotovoltaiky na příspěvku je přitom zhruba 7 až 8 haléřů za kWh. Při roční spotřebě průměrné domácnosti ve výši 3000 kWh si tak každý spotřebitel za solární energii připlatí kolem 240 korun ročně. „Přitom do kapsy firmy ČEZ šla vloni z každé kilowatthodiny celá koruna, průměrná česká domácnost tedy největšího výrobce elektřiny ,podpořila‘ částkou 3000 korun,“ vypočítává František Smolka.

…„Paradoxem je, že tato firma je vůbec největším investorem ve fotovoltaice a díky ní bude dlouhodobě zvyšovat své zisky. Přesto nyní našla v alternativních zdrojích energie a zejména ve fotovoltaice ideálního obětního beránka, na kterého se snaží svést zdražení elektrické energie,“ říká František Smolka. Přitom ČEZ loni zlomil další osobní rekord, když dosáhl zisku 52 miliard korun. Vyššího firma dosud nikdy dosáhla.

…Současná hysterie kolem fotovoltaiky a možné zavedení limitů pro instalovaný výkon či snížení výkupních cen bez ohledu na typ elektrárny poškodí především obyčejné domácnosti – „domkaře“. „Tito malí investoři do fotovoltaiky si umísťují solární panel na střechu za účelem snížení svého účtu za elektřinu, nikoli kvůli lukrativním ziskům. To je oblast, která by se měla dále rozvíjet. Přísná regulace by se měla dotýkat pouze megalomanských projektů. Bohužel, navrhovaný vládní akční plán by tuzemský rozvoj fotovoltaiky v podstatě zahubil,“ varoval Smolka.

…“Návrh ročního limitu pro připojení slunečních elektráren ve výši 4,5 MW totiž umožní připojit řádově jen 1200 domácností. Právě rodinné domky, střechy továren, budovy zemědělských staveb jsou ideálním místem, kam umístit solární panely. „Tito malí investoři nyní nebudou mít šanci se na rozvoji fotovoltaiky podílet. Instalované megalomanské projekty však budou profitovat i nadále. To by byl výsměch všem, kdo podporují fotovoltaiku jako ekologický a levný zdroj energie a nesnaží se jen rychle zbohatnout,“ uzavírá František Smolka, člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.

 

P.S.

Dlužno dodat, že podpora nesmyslných megalomanských projektů stále více zohyzďuje a ničí estetičnost krajiny, což rozhodně na střechách rodinných domků či továren nehrozí. Ano, ekologicky i ekonomicky je smysluplný pouze „střešní“ rozvoj a jeho maximální podpora! J.Š.14.9.2010

http://www.solarniliga.cz/slunecni_blamaz.html

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)