Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 11.01.2019 14:39
  Ohledně taktiky byl citován Jan Masaryk. Komunistická ideologie ...

  Read more...

   
 • 11.01.2019 10:48
  Jakmile by se ukázala léčebná metoda MUDr. Fortýna jako ...

  Read more...

   
 • 10.01.2019 09:00
  Způsob jakým se s panem Vonkou jednalo v Česku připomíná ...

  Read more...

   
 • 08.01.2019 16:22
  Uprímný dík panu JUDr. Heinovi a Vám za “Míru humanity”. Je to ...

  Read more...

   
 • 08.01.2019 16:18
  Mohu být hrdý. Hrdý na svého presidenta. Presidenta, který i ...

  Read more...

   
 • 24.12.2018 18:49
  To co píšete, spolu s tím co už jsem si taky zažil ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Kadlec VladimírDnes chci věnovat vzpomínku na Doc. JUDr. Vladimíra Kadlece, DrSc. Narodil se v Praze na Žižkově, ale v důsledku přeložení jeho otce, strojvedoucího českých drah do Zdic, se jeho rodina ubytovala ve vile řídícího učitele Holuba v ulici T.G.Masaryka.

Základní vzdělání získal na obecné a měšťanské škole ve Zdicích a jako výborný žák byl přijat na reálné gymnasium v Berouně. Po maturitě pokračoval ve studiích na právnické fakultě Karlovy university v Praze. Po úspěšném dokončení studií procestoval některé země světových kontinentů. Ovládal několik zahraničních jazyků. Po návratu vydal odborné knihy s různou společenskou tematikou. V roce 1964 se stal rektorem Vysoké školy ekonomické v Praze a v dubnu roku 1968 ministrem školství. V té době také přijel do Zdic předat vysoké státní vyznamenání za osobní statečnost v době německé okupace a za záchranu osob hledaných německým gestapem, zdickému faráři Liboslavu Komorousovi, který se v té době pro nemoc nemohl v Praze účastnit.

Po v pádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa patřil mezi první představitele, kteří museli z veřejného života odejít. Ani na chvíli však nezaváhal a zapojil se do disentu a stal se jedním z prvních signatářů Charty 77.

Koncem roku 1997 jsem mu volal za účelem napsat o něm článek do Zdických novin. Telefon vzala jeho manželka, lékařka z nemocnice na Karlově náměstí v Praze a po sdělení mé prosby zazněla její odmítavá odpověď. Rozhovor poslouchal její manžel a telefon převzal sám. Po mém představení se usmál a řekl, že velice dobře zná moji maminku, ale hlavně strýce Ladislava se kterým chodil do školy. Moje přání neodmítl a vyjádřil s ním souhlas. Navrhl, abych za ním přijel do jeho domu na Křivoklátě. Uvedl adresu i popsal cestu, jak se k němu dostanu.

Vzhledem k služebním povinnostem a zimnímu období jsem návštěvu neustále odkládal. K setkání žel už nedošlo, neboť v březnu roku 1998 ve svých 85 letech umírá. Místem jeho posledního odpočinku se stal hřbitov v Křivoklátě, v kraji který tolik miloval.   

  

Josef Hůrka    

14.4.2018

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)