Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 21.08.2019 09:20
  Je smutné, že se i dnes pod svůj názor mnozí bojí podepsat ...

  Read more...

   
 • 20.08.2019 20:02
  Korektura: EU, presneji Zapadni Evropa, to byl kdysi "predevsim ...

  Read more...

   
 • 20.08.2019 19:59
  EU, presneji Zapadni Evropa, to byl kdysi "predevsim obchodni ...

  Read more...

   
 • 20.08.2019 19:45
  Nemecko si v poslednich letech zadelalo na Problemy, o jakych ...

  Read more...

   
 • 20.08.2019 18:54
  Německo opakovaně dokazuje svoji schopnost vypořádat se s ...

  Read more...

   
 • 20.08.2019 18:49
  Vážená paní Dario, vynášet "konečné" soudy nad věcmi a druhými ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

WonkaDne 5. dubna 1988 byl Pavel Wonka (nar. 1953) vzat do vazby pro podezření z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. (Do vězení se tak dostal už počtvrté. Předchozí případy se týkaly slovních útoků na veřejného činitele, pomluvy příslušníka Veřejné bezpečnosti apod.)

Dne 20. dubna 1988 byl odsouzen Okresním soudem v Trutnově k trestu odnětí svobody v trvání 5 měsíců nepodmíněně ve II. nápravně výchovné skupině.

Proti rozsudku se odvolal, avšak rozhodnutí odvolacího soudu se nedočkal. Zemřel 26. dubna 1988 ve věznici v Hradci Králové. Bylo mu 35 let.

Tím však jeho příběh neskončil.

V roce 2006 byl v anketě měsíčníku „Pulsující Vrchlabí“ zvolen za „Největšího Vrchlabáka“.

V roce 2010 obdržel od organizace Člověk v tísni Cenu příběhů bezpráví.

V roce 2011 mu město Hradec Králové udělilo čestné občanství.

V roce 2013 ho prezident Miloš Zeman vyznamenal in memoriam medailí Za zásluhy.

V roce 2018 získal in memoriam osvědčení účastníka odboje a odporu proti komunismu.

Na počet Pavla Wonky byly pojmenovány most v Pardubicích a ulice v Hradci Králové, Žďáru nad Sázavou, České Skalici, České Lípě a Praze-Stodůlkách.

Avšak otázku, zda byl Pavel Wonka v dubnu 1988 vzat do vazby a odsouzen oprávněně, či neoprávněně, dosud nikdo právně neřešil.

Proto pozůstalý bratr Jiří Wonka požádal 15. ledna 2019 Okresní soud v Trutnově o Pavlovu soudní rehabilitaci. (V návrhu žádnou námitku podjatosti či nepříslušnosti nevznesl.)

Kauza byla přidělena soudkyni Mgr. Veronice Tomanové. Ta se z projednávání případu dne 24. ledna 2019 vyloučila, protože navrhovatel Jiří Wonka v jiné trestní věci pronesl „nelichotivé výroky“ na adresu trutnovských soudců a státních zástupců.

Návrh na soudní rehabilitaci Pavla Wonky byl proto přidělen soudkyni Mgr. Tereze Teršové. Ta dne 28. února 2019 požádala Vrchní soud v Praze, aby projednání návrhu bylo trutnovskému soudu odňato a přikázáno jinému soudu mimo královéhradecký kraj.

Česká justice tak v roce 2019 stojí před otázkou: KDO BUDE SOUDIT PAVLA WONKU 31 LET PO JEHO SMRTI?

 

28.2.2019 zapsal L.Müller

* * *

Dnes byl vynesen rozsudek ve věci barbarského poškození hrobu Pavla Wonky. Pojišťovna „vyhrála“. Místo 38.000,-Kč zaplatila jen 9.000,-Kč a veškeré náklady musí žalobce Jiří Wonka uhradit. Před vynesením rozsudku jsem senátu soudu řekl: „Uvědomte si, kdo tu v hrobě leží?!“ Poslední oběť komunistického režimu Pavel Wonka zemřel jako mučedník 26.4.1988. Pojišťovna se zachovala jako korunový hokynář! Je ostudou nás všech, že tomuto pokračování zneuctění památky Pavla Wonky jen nečinně přihlížíme!

Jan Šinágl, 1.3.2019

* * *

Česko neplní doporučení proti korupci v politice a justici

Česká republika nedokázala plně uvést do praxe žádné z celkem 14 protikorupčních opatření zaměřených na efektivnější boj s uplácením v politice či justici. Uvedla to protikorupční skupina Rady Evropy (GRECO), podle které se Česku povedlo částečně zohlednit polovinu doporučení. Praha by měla do konce června předložit protikorupční skupině zprávu o tom, jak v zavádění zmíněných kroků postoupila. Skupina mimo jiné požadovala, aby Česko zajistilo větší transparentnost práce poslanců a senátorů. České úřady podle GRECO nesplnily třeba doporučení zveřejňovat záznamy zasedání parlamentních výborů či zavést kodex přípustného jednání zákonodárců včetně závazných pravidel týkajících se přijímání darů či výhod. V justiční sféře se nesplněná doporučení GRECO týkala mimo jiné zavedení kodexu přípustného jednání soudců či změn v procesu jmenování a odvolávání státních zástupců. Částečně se podle GRECO podařilo například zavést majetková přiznání zákonodárců či zlepšit dohled nad tím, zda nejsou ve střetu zájmů. ČRo, 1.3.2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (4 Votes)
Share

Komentáře   

-4 #1 Jan Šinagl 2019-03-01 20:46
Pan Sinagl,chudak Jiri! Ani nejmensi soucit s tak tezce zkousenym clovekem! Ten pojistovak to byla sila. Nenapadlo by normalniho cloveka pojistit hrob Pavla Wonky, ustvaneho na smrt, proti vandalizmu. Jsem ochotna poslat Jirimu 10.000,ale to nebude asi stacit, ledaže by zhotovitel znizil naklady na opravu? Nebo zustane hrob Pavla Wonky zniceny,aby bylo videt kde to zijeme? Pravo je od slova spravedlnost, ale v Cechach tohle zrejme neplati. Ucast a soucit jsou nezname pojmy. Nezlobte se, ale to co jsem absolvovala u soudu neni pro mne.
srdecne zdravim
Nada Kohlerova

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)