Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

Žádné události k zobrazení

Nejnovější komentáře

 • 03.08.2021 10:19
  Hezký den, Chtěli jsme vás informovat, že náš tým zkontroloval ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 18:38
  Vážení, jen občas plaše připomínám, že celý viroregulační ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 09:30
  Dobrý den. Předně Vám děkuji za zveřejnění mého příběhu. A ...

  Read more...

   
 • 02.08.2021 08:27
  Dobrý den pane Mrzílku, dovoluji si opravit malou chybičku v ...

  Read more...

   
 • 01.08.2021 10:53
  Bývalý primátor Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman o lidech kolem ...

  Read more...

   
 • 31.07.2021 17:37
  S návrhy na rehabilitaci vyslovil souhlas i státní zástupce JUDr.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

SuchoMěstečko Židlochovice leží na soutoku Svratky a Litavy, které byly meandrujícími řekami s břehy obklopenými lužním lesem. Rybníky v okolí však byly vysušeny, Svratka i Litava napřímeny a pole vysušena. Svahy návrší Výhon jsou dnes neobdělatelné. Schází voda. Pod Brnem je suchá oblast.

… Svahy Výhonu mají skvělou historii, pamatují osídlení minimálně doby bronzové a prosluly především rozsáhlými vinohrady. Ty zničily války, mory a nakonec i mšička révová, ale svahy Výhonu se začervenaly meruňkami a jahodami. Meruňky vozili šikovní lidé nově postavenou dráhou až do drážďanských konzerváren a zabalené v hedvábném papíru do Londýna. Sadů se kvůli původu majitelů městečka zmocnili za války nacisté, po osvobození přešly do rukou státu… a tím skončily.

… Robertové prosluli jako vynálezci nových technologií výroby cukru, ale i zavlažování pozemků, orby, mlékařství nebo úzkokolejnou dopravou řepných bulv do cukrovaru.

Během vídeňské světové výstavy sem jezdili statkáři z celého světa podívat se na židlochovické zemědělské hospodářství budoucnosti. Abychom popis vývoje této úrodné krajiny završili, připomeňme, že středověké rybníky byly vysušeny kvůli řepě, Svratka i Litava byly napřímeny podle pravítka a okolní pole vysušena. Svahy Výhonu jsou dnes prakticky neobdělatelné. Schází voda. Pod Brnem je suchá oblast. Ale kde brali vodu pro své podnikání naši předkové?

… Když opět nahlédneme do účtů Židlochovic, zjistíme, že zde byly obecní i soukromé studny a nad obcí dva vydatné prameny, jež později zásobovaly potrubím náměstí, faru a kašnu u kostela. Mluvíme o vodě pro pět tisíc obyvatel, i když války a mory snížily jejich počty dočasně až na sedm set. Ale byl zde dobytek, krávy, koně, kozy a ovce. To představovalo nemalou spotřebu vody. Historie však o suchu nehovoří. Spíše o velkých vodách a povodních.

… Panstvo využilo pro zásobování už reprezentačního zámku dokonce prameny na Výhonu, jejichž vydatnost dosahovala, úředně měřeno v roce 1886, kdy byl podán první návrh na veřejný vodovod, 1400 litrů za hodinu, druhý zhruba 700 litrů, při teplotě deset stupňů Celsia. Tedy pramenitá voda. Na počátku 20. století vyschlo jezero na návrší Výhonu, na Cezavách, kde naši dědové chytali dokonce ryby. A ještě naši otcové, když potřebovali vodu v „hoře“, vykopali jámu a za dva dny jí měli dostatek.

… Voda vyvěrala donedávna různě na svazích Výhonu, což prozrazovaly porosty rákosu zdánlivě nelogicky rostoucí uprostřed svahů stepi. Výhon byl nasáklý vodou. Snad i proto tam poslal nějaký přičinlivý inženýr socialismu na návrší bagry, aby provedly melioraci, tedy odvodnění.

V Židlochovicích byly obecní i soukromé studny a nad obcí dva vydatné prameny, jež později zásobovaly potrubím náměstí, faru a kašnu u kostela. Voda byla pro pět tisíc obyvatel, i když války a mory snížily jejich počty dočasně až na sedm set. Ale byl zde dobytek, krávy, koně, kozy a ovce. To představovalo nemalou spotřebu vody. Historie však o suchu nehovoří. Spíše o velkých vodách a povodních.

Když to sečteme: regulované řeky, jež odvádějí vodu co nejrychleji z krajiny pod záminkou omezení záplav. I když učebnice říkají, že povodním se bráníme opatřeními v horním toku. Ale tam byly provedeny také meliorace a napřímení potůčků a říček. (Celkově bylo meliorováno v sedmdesátých letech 25 procent zemědělské půdy.) To vše vyvolalo změnu počasí v celé oblasti, omezení srážek, k nimž se dnes připojily klimatické změny. Včetně přílivu nových hmyzích škůdců z řad plísní a bakterií.

Někdejší umělé závlahy rodiny Robertů vzaly také dávno zasvé. Na orné půdě stojí ledaskde skladiště. Prameny na Výhonu vyschly, Židlochovice a obce v okolí musely být připojeny na hlavní brněnský vodovod z Vírské přehrady a Březové. Jak budeme s touto krajinou hospodařit v budoucnosti? Dotace za ztráty zemědělské produkce jednou také vyschnou. Náprava tohoto stavu bude stát miliardy. Pokud si vůbec připustíme, že je něco špatně.

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/jak-navysit-sucho-v-krajine-pripad-mestecka-zidlochovice.A200521_232335_pozice-tema_lube#utm_source=email&utm_medium=text&utm_campaign=lidovky.directmail

* * *

3.6.2017: O pole se nestaráme, venkov ničíme. Vesnice by už města nezvládla nakrmit

Civilizace bez stromů vymřely. Koloběh vody, jak jej známe, už nefunguje

 

J.Š. 31.5.2020

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)