Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt bře 30 @17:30 -
Praha AC: Člověk a média
út dub 25 @12:30 -
OS Praha 1: JUDr. Vratislav Vajnar

Nejnovější komentáře

 • 25.03.2023 09:35
  Proruští dezoláti. twitter.com/.../...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 10:35
  Kdo řekne veřejně v Rusku, že na Ukrajině je válka, dostane 15 ...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 09:16
  Další lidský příběh z nelidské války: Ukrajinský operátor ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 18:20
  "Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 17:36
  „Rada, kterou mu mohu dát, nebo spíše tvůrcům jeho projevů, je ...

  Read more...

   
 • 21.03.2023 21:49
  Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že je ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Babis konci vlajky EU a CR Urad vlady 12 2021Níže odkaz na moji nedokončenou diskusi s Milošem Zemanem v roce 2010. J.Š.

***

Ukázky z rozhovoru s bývalým premiérem ČR: Jsme připraveni hájit zájmy voličů KSČM a ČSSD. Chceme pokračovat v tom, co jsme začali.

***

… Nicméně letošní volby byly referendem o Babišovi. Program obou koalic byl jasný: Antibabiš. Zažívali jsme tu mediální masáž, některá média proti mně vedou od roku 2016 systematickou kampaň. Nyní je to, myslím, očividné. Přístup novinářů a redaktorů k nové vládě je v porovnání s tou naší do očí bijící. Vidíme to třeba u podivného financování hnutí STAN z Kypru. Nikdo se jich neptá na původ peněz. Stáli jsme proti obrovské přesile polistopadového kartelu.

… O kamarádství přece v politice nejde, jde o to, zda chcete něco udělat pro lidi. Jsem přesvědčený, že většina z těch současných politiků u moci tam je kvůli sobě, ne kvůli lidem. Jsou tam kvůli výhodám z funkcí a vysokým příjmům. Teď kvůli tomu nabírají na resorty své lidi a chtějí všechno měnit, mluví o „deagrofertizaci“. To je ale nesmysl, my jsme nikam nedosazovali žádné členy hnutí a už vůbec ne nikoho z mé bývalé firmy. Je to absurdní, ničím nepodložená lež. V naší vládě měli ministři nominovaní hnutím jen čtyři politické náměstky. Ani jeden nebyl členem ANO. Absolutní většinu lidí jsme s nástupem naší vlády nechali na svých místech. Včetně třeba policejního prezidenta, šéfa BIS nebo vrchního státního zástupce. Úředníky jsme měnili podle jejich pracovních schopností, ne podle jejich politické příslušnosti.

… Já jednám na rovinu a čestně, ve prospěch občanů. Nejsem součástí nějaké party. I za cenu toho, že skončíme na čtyři roky v opozici. Pan prezident mi vyčítá, že jsem nevzal dva pokusy na sestavení vlády. Přitom jsem klidně v čele vlády mohl sedět do ledna 2023, mohl jsem to celé zdržovat a uměle natahovat. K čemu by to ale bylo? To jsem absolutně nechtěl.

… Naše hnutí vyhrálo osmkrát volby, pane redaktore. Jsme unikátní v tom, že v Evropě bylo jen velmi málo byznysmenů a nových politických struktur, kteří v politice dlouhodobě takto uspěli. Jednoznačně jsme ve sněmovně nejsilnější samostatné politické uskupení. Když se podíváte do historie, tak jsem jediný předseda, který nevyhrál volby a pokračuje dál.

… Pravice a levice neexistují, jsem o tom přesvědčený. Podívejte se na vládní pětiblok, to je co? Jsou tam ultralevicoví Piráti se stranami, které mají být pravicové. Jeden migranty chce, druhý je nechce. Jeden chce euro, druhý nechce euro. Dohromady to není nic než mocenský polistopadový kartel. I noví Piráti se nakonec nechali uplatit posty. Starostové je totiž brutálně podvedli kroužkováním. Pokud vím, byla to plánovaná akce. Místo toho, aby Piráti řekli, že jdou do opozice, nechali se zkorumpovat a šli do vlády.

… Samozřejmě to můžou zkusit, ale musí to i odpracovat. Třeba tím, že vysvětlí živnostníkům a podnikatelům, že jsme pro ně udělali víc než takzvaná pravice. Není to jen o rozhovorech do médií, musí přijít konkrétní návrhy, o kterých se můžeme nejdřív bavit, ale následně je musí někdo i uskutečnit.

… Vztahy jsem měl jen s panem prezidentem. A ten je na mě teď naštvaný, protože jsem nevzal dva pokusy sestavit vládu. Řekl jsem mu, že přece nepůjdu do předem prohrané bitvy. V den voleb jsem psal Petru Fialovi, že s ním chci jednat o možnosti sestavení vlády. On se mnou jednat odmítl. Ale pan prezident má názor, že jsem to měl vzít a zkoušet to.

… Jako poslanec mohu navštěvovat všechny výbory. Určitě budu chodit na rozpočtový výbor, to mě zajímá. Chci také chodit na evropský výbor, přece jen v evropské problematice jsem byl do poslední chvíle aktivní.

… Nebo zdravotnický výbor, tam chci vědět, jestli bude pokračovat náš národní program boje proti rakovině. Vybojoval jsem na něj miliardy v Evropské unii. Také mě zajímá resort práce a sociálních věcí, ten v této chvíli není v pořádku. Má největší výdaje a bohužel se nerealizovalo všech našich 15 bodů boje proti chudobě. Navzdory očekávání to ministerstvo připadlo nakonec panu (Marianu) Jurečkovi, což je chytrý politický tah, který jeho partnerům asi ještě nedochází. Každopádně já budu navštěvovat výbory dle svého výběru. Hlavně chci ale chodit zase mezi lidi, to mi chybělo ze všeho nejvíc.

… Stanovisky výboru se sněmovna řídit nemusí. I kdybych byl člen výboru, tak má všude vládní pětikoalice většinu a rozhoduje se na plénu. Jak bych hlasoval já ve výboru, by na tom nic nezměnilo. Výborů jsem se kromě výboru pro EU nikdy nezúčastňoval, teď tam ale načerpám informace pro opoziční práci.

… Ke kandidatuře se vyjádřím příští rok po vyhlášení voleb. Záležet bude hlavně na názoru mé rodiny, která mě tam nechce, stejně jako mě nechtějí v politice.

Lidovky.cz: Třeba generál Petr Pavel před časem uvedl, že jste autoritář a neštítil byste se zavést vládu jedné strany.

Kdyby to byla pravda, tak by neproběhla výměna vlády tak hladce. Já ctím demokratickou soutěž i pravidla. Pan Pavel buď neví, nebo vědět nechce, co všechno jsme udělali pro armádu. Naši předchůdci od krize roku 2009 postupně připravili armádu o 14 miliard korun, my rozpočet navýšili více než o sto procent. V absolutních číslech jde o 51,4 miliardy nárůstu mezi roky 2013 a 2022. Myslím, že armáda je si naší podpory dobře vědomá, takže by nám pan generál Pavel měl spíše poslat děkovný dopis.

Celý rozhovor>

***

Babiš si koupil luxusní obytňák. Chci řídit a jezdit za lidmi, řekl

***

P.S.

Vzpomínka na „Zemaňák“ v Hořovicích (30.4.2010). Můj pokus o diskusi s Milošem Zemanem. Zůstala nedokončená…

Dost možná bude nová vláda prosazovat „opatření zdravého rozumu“ jen za pomoci Hnutí ANO. Proklamovaná jednota v cílech a realizaci, nemusí být v koalici vždy dodržena a naplněna.

 

Jan Šinágl, 29.12.2021

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.67 (6 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)