Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st úno 08 @09:15 -
KS Ostrava: Obnova řízení ve věci Petra Kramného

Nejnovější komentáře

 • 25.01.2023 09:42
  K povšimnutí: V listopadu 2022 stála před soudem ve městě ...

  Read more...

   
 • 22.01.2023 10:03
  Dva lidi se maj rádi a pořídili si dítě. Úplně mi z tý ...

  Read more...

   
 • 22.01.2023 09:31
  Lidé, kteří vynášejí rozsudky nad druhými jako soudce či Bůh ...

  Read more...

   
 • 22.01.2023 09:30
  Taky jste toho názoru jako správný proněmec,že Ukrajina udělala ...

  Read more...

   
 • 17.01.2023 10:16
  Velvyslanec ČR na Slovensku Tomáš Tuhý „splňuje podmínky“ ...

  Read more...

   
 • 12.01.2023 18:02
  V Rusku odsoudili první vojáky v souvislosti s odmítnutím ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Ulc Ota 92 letVe věku 92 let zemřel významný politolog, publicista, spisovatel, jeden z nejznámějších českých exulantů Ota Ulč. Plzeňský rodák, jemuž v roce 2000 udělila západočeská metropole prestižní Cenu 1. června, dožil v americkém městě Binghamton ve státě New York.

„Můj bratr zemřel minulý týden 22. listopadu ve spánku ve večerních hodinách. Poslední dobou žil v seniorském domě. Jeho syn Ota ho denně navštěvoval, nosil mu české noviny a filmy a také mu v jednom z jeho pokojů zařídil českou televizi,“ přiblížil Gustav Ulč, bratr Oty Ulče.

Ota Ulč emigroval v poměrně mladém věku, jeho rodiště na něj nezapomínalo. V roce 2000 mu Plzeň udělila prestižní Cenu 1. června, která se uděluje zejména za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize. "Zpráva o úmrtí pana Ulče mě velmi mrzí a jeho rodině bych chtěl tímto vyjádřit upřímnou soustrast,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Ota Ulč se narodil 16. března 1930 v Plzni. Po maturitě na klasickém gymnáziu odešel koncem 40. let do Prahy studovat práva, promoval v roce 1953. Vojnu si odsloužil u pracovního praporu, brzy po návratu do civilu se stal okresním soudcem ve Stříbře. V roce 1959 se dostal do západního Berlína, rok poté do USA, kde na Kolumbijské univerzitě vystudoval politologii, následně přednášel na univerzitě v Binghamtonu. Jeho knihy vycházely v nakladatelství Škvoreckých  68 – Publishers, po roce 1989 vydal kolem dvou desítek knih v České republice jako například Zašmodrchaný svět, Čech částečným Číňanem nebo O čem dumá česká hlava. Jeho články se objevovaly v českém tisku a v internetových publikacích.

https://plzen.cz/smutna-zprava-z-ameriky-zemrel-drzitel-plzenske-ceny-1-cervna

P.S.

Události ČT (22.11.2022) mlčely… Několikrát jsem se s ním setkal na besedách v exilu. Jeho články v měsíčníku Reportér (vycházel do roku 1990) Vladimíra Škutiny, byly vynikající. JŠ

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)