Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 13.01.2021 12:17
  Marek Wollner: „Včera sledovalo Reportéry ČT téměř milion ...

  Read more...

   
 • 12.01.2021 17:05
  Otec zakladatele Muzea českého a slovenského exilu XX. století ...

  Read more...

   
 • 12.01.2021 16:48
  Muzeum paměti 20. století chystá letos výstavy či publikace Pražským ...

  Read more...

   
 • 12.01.2021 16:41
  Dobrota a zrada. Dva dědové. Pozor, neplést si dědu Klauze s ...

  Read more...

   
 • 12.01.2021 16:37
  Lokajové ruské moci. Nenechme se unášet různými „pravdami“. Jakékoliv ...

  Read more...

   
 • 12.01.2021 10:30
  Hezký den, Neomlouvejte se. Přibývá lidí, kteří tvrdí, že ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Humoristicke_listy_100_let_politiciAndrej Babiš splnil další slib a začal vydávat celorepublikově týdeník 5+2 – Skandální chování ministra Bendla na Země živitelce – Paní Fišerové členství v KSČ nevadí - dopis lékaře z roku 2011 - Úplatky lékařům za léky - Úvaha o chybějící elitě.

 

5+2 Titulka

5+2 Kde nás najdete a redakce

5+2 Jedny z nejlepších klavírů světa dělá Texasan v českém Divišově

5+2 Nemá to lehké. Ráda ale pomůže.

LN 31.8.2012 - Budvar si Bendl k obědu nedal

Z článku „Zpráva pro paní Fišerovou“ Michala Palaty – LN 31.8.2012

… Kdo asi bude viset nad katedrou příští rok. Potenciální presidenti se hrnou. Je mezi nimi několik bývalých komunistů a to dokonce komunistů normalizačních. Manželka jednoho z nich, paní Fišerová, nedávno řekla, že členství v KSČ přece nevadí, že její manžel chtěl jenom vykonávat své povolání. Vykonávat své povolání chtěli mnozí a bylo jim to právě proto, že si neopatřili chytrou rudou knížku, znemožněno. Paní Fišerová, mám pro Vás zprávu, která Vás nepotěší a možná i překvapí. Členství v Husákově partaji je zcela neslučitelné s kandidaturou  na post hlavy demokratického státu.

Z mé starší korespondence…

Vážený pane Šinágle,

předem upřímné poděkování za Vaši ochotu a odvahu hledat pravdu. Osobně mně se týká, jak otázka poválečného odsunu a historického vypořádání se s německou menšinou stalinským způsobem, tak i Klausova nebetyčná ostuda, která jen dobře zachycuje to co je v Česku běžné. Systém zločinného spolčení a přímo tunelování státu systémem třetin či jiných podílů z veřejných zakázek je jasným důkazem krize demokracie ve státech bez právního základu. Systém ve kterém vedoucí úředník zmanipuluje nebo neprovede výběrové řízení je typickou mafiánskou praktikou - třetina jemu, třetina politické straně a třetina osobně jeho promotorům. Nikdy nikdo nikoho neodsoudí, Policie je nefunkční a protikorupční opatření jsou jen maskovací strategií. Každý trochu slušný člověk se svíjí a rudne hněvem. Přečkal jsem komunismus a uvědomoval si průběžnou devastaci, kterou stálé lhaní, přetvářka a krádeže působí. Ale historie je delší, Masaryk říkal "nelhát a nekrást" a věděl proč. Nechci aby v této situaci vyrůstali mé děti a vnukové a aby se stejně jako já červenali při vyplňování políčka národnost v jakémkoli formuláři. Praktiky pánů Bartáka, Šnajdra a dalších chci už raději sledovat z jiného kontinentu. Pro Vás budou dveře otevřené.


Díky

lékař, 17.4.2011

P.S. 
podpis by byl asi pro mne likvidační, mám se skrýváním svého mínění obtíže dlouhodobě.


Elita země, tzn. soudci, učitelé, vědci, lékaři a další, jsou vždy nositelem morálky společnosti a určujícím faktorem její kvality, tedy morálky i společnosti. V tomto směru lze říci, že u nás elita selhala, resp. fakticky neexistuje.

Článek Úplatky lékařů je další ukázkou jejího selhání, otřesnou ukázkou mravního úpadku a nemoci celé společnosti, která už tak onemocněla, že svoji nemoc přestává vnímat, stává se apatickou, odevzdanou a považuje ji za „normální.“

Elita, která pouze mluví a prakticky nekoná, není skutečnou mravní elitou. Nemůžeme se divit poté, co byla vyvražděna, vymučena, vyhnána a mnoha dalšími způsoby jí bylo znemožněno její společensky potřebné působení. Velký národ si její úbytek dokáže nahradit, malý také nemusí. V tomto smyslu bojujeme dnes o přežití, protože bez návratu morálky a dobrých mravů vede cesta pouze do zkázy a bídy. Není to jen problém naší země.

Chceme-li pomoci světu a být jím i respektován, musíme být schopni udělat si nejprve pořádek sami doma, potom teprve máme právo kritizovat, poučovat druhé a být schopni i aktivně pomáhat druhým.

 

Jan Šinágl, 1.9.2012

 

P.S.

Policie s justicí nedokázaly za 23 let od listopadu 89 odhalit a spravedlivě odsoudit žádného zloděje mající na svědomí škody v řádech miliard, zato končí ve vězení zloději a podvodníčci v řádech „stokorun“ a velcí zloději končí často i v politice. U těch prvních neustále slyšíme – promlčeno, spácháno v „dobré víře“, nezjištěno, neprokázáno atd. V každé zemi se časem dostanou k moci, ať už přímo či nepřímo lidé s vyšší inteligencí. Má-li země nepřerušenou, staletou tradici, tak mají tito lidé i potřebné mravy, vzdělání a charakter. Je-li tato tradice násilně přerušena, dobré mravy a charakter potom chybí, s patřičným, negativním dopadem na život společnosti. Obávám se, že nová, tentokrát nesametová revoluce, by vzhledem ke stavu společnosti nepřinesla potřebné positivní změny, ale byla opět zneužita mocnými v pozadí, kteří svoji moc a vliv nikdy neztratili a dobrovolně se jich nikdy nevzdají.

Spoléhat na stávající politickou „elitu“ může jen velmi naivní občan. Prakticky stejné strany a stejní lidé jsou u moci už přes 20 let. Žádná strana ani žádný politik nechce převzít osobní odpovědnost za katastrofální stav země. Stále dokola – vládne pravice, vládne levice, od schodku menšího ke schodku většímu, ale nikdo není za nic odpovědný a stále nám všichni tvrdí jak všemu rozumí a jak oni jediní mají zaručený recept. Nabízí se logické vysvětlení, dělají z občanů hlupáky a ve skutečnosti si v pozadí dohazují své soukromé obchody na úkor občanů, země a její budoucnosti. Jak dlouho si toto asi nechají občané líbit? Levici a komunistům nahrává dnešní situace značně. Ze značné části postkomunistická společnost, je stále schopná zvolit si, v dobré víře, své „staronové katy“ a odsuzovat lidi, kterých by si měla vážit. Média a slušní podnikatelé v budoucím vývoji země budou tak hrát rozhodující roli.

Máme proto jedinou naději v postupném, evolučním vývoji, jenž bude určován ochotou občanů podílet se aktivně na vzniku a růstu občanské společnosti, která jediná může vygenerovat potřebné osobnosti do správy země, ale která je musí i neustále „hlídat“, aby nepodlehly mocenským a zájmovým tlakům.

Nenastoupíme-li tuto cestu, nezbavíme se nikdy nahromaděného morálního bahna, které nás potom může všechny zničit a tím i zemi a její budoucnost. Problém naší země i světa je úpadek morálky. Můžeme jen doufat a věřit, že nahromaděné a stále více neřešitelné problémy dnešního světa nebudou „řešeny“ další světovou válkou. Nenechme se ošálit dlouhou dobou míru v Evropě. Je stále dost těch, kdo by ji uvítali a kdo mají i „prst na spoušti“. J.Š.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

0 #3 schmidová čeporánová 2012-09-28 19:24
nevěřím ve "světlé zítřky"-nejsme národ, co hrdě zvedne hlavu a zlikviduje "škodnou", jen se modlím, aby se moje dcera za mořem chytila- a už nikdy, nikdy se sem nemusela vracet.
-1 #2 Jan Šinagl 2012-09-01 12:10
+1 #1 Jiří Kraus 2012-09-01 11:48
Fischer ještě není z těch nejhorších. Ale rád bych tam viděl někoho kdo není zatížen minulostí.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)