Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

Žádné události k zobrazení

Nejnovější komentáře

 • 02.12.2020 12:45
  Dokud nebudou činy, jsou veškeré řeči pro srandu králíkům ...

  Read more...

   
 • 02.12.2020 12:43
  Mírumilovnost stalinského Ruska se projevovala tak, že KGB ...

  Read more...

   
 • 30.11.2020 13:30
  Zeman chce po BIS jména ruských špionů. Z tajných informací dělá ...

  Read more...

   
 • 29.11.2020 12:11
  Chapeme to spravne, ze u zadne ze schuzek Martina Nejedleho v ...

  Read more...

   
 • 28.11.2020 13:48
  "Dokud se nezbavíme lží, tradice starověkého vzteku, dokud ...

  Read more...

   
 • 28.11.2020 13:44
  To vzdělané a bezcharakterní individuum na Hradě českých králů ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zdravá strava je nejlepší a nejlevnější „lékař“ – pro jednotlivce i společnost

Vzít odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou

Zelenina je zdravá. Banální fakt, který všichni známe, protože nám ho maminky vštěpovaly již od raného dětství. Mnoho z nás si ale neumí ani představit, jak dalece dovede zelenina ovlivnit naše zdraví a že nám může dokonce zachránit život.

… Před lety jsem narazila na stránku NutritionFacts.org, která se snaží srozumitelnou formou předávat vědecké poznatky o výživě. Byla to opravdu náhoda a jsem za to neskonale vděčná, protože jsem se od té doby mohla o zdravé výživě vzdělávat a získala jsem tak nástroj, díky kterému mohu své zdraví aktivně posilovat. 

Za poslední tři, čtyři roky jsem zhlédla nespočet videí o vědeckých výsledcích z nejrůznějších oblastí výzkumu zdravé výživy (výživa a dlouhověkost, výživa a průměrná délka trvání nemoci, výživa a rakovina, výživa a diabetes, výživa a Crohnova nemoc, ...), přečetla jsem si knihu How not to Diet, která podrobně rozebírá, co říká věda o zdravém hubnutí a teď konečně začínám po dlouhé době číst knihu How not to Die (Jak nezemřít), která popisuje, jak se můžeme vyhnout nespočtu zbytečných úmrtí na choroby, pro které je zdravá výživa účinnou prevencí, a často dokonce i lékem.

Jak to tedy je s tou zdravou výživou?

Je velmi pravděpodobné, že informace, které o zdravé výživě máte, jsou buďto zavádějící nebo nekompletní.

Zavádějící informace o zdravé výživě mohou pramenit z toho, když někomu daleko víc záleží na tom, aby vám prodal svůj produkt, než na tom, aby se ujistil, že to, co o něm tvrdí, je skutečně pravda. Všeobecně přijímaný mýtus je pak skvělou živnou půdou pro vydělávání peněz. Možná si tak například myslíte, že kokosový tuk je zdravý, přestože obsahuje velké množství nasycených tuků, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a přispívají ucpávání cév v těle. Možná pijete kravské mléko, protože obsahuje vápník a vy chcete mít zdravé kosti a přitom nevíte, že příznivé účinky vápníku jsou zcela vynulovány dalšími látkami, které mléko obsahuje a že konzumace mléka ve skutečnosti riziko zlomenin ZVYŠUJE. Možná jíte maso, abyste měli dostatek bílkovin a nevíte, že tak zbytečně zatěžujete své ledviny, protože bílkoviny z rostlinných zdrojů takové nežádoucí účinky nemají. Tento výčet by mohl pokračovat dál a dál.

… Už před desítkami let bylo dokázáno, že průmyslově nezpracovaná rostlinná strava může vyléčit i mnohé z těch nejzávažnějších případů srdečních onemocnění bez nutnosti invazivních operací. Je to skoro jako zázrak, o kterém se však mnozí, jejichž životů se to bezprostředně dotýká, bohužel většinou nestačí včas dozvědět, protože někdo jiný za ně rozhodl, že by tuto pravdu neunesli a místo toho jim nakukal, že "všeho s mírou" stačí. Průmyslově nezpracovaná rostlinná strava je jediná, o které bylo dokázáno, že může vyléčit většinu případů srdečních onemocnění. Dokonce se ukazuje, že taková strava je optimální nejen pro zdraví srdce, ale i pro zdraví mozku, ledvin, imunitního systému... Průmyslově nezpracovaná rostlinná strava je zkrátka zdravá pro celý organismus.

… Navrhuji, abychom se chopili rostlinné stravy jako nástroje, jak tato oslabení zmírnit či dokonce odstranit. (Opatrně! Kdo bere léky, možná je po přechodu na rostlinnou stravu nebude potřebovat a měl by využít dohledu lékaře, aby mu v brzké době nezačaly současné dávky ubližovat!) Můžeme tak u sebe výrazně snížit pravděpodobnost hospitalizace, jejíž nutnost by mohla z nejrůznějších důvodů nastat. Pokud by se podařilo tyto informace rozšířit mezi lidi a pokud bychom se tím začali ve větších počtech dle svých možností řídit, mohlo by to potenciálně výrazně odlehčit zdravotnickému systému a napomoci tomu, aby se těm, kteří to i přesto budou nevyhnutelně potřebovat, nutná zdravotní péče dostala.

… Na zdravé stravě a zdravých lidech se nedá vydělávat. To je bohužel fakt. V takovém systému žijeme. Tolik k těm střetům zájmů.

Jen taková drobnost pro ilustraci. I po minimálně třech letech, co na YouTube poměrně často vyhledávám "NutritionFacts" mi vyhledávání toto slovo nenašeptává a musím to tam tak vždy znovu a znovu celé vypisovat. Nebýt toho, možná by tato nesmírně cenná videa měla víc než ty směšné počty zhlédnutí, které mají nyní. Nevím, jestli se to dá vysvětlit tím, že videa kanálu NutritionFacts.org nejsou monetizována. Každopádně mi to připadá fakt divný.

Šíření poznání o zdravé stravě zřejmě závisí na nás na jednotlivcích.

Možná jste si všimli, že výše popsaná optimální strava je vlastně veganská. Možná vás už jen tento fakt odpuzuje, třeba protože si připadáte, jako bych vám drze trhala řízek přímo z pusy. Prosím zadržte. Stravujte se i dál podle svého zvážení…

https://matematyna.blogspot.com/2020/03/vzit-odpovednost-za-sve-zdravi-do.html

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.80 (5 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)