Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út úno 25 @15:00 -
Václavské náměstí: Jan Zajíc
čt úno 27 @14:30 -
Náměstí Borise Němcova. Podpora ceremoniálu.

Nejnovější komentáře

 • 17.02.2020 10:23
  Sarkasticky můžeme říci, že Hitler není dnes glorifikován ...

  Read more...

   
 • 17.02.2020 10:11
  Pracoval jsem v klášteře Želiv jako ošetřovatel chronických pacientů ...

  Read more...

   
 • 16.02.2020 13:12
  Název BOHEMIA je vhodný. Zní mezinárodně a mimo to jde o starý ...

  Read more...

   
 • 12.02.2020 06:13
  Vždy jsou to pouze řeči. Sice skvělé a významné. Ale ti co u ...

  Read more...

   
 • 07.02.2020 10:25
  O tom to v Česku je. Vy si říkejte co chcete a my si budeme také ...

  Read more...

   
 • 04.02.2020 21:22
  Umělecké dílo i řemeslně dokonale provedené, důstojně nahradí ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Vážený pane premiére a předsedo Rady vlády pro národnostní menšiny,

Obracím se na Vás na základě Vašeho návrhu, který jste přednesl v souvislosti s nepříliš úspěšným projednáváním bodu č. 2 na posledním jednání Rady dne 28. 3. 2019. Reaguji na něj až nyní, protože zatím marně čekám na doručení zápisu z tohoto jednání. Zápis dosud není dostupný ani na WEBu vlády.

Jak z jednání vyplynulo, nedisponuje vláda volnými finančními prostředky, aby mohla dotovat ochranu historicky významných hrobů. Jedná se o úhradu pronájmu hrobových míst a také o základní údržbu zdevastovaných hrobů.

Otázka ochrany hrobů, které souvisí se stým výročím zahájení Masarykovy Ruské pomocné akce, je zvláštní v tom, že jde o jedinou hmotnou památku na tuto mimořádnou událost, která proslavila tehdejší Československou republiku po celém světě. Tehdy se podařilo zachránit ruskou, ukrajinskou, běloruskou a další intelektuální elitu, profesorský sbor jedenácti univerzit, poskytnout asyl a obživu desetitisícům uprchlíků a umožnit dokončit vzdělání tisícům studentů. Finanční prostředky, které do této akce mladá Československá republika vložila, byly větší než součet prostředků věnovaných ostatními státy světa. Předpokládám, že se v roce 1921 Česká republika k tomuto slavnému výročí hrdě přihlásí a očekáváme i mimořádnou odezvu v celosvětovém kontextu. Vzhledem k tomu, že materiály Ruského zahraničního archivu byly v devíti vagonech dne 2. ledna 1946 odvezeny do Moskvy, jsou jedinou hmotnou památkou na toto období ruských a československých dějin už jen hroby významných osobností, které se dochovaly zejména na pravoslavném hřbitově v Praze, na Olšanech. Avšak devastace, likvidace a náhrada těchto hrobů významných osobností kýčovitými náhrobky „nových rusů“ dále pokračuje a tak je dnes již možné z několika tisíc původních hrobů identifikovat a ochránit jen cca 200 hrobů. V současnosti probíhá po celém světě sbírka finančních prostředků, která umožnila uhradit poplatky hřbitovní správě za několik desítek těchto hrobů.  Finanční sbírka bude pokračovat. Současně byl ředitel Solženicynova domu ruského zahraničí v Moskvě požádán dopisem (příloha) o pomoc při získání nezbytných finančních prostředků. 

Předpokládám, že se vláda ČR přihlásí k odkazu Masarykovy první republiky a převezme ochranu nad oslavami stého výročí Masarykovy Ruské pomocné akce, které by měly být spojeny i s mezinárodní vědeckou konferencí historiků, kteří toto téma osvětlovali již na konferenci, která proběhla v Praze 5. 10. 2011. Poté se jistě podaří zajistit i finanční podporu ze zahraničí pro úhradu nezbytných poplatků pro Hřbitovní správu Hlavního města Praha. Jenže do té doby by mohly zaniknout další desítky hrobů významných osobností, které jsou poslední památkou na tuto událost. A to by byla pro naši demokratickou společnost špatná vizitka a mohlo by to být vykládáno jako pohrdání odkazem zakladatelů tohoto státu.

Proto využívám Vaší nabídku, že oslovíte Magistrát Hlavního města Prahy a požádáte je o zajištění blokace zbylých významných hrobů alespoň do jubilejního roku 2021 s tím, že se do té doby podaří získat finanční podporu od soukromých dárců a ze zahraničí. Seznamy významných hrobů přikládáme ve dvou seznamech, které jsou ve spolupráci s Hřbitovní správou neustále opravovány a jsou z nich odstraňovány chyby, které vznikly v evidenci po roce 1945.

Jménem ruskojazyčné komunity v ČR Vám ještě jednou děkuji, že jste se rozhodl uplatnit svoji autoritu k prosazení dobré věci.

 

V Praze, dne 12. 4. 2019

Alexej N. Kelin

představitel ruské národnostní menšiny v Radě vlády pro n.m.

 
--
A.N.Kelin
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 603 574 168

http://kletskij.livejournal.com/
www.ruslo.cz

Přílohy:

Tzv. „ruská oddělení“ č.17 - 20 na II. občanském hřbitově v Praze na Olšanech

Seznam jmen a hrobů, která jsou významná pro zachování

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)