Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

  • 28.04.2024 14:51
    Dnes v OVM proběhla debata poslankyň Malé (Hnutí ANO) a ...

    Read more...

     
  • 28.04.2024 09:54
    Kdy odškodníme my vyhnané sudetské české Němce? Žili u nás ...

    Read more...

     
  • 26.04.2024 18:27
    Liché a laciné gesto Ad LN 24.4.2024: Wintonova vnoučata ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

"Byl jsem překvapen a trochu šokován. Byrokracie je na celém světě velmi podobná. Když lidé musí učinit obtížné rozhodnutí, hledají jednoduché zdůvodnění a doufají, že se problému zbaví. A myslím, že v to doufají i v tomto případě: že to prostě vzdám."

***

Danby Bloch není ojedinělým případem: je jedním z Britů, kteří chtějí po brexitu získat občanství EU. Jeho rodiče pocházejí z bývalého Československa. Úřady však jeho žádost zamítly s odkazem na takzvané Benešovy dekrety.

Kilian Kirchgeßner

Danby Bloch se posadil k videorozhovoru ve své pracovně, elegantně zařízené místnosti s mnoha oxfordskými policemi na knihy. Danby Bloch na chvíli zmizí z obrazu, jen si musí rychle pro něco dojít, zavolá pětasedmdesátiletý muž, a pak se vrátí s černobílou zarámovanou fotografií, na níž jsou dva smějící se muži.

"Tohle je fotografie mého otce s jeho otcem z roku 1938. Setkali se v Berlíně. Nejsem si jistá, která ulice to přesně je, ale určitě je to v Berlíně-Mitte. Fotku pořídil kolemjdoucí a na budově v pozadí vlaje nacistická vlajka."

Jeho otec Rudolf Bloch vyrůstal jako syn v židovské rodině v Československu, v severních Čechách, v tehdy prosperujícím regionu. Rudolf Bloch byl chemik, velmi uznávaný vědec: doktorát získal v Basileji, dlouho bádal v Karlsruhe, pak pracoval v Anglii a nakonec se mu podařilo včas uprchnout do tehdejší Palestiny.

"Myslím, že se vždycky cítil jako Evropan. Ale rozhodně byl hrdý na to, že je Čech, protože Česká republika byla v té době nejdemokratičtější, nejmodernější a nejpokrokovější zemí ve střední Evropě a svým způsobem i v celé Evropě. Mluvil česky, ale jeho mateřštinou byla němčina."

Přání: pas EU pro děti a vnoučata

Danby Bloch žije v Oxfordu už desítky let, v dnešní České republice byl tento 75letý muž poprvé teprve před několika lety. Pak ale chtěl Danby Bloch požádat o české občanství po brexitu. Takové případy jsou časté, říká Stephan Heidenhain. Němec je právník v Praze, zastupuje mnoho klientů z Velké Británie a také z Izraele - většina z nich má předky v Německu nebo Rakousku, a proto se tam chtějí naturalizovat. Cílem je podle něj získat pas EU.

"Starší lidé, kterých se to týká, to z velké části dělají kvůli svým dětem a vnoučatům. Staří lidé říkají. Pro mě je to všechno stejné. V 75 letech Anglii stejně neopustím, ale rád bych to udělal pro své děti nebo vnoučata."

Česká republika teprve před několika lety změnila své zákony tak, aby umožňovaly vracení občanství - pozorovatelé se však domnívají, že to bylo zaměřeno především na osoby pronásledované komunistickým režimem, které se nyní chtějí po útěku vrátit domů.

Benešovy dekrety mají dopad i dnes

Danby Bloch, muž z Oxfordu, narazil na překážku své vytoužené naturalizace, kterou nečekal: jeho otec ztratil občanství - tehdy ještě československé - v roce 1945 na základě takzvaných Benešových dekretů, informovaly ho úřady. Ve skutečnosti byli všichni Čechoslováci, kteří se před druhou světovou válkou nazývali Němci, vyhnáni a odsunuti - a to včetně mnoha československých Židů kvůli jejich německému mateřskému jazyku. Advokát Heidenhain to komentuje sarkasticky.

"Problém je v tom, že nejsou zahrnuti ti lidé, kteří zahynuli během holocaustu a 10. srpna 1945 již nebyli naživu. Všichni ostatní, kteří ještě žili, pod něj formálně spadají, protože byli v evidenci československé správy vedeni jako Němci."

Ještě několik měsíců po válce bylo možné požádat o zachování občanství, ale v poválečném zmatku tak učinilo jen velmi málo přeživších Židů. Neexistuje žádná statistika, kolik z nich by dnes chtělo znovu získat české občanství - za to není zodpovědný žádný centrální úřad, ale příslušná krajská správa. Když si Danby Bloch přečetl v poště ze severních Čech, že jeho přání nemůže být splněno, protože ze všeho nejvíc ho trápí Benešovy dekrety, nevěřil svým očím.

"Byl jsem překvapen a trochu šokován. Byrokracie je na celém světě velmi podobná. Když lidé musí učinit obtížné rozhodnutí, hledají jednoduché zdůvodnění a doufají, že se problému zbaví. A myslím, že v to doufají i v tomto případě: že to prostě vzdám."

https://www.deutschlandfunk.de/wunsch-nach-einem-eu-pass-warum-in-tschechien-die-benes.795.de.html?dram:article_id=493908

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)