Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

so dub 27 @13:00 - 06:00PM
Kublov: Po stopách J. L. Zvonaře
út dub 30 @09:00 -
KS Zlín: Kauza Slopné - rozsudek?
út dub 30 @13:15 -
OS Praha 2: Robert Tempel - odškodné
so kvě 11 @08:00 -
Točník: III. ročník Memoriálu Josefa Váni st.
so kvě 11 @18:00 -
KONCERT MARIE BURMAKY V PRAZE

Nejnovější komentáře

  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...

     
  • 19.04.2024 16:56
    Spione und Saboteure – Wladimir Putin zeigt, dass er in seinem ...

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Klaus_DUtrpení Sudetských Němců je také na Vltavě tématem. Jenom šéf státu reptá.

Dobronín, Postoloprty, Podbořany: ta jednotlivá jména se ozývají čím dále tím hlasitěji. Řadí se ke stále delšímu a delšímu seznamu českých míst, ve kterých byly v posledních letech odkryty společné hroby zavražděných Němců. Byli zabiti 1945/46 sovětskými vojsky, ale hlavně místními Čechy, jako pomsta za léta trvající nacistické jařmo. V těchto dnech se opakuje výročí organisovaného vysídlení sudetských Němců z Československa po druhé světové válce po 65-té. Ale organisovanému vysídlení od zimy 1946 předcházelo „divoké vyhnání“.

Mlčky trpěny státem, táhly rabující a vraždící české milice zemí, kterou Hitler svým šílenstvím Krev a Země vyhradil pouze Němcům. V letech 1945/46 se kyvadlo obrátilo. Na tři miliony sudetských Němců muselo opustit svoji vlast. Několik desítek tisíc jich ztratilo život. Ta holá čísla neříkají ale nic o utrpení a obětech, ani o motivech pachatelů.

„Právě proto jsou  jednotlivé případy tak důležité, místní názvy a chod událostí“, říká pražský historik Ondřej Matějka. Nezávisle na „efektu zvyku“, který zjistil v české společnosti ve vztahu k odhalování masakrů na sudetských Němcích. „Budou objeveny ještě stovky společných hrobů“, se píše v českém tisku. Zchátrá toto zpracování minulosti v pouhé povinné cvičení?

Fakta říkají něco jiného. Hlavně elektronická hromadná media se pravidelně vrací k tomuto tématu. Film „Zabíjení po česku“, vysílaný státní televizí v minulém květnu, v nejlepším vysílacím čase, vzbudil bouřlivou debatu. Dokumentace ukázala – 65 let po začátku „divokého vyhánění“ – originální záběry bezsoucitného řádění milic v Dobroníně a jinde. Teprve před několika dny prezentoval veřejnoprávní Radiožurnál své rešerše k masakru v Podbořanech.

V červnu 1945 tam zahnaly české milice 70 zatčených sudetských Němců do lesa a postřílely je. Většina z nich, ale zdaleka ne všichni, byli nacisté. Soudní zpracování této události se dodnes nekonalo. Tomu zabránily už dekrety Edvarda Beneše, který byl 1945 až 1948 prezidentem. Podle nich měly hrůzy „divokého vyhnání“ zůstat beztrestné. Ale potomkům i pachatelů i obětí je přeci znalost a pravda důležitější, než juristická dimenze. „Již asi dva roky debatují Češi o zločinech na Němcích velmi intensivně“, říká jednatřicetiletý politolog Matějka. „Je to trvalé téma a to je správné.“

Matějka je spoluzakladatelem občanské iniciativy „Antikomplex“, která si napsala na svoji vlajku: český obraz německých dějin v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Patří k těm odvážným mladým lidem, které Martin Dzingel, prezident zastoupení německé menšiny v Čechách, pro jejich angažovanost tak chválí. „Veřejná diskuze o zločinech na sudetských Němcích může přispět ke smíření“, říká tento třicátník, „upřímný dialog s námi ale ještě schází.“

Mluvčí sudetoněmecké národnostní skupiny Bernd Posselt, evropský poslanec za CDU, je rovněž tak přesvědčen, že tato česká diskuze může přinést smíření. Také on patří se svými 54 lety k potomkům obětí. „Česká diskuze na mne učinila hluboký dojem“, uznává. „Ještě dlouho po sametové revoluci 1989 se o Vysídlení Němců zajímala jen malá intelektuální elita. Mezitím se staly tyto zločiny masovým tématem v Česku“, říká Posselt, „to všechny sudetské Němce velmi těší“.

Ale toto masové téma vyvolává také odpor k „příliš jednostrannému vykládání dějin“, jak se pozastavuje český prezident Václav Klaus. Hlava státu se minulý podzim postavila do čela té menšiny v zemi, které zachází zpracování vlastních zločinů příliš daleko. V Česku je prý „příliš sebekritických hlasů“ zatím co „podstatně horší zvěrstva nacistů“ tím ustupují do pozadí, tvrdí Klaus. Prezident vyžaduje, aby se ve veřejné debatě nastolila „rovnováha“.

Matějka je přesvědčen, že toto je nesprávný postoj. „Mluvíme-li o našich zločinech, neměli bychom pro forma také mluvit o nacistickém teroru, abychom něco zrelativizovali.“ Tento politický vědec považuje spor s Klausem a jeho přívrženci za již rozhodnutý. „Převážná většina Čechů nestaví historická fakta v potaz. My známe dobře naše zločiny.“ Odpor proti uveřejnění dokumentů je spíše v lokální úrovni. „V místech, kde byly odkryty masové hroby, nebo kde se lidé o masakrech dozvěděli, tam to přirozeně bolí.“ přiznává Matějka.

Jako třeba v Postoloprtech. V červnu 1945 tam zabily české milice nejméně 700 sudetských Němců. Své hroby si museli předem sami vykopat. Vraždění v Postoloprtech byl jeden z nejhorších masakrů během „divokého vyhánění“. 65 let po činu postavili obyvatelé Postoloprt konečně obětím pamětní desku. Tomu ale předcházela v tomto pětitisícovém městečku bolestivá debata.

„Proč“ táží se odpůrci pomníku „máme vzpomínat na Němce, vždyť mají tolik Čechů na svědomí?“ Politický vědec Matějka nenechává svojí odpovědí na důvod vzpomínky žádných pochyb: „Světová válka se všemi svými zločiny byla velkým historickým zlomem. Tento zlom můžeme napravit jenom tehdy, když uctíme všechny její oběti.“

 

Autor: Ulrich Krökel

Badische Zeitung z 31. ledna 2011

Z němčiny přeložil Jan Kříž

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

-4 #7 Guest 2011-02-21 17:14
Tichá pomoc se ozývá
Udělejte to jako v Novém Boru. Postavte nacistům pomník na kterém, aby nebylo pochyb o které nacisty jde je jmenujete a odpůrce označte za Schvalovače vraždění.

Myslím že slušní němci, jež byli povražděni německými, českými či ruskými zločinci, nebo padli za obět chcete-li si nezaslouží být spojováni s příslušníky NSDAP či dokonce SS.

Oběti světových válek a zrůdností jako byl fasismus či pogromy je nutné připomínat, neboť mnozí mají krátkou paměť a nenechte se mýlit, je to zlo neustále přítomné, ale možná se dožijem doby kdy bude v Dachau pomník nevinným němcům jež se nakazili při nedobrovolném úklidu "odpadu" na nejž je svévolně nahnali zlotřilí příslušníci Americké armády. A to je, myslím taky zlo.
0 #6 Guest 2011-02-21 11:30
vražděná nevinných lidí je zločin, ktrerý se nepromlčí. Grinch-Gully neznáte rčení, že člověku se vše špatné vrátí. A lhaní o naší černé minulosti, nás nespasí. To co tito zločinci dělali s němci 1945/1946, tak jim podobní soudruzi dělali s kulaky, živnostíky po 1948. Jel jsem ve čtvrtek přes Sudety Karlovarsko a nepotkal jsem žádnou kvetoucí oblast, jen polorozpadlé domy a ještě více zchátralé lidi. Prázdné jak plastová flaška.
0 #5 Guest 2011-02-20 12:55
Cituji gully:
Vy ani ja jsme u toho nebyli, tak jak (proc) chcete nekoho uctivat? Bydlim na uzemi tehdejsich Sudet a nechtel bych, abych se ani ja ani dalsi generace dozili toho, ze se nakonec budeme muset vystehovat. Jsem presvedceny o tom, ze by to rozhodne nic sametoveho nebylo. Zacne to uctivanim Sudetaku a skonci stehovanim Cechu. Na Nemce to chce tvrdy bic!!!

a proč bych u tooho měl být, jsem snad nějakej chudák, který potřebuje k dějinám mých rodičů a prarodičů nějaké přesuny v čase, dějiny i nepřekroucené známe mnozí také a nebyli jsme tam - to jsou strašný kecy vždycky - chytrej, ostražitej národ si umí ohlídat sám sebe, jen hlupák se ohání bičem, mnohdy k tomu strachem a silou vyprovokován - někdy není zbytí: Jinak znám i dnešní příběhy konkrétních lidí/rodin o drzosti a úmyslech sudetáků, donedávna přátelsky se k nim lísajících - fialový hnus, obíhají tam jako nakažené hyeny kolem cizího žvance
-3 #4 Guest 2011-02-20 09:31
Vy ani ja jsme u toho nebyli, tak jak (proc) chcete nekoho uctivat? Bydlim na uzemi tehdejsich Sudet a nechtel bych, abych se ani ja ani dalsi generace dozili toho, ze se nakonec budeme muset vystehovat. Jsem presvedceny o tom, ze by to rozhodne nic sametoveho nebylo. Zacne to uctivanim Sudetaku a skonci stehovanim Cechu. Na Nemce to chce tvrdy bic!!!
-2 #3 Guest 2011-02-19 21:39
Hanebné už je, dnes vyhrabávat mrtvoly a pletichařit s tím kdo jaký dobytek byl z podstaty války, kterou jako vyhlazovací právě tito němci tak podporovali, nestyděli se ničeho a nic a nikdo jim nebyl svatý. Na cizím území nežili a neusazovali se, aby zude s láskou žili s místním obyvatelstvem, či dohlíželi na jeho lidská práva, aby se mu snad neubližovalo. O vyhlazovacím a vysidlovacím programu Čechů a slovanského obyvatelstva není snad pochyb. Vezmu-li situaci opačnou a tito by vyhráli válku, kterou sami nadšeně vítali, nepostavili by z úcty, natož soucitu, po konečném řešení u našich vrat ani psí hovno.
Bud navždy zakopejte nesváry a válečnou sekyru nebo držte aspoň hubu - my Češi jsme nikdy přítelovi dlouho neváhali podat přátelskou ruku, pokud si někdo na přítele hraje a druhým okem kouká, co by tu zas vyžral a uzurpoval, pak ať se nediví, že sklízí neúctu a opovržení. To že je tu pořád dost alibistických, vlastizrádných živlů - je ta jediná opora, o kterou se dnes tito odvěcí „přátelé“opíraj í. Tisíce let se zde sklízí to, co se zaseje - zatím vy sejete jen jedy.
+1 #2 Guest 2011-02-19 21:33
hanebné už je dnes vyhrabávat mrtvoly a pletichařit s tím kdo jaký dobytek byl z podstaty války, kterou jako vyhlazovací právě tito němci tak podporovali, nestyděli se ničeho, nic nikdo jim nebyl svatý. Na cizím území nežily a neusazovali se, aby s láskou žili s místním obyvatelstvem, či dohlíželi na jeho lidská práva, aby se mu snad neubližovalo. O vyhlazovacím a vysidlovacím programu Čechů a slovanského obyvatelstva není snad pochyb. Vezmu-li situaci opačnou a tito by vyhráli válku, kterou sami nadšeně vítali, nepostavili z úcty a soucitu po konečném řešení u našich vrat ani psí hovno. Bud navždy zakopejte nesváry a válečnou sekyru nebo držte aspoň hubu - my Češi jsme nikdy přítelovi dlouho neváhali podat přátelskou ruku, pokud si někdo na přítele hraje a druhým okem kouká, co by tu zas vyžral a uzurpoval, pak ať se nediví, že sklízí neúctu a opovržení. To že je tu pořád dost alibistických vlastizrádných živlů - je ta jediná opora, o kterou se opírají. Tisíce let se zde sklízí to, co se zaseje - zatím vy sejete jen jedy.
+1 #1 Guest 2011-02-19 13:57
Dobrý den, jsem ročník 1943, narodil jsem se na Šumavě a žil tam do roku 1949. To jen úvodem, osobně, jako kluk toho z té doby moc nepamatuji, ale z vyprávění mého děda i táty musím potvrdit, že se tam děly věcí o kterých se zminujete a hlavně ti co začli dělat t.zv. karieru vynikali nejvíce.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)