Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá kvě 29 @09:00 -
PPF banka před soudem
po čvn 01 @08:00 -
OS Ostrava. ing. Marek Gába
po čvn 08
OS Praha 6: kauza JUDr. Zdenka Altnera
st čvn 17 @13:00 -
OS Beroun: další žaloba AMM na J.Š.

Nejnovější komentáře

 • 26.05.2020 13:57
  Když se jedná pouze podle zákonů, spravedlnost ostrouhá.

  Read more...

   
 • 24.05.2020 12:19
  Prozatím nám je dovoleno kritizovat zatím co komunisté konají.

  Read more...

   
 • 24.05.2020 07:40
  Svět kanonů a raket nahradily rudé knížky a hoaxy. Chceme ...

  Read more...

   
 • 23.05.2020 11:24
  Česká objektivita připomíná jednonohého invalidu. Genocida ...

  Read more...

   
 • 21.05.2020 18:15
  Kdyby jenom nepotrestaná soudkyně Horváthová. A co čtyřiadvacet ...

  Read more...

   
 • 21.05.2020 08:41
  Ona naší společnosti čouhá jak ta sláma z bot. OSTUDA Mluvit ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Thunberg GretaSledoval jsem pořad na německé veřejnoprávní televizi ARD minulou neděli v hlavním vysílacím čase. Skutečná veřejnoprávní služba. Obdivuhodná vyspělost této 16. leté dívky ze Švédska. Právem je navržena na Nobelovu cenu míru.

Dne 23. ledna 2019 dorazila Greta Thunberg na Světové ekonomické fórumdo Davosupo 32hodinové cestě vlakem, na rozdíl od mnoha delegátů, kteří dorazili více než 1 500 lety soukromých tryskových letadel, aby zde pokračovala ve své klimatické kampani. Jejímu příjezdu do Davosu věnovala světová média větší pozornost než většině politiků. V rámci fóra v Davosu vystoupila v několika panelech, ubytování měla zařízeno, spolu s dalšími klimatology, ve stanu.

Byla také nominována na cenu pro mladé prosazující udržitelný rozvoj, kterou uděluje společnost Telge Energie. Tuto cenu však odmítla, protože finalisté měli letět na udělování ceny do Stockholmu letadlem.

V listopadu 2018 získala za své aktivity stipendium švédské organizace Fryhuset pro mladé.

V prosinci 2018 ji zařadil časopis Time mezi 25 nejvlivnějších teenagerů roku 2018.

Při příležitosti Mezinárodního dne žen byla v roce 2019 prohlášena za nejvýznamnější ženu roku ve Švédsku.

Tři norští zákonodárci ji nominovali na Nobelovu cenu míru za rok 2019.

„Nemohu pochopit dvojitou morálku některých lidí. Buď žiji naplno, nebo ne. Člověk nemůže být jen trochu.“ Thonberg nikoho nežádá, aby žil tak důsledně jako ona: "Chci, aby se lidé probudili a mohli se rozhodnout zda chtějí něco obětovat".

"Je směšné, že lidé nemají k sobě úctu a snaží se druhé likvidovat". Své projevy si píše sama. Pouze získává od vědců informace. Zda je pro jadernou energii? "Osobně ne," říká. Citovala pouze zprávu IPCC, podle které by jaderná energie mohla být „malou částí řešení bez fosilních paliv“. Jejím posláním je "udělat vše pro to, aby svět byl v souladu s Pařížskou dohodou o klimatu". To však nedosáhne osamocená osoba, vyžaduje to spolupráci všech.

Někteří politici bagatelizují „pátkové“ hnutí, že jde o vyhýbání se škole. Z komentářů diskutujících: „Je irelevantní srovnávat školní docházku s klimakatastrofou. 40 let věda ukazuje na rizika a mladí lidé jsou jediní, kteří to berou vážně.“ – „Demonstrující vyšli do ulic právě proto, že ve škole dávali pozor.“  

Současné dění ve světě je jen důsledkem toho, že se zcela ztratilo propojení občanů s politiky, kdy politici potřebují občany jen při volbách a do dalších je občané nezajímají. Pouhý obchod a osobní blahobyt vždy vedou k úpadku morálky, bez které není možný trvalý, udržitelný rozvoj. I toto téma bylo v pořadu skvěle prodiskutováno účastníky z mnoha vrstev společnosti.

Porovnáme-li tento pořad s pořadem veřejnoprávní ČT „Máte slovo“, vidíme ten nebetyčný rozdíl v kultivovanosti, věcnosti, úctě k jinému názoru, jeho nositeli a umění diskuse (pořad Na Hraně byl skvělý, ale ČT zrušen). Materiálně jsme se Západu přiblížili, ale duchovně a mravně zůstáváme stále v zajetí východu a deformace našeho myšlení a chování totalitou.  

Greta Thunberg promluvila za všechny ještě normální lidi. Svým bojem usiluje nejen o naději pro svoji budoucnost, ale nás všech. Držme mladým palce a podporujme je jak můžeme - i ve vlastním zájmu!

 

Jan Šinágl, 7.4.2019   

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.25 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)