Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 25.09.2020 15:54
  V Rusku komunisté nejsou u moci, ale jejich manýry jsou ...

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:50
  Kdo má na vlivných úřadech a soudech stále svoje lidi?

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:48
  Vláda ve středu opět vydala z minuty na minutu (pardon ze dne ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:23
  Kristine verlor ein Jahr ihres Lebens in der Hoffnung, in der ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine a perdu un an de sa vie dans l'espoir de travailler ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine lost a year of her life hoping to work at the embassy ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Začátkem 90. let přivedl Fulíka do BIS tehdejší ředitel civilní české tajné služby Jiří Růžek. Pak ho nasazovali podle potřeby.

Ministr obrany Alexandr Vondra by se po svém resortu měl rozhlédnout zevrubněji, než činil dosud. Ve středu například pověřil vedením sekce vyzbrojování Jana Fulíka, blízkého přítele (údajně i společná dovolená na Mauriciu), poradce a později i náměstka bývalého ministra Martina Bartáka.

 

Fulík se proslavil především nákupem letadel Casa bez tendru, která nikdo na generálním štábu nechtěl, a také tím, že se mu nepodařilo prodat ani jeden letoun L 159 z armádních zásob, ač nejméně dva zájemci z Kanady o jejich pořízení usilovali, a dokonce si s ním ve Vodochodech i zalétali. Fulík ale místo s Kanaďany jednal s reprezentanty států s jinou „firemní“ kulturou, jako jsou například Nigerie nebo Jordánsko.

Dlouho předtím, než vláda oficiálně pověřila ministerstvo obrany vyjednáváním o nákupu transportních letadel, létal Fulík ke španělskému výrobci letounů Casa jednat neoficiálně. A prvním výsledkem tohoto úsilí měl být právě dopis z konce roku 2006, nabízející získání nových dopravních letadel pro českou armádu výměnou za nepotřebné bitevníky.

Fulíka lze bezesporu označit za muže se zajímavou minulostí. Začátkem 90. let přivedl Fulíka do BIS tehdejší ředitel civilní české tajné služby Jiří Růžek. Pak ho nasazovali podle potřeby. Například v druhé polovině 90. let působil na ministerstvu vnitra jako poradce ekonomické náměstkyně Ivany Pánkové (problém s tendrem na pouzdra policejních pistolí), v roce 2002 působil Jan Fulík v Afghánistánu jako pracovník České katolické charity.

Svými aktivitami v Iráku, kde krátce po ukončení války působil v Bagdádu jako poradce na tamním ministerstvu vnitra, si podle serveru vrtětipsem.cz popudil Američany, kteří si na něj stěžovali. „Jeho zájmy přespříliš směřovaly do komerční oblasti,“ komentovaly podle serveru diplomatické zdroje. V Afghánistánu se zahraničním rozvědkám dokonce na čas ztratil. Podle webových stránek katolické charity se v té době snažil dopravit léky do nepřístupných horských oblastí na severu země.

Do roku 2006 byl Fulík nasazen na ministerstvu zahraničí, kde v jednu chvíli pobíral plat a současně byl u BIS evidován, že je na mateřské dovolené, dodává k Fulíkově životopisu server vrtětipsem.cz.

V porovnání s odvolaným náměstkem Kopřivou, který o minometech průkazně jenom teoretizoval, by v pořadníku na vyhazov byl Fulík za miliardy utracené za letadla Casa, jejichž nákup nyní ve druhém stupni řeší Evropská komise a Česku reálně hrozí tvrdá finanční sankce, zcela jistě vhodnějším kandidátem.


Rudolf Marek 3.9.2010

 

http://euro.cz/id/ipqxb5ucd3/detail.jsp?id=1738

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)