Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.04.2024 07:59
  Vážený pane Šinágle, ještě jednou Vám chci poděkovat za půjčku.

  Read more...

   
 • 13.04.2024 09:48
  Není podstatné kolik lidí sleduje informace, ale kdo a jak ...

  Read more...

   
 • 13.04.2024 07:45
  Vondráčková s Michalem se na soudy obracejí často, vedou ...

  Read more...

   
 • 09.04.2024 07:03
  A businessman from the USA wrote to me I don't know anyone ...

  Read more...

   
 • 09.04.2024 06:59
  Napsal mi podnikatel u USA: Neznám nikoho dalšího, kdo by ...

  Read more...

   
 • 08.04.2024 18:19
  Zdravim, pane Šinágl Ještě si někdo myslí, že ČR je právní ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Prague Fog Czech Officials Mum on Whistleblower Retaliation Case 1140x570

Aktualizováno 25.7.2021: Stříž není jediný. Odmítače vojny stíhali i další z horních pater justiceJaroslav Fenyk ( místopředseda Ústavního soudu), Roman Hájek (NSZ, ředitel trestního odboru), Petr Kovanda (NSZ, zástupce z odboru trestního řízení). Jistě existuje dostatek schopných a charakterově  nezpochybnitelných právníků s čistou minulostí. Ta je pro ně překážkou uspět na vyšších pozicích. Špinavá minulost i dnes pomáhá k jejich obsazení bezcharakterními, kteří jsou stále členy stejných part, vzájemně si vyhovujících a chránících se. „Zvonění klíčky“ ještě žádnou revoluci nevyhrálo. J.Š.   

***

Mark Worth 29. června 2021 v  Global Whistleblowers

Viktimizace dlouholetého veřejného zaměstnance, který nahlásil důkazy o korupci, posílila reputaci České republiky jako jedné z nejhorších evropských zemí, pokud jde o ochranu oznamovatelů.

Zaměstnanec se choval disciplinovaně po odvolání ze zámořské funkce. Bylo mu vyhrožováno propuštěním a byl podroben psychologickým testům jako odplatou za oznámení podezření z úplatkářství. (Jméno a identifikační údaje zaměstnance jsou zadržovány.)

Zaměstnanec, který pracoval na českém ministerstvu zahraničních věcí více než 20 let, byl během několika dní po nahlášení údajného úplatku disciplinárně stíhán za velmi podezřelých okolností. Důvodem bylo drobné byrokratické pochybení a nikoli skutečné provinění ze strany zaměstnance, jak bylo zjištěno přezkoumáním případu Evropským střediskem pro práva oznamovatelů - European Center for Whistleblower Rights.

Zaměstnanec byl odvetou proti zjevnému porušení českého nařízení 145/2015, které bylo přijato v červnu 2015, aby bylo v souladu s Úmluvou OECD o boji proti úplatkům. Nařízení o „whistleblowingu ve veřejném sektoru“ stanoví, že „státní úředník, který ohlásí podezření z protiprávního jednání… nesmí být v souvislosti s touto činností poškozen, znevýhodněn ani jinak utlačován“.

Evropské středisko na situaci přímo upozornilo klíčové členy českého parlamentu a ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka. Protestní dopis zaslaly Kulhánkovi tento měsíc i Evropské středisko se sídlem v Berlíně a Národní středisko oznamovatelů National Whistleblower Center se sídlem ve Washingtonu DC.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová a zaměstnanec ministerstva David Syka, který se podílel na šikaně zaměstnance, neodpověděli na několik žádostí Evropského střediska o vysvětlení, proč opatření přijatá proti zaměstnanci nejsou v rozporu s nařízením 145/2015.

Jedná se o další neúspěch českých veřejných činitelů, kteří neprojevili ochotu chránit své vlastní občany, kteří hlásí trestnou činnost a korupci - nebo se věnovat boji proti korupci obecně.

Česká republika je jednou ze 13 zemí EU bez samostatného zákona o ochraně oznamovatelů. Jediné známé ustanovení, nařízení 145/2015, bylo přijato, aby uklidnilo OECD, a dosud v praxi nefungovalo. Informátoři nejsou v České republice oficiálně uznáni a nejsou známy žádné případy, kdy by zaměstnanci byli chráněni před odvetou.

Návrh zákona o ochraně oznamovatelů, který byl v letošním roce vypracován tak, aby vyhovoval novým pravidlům EU, neobsahuje žádné mechanismy na ochranu zaměstnanců před odvetou nebo náhradu škody. Návrh ani nedefinuje náhradu škody a opatření, které by v některých případech vyžadovalo, aby zaměstnanci prokázali, že zpřístupnění je „nutné“.

V září a říjnu 2015 české veřejné agentury utratily desítky tisíc eur na dvě významné konference o ochraně oznamovatelů v bohatých pražských lokalitách. Závazky mnoha vysoce postavených úředníků dodržovat zákon o oznamovateli nebyly dodrženy.

Česká republika byla předposlední evropskou zemí, která ratifikovala Úmluvu OSN proti korupci, a byla otevřeně kritizována OECD za to, že trvalo téměř 20 let, než začala vyšetřovat svůj první případ zahraničního podplácení podle Úmluvy OECD o úplatcích.

***
Mark Worth

Mark Worth je obhájcem informátorů, investigativní novinář, aktivista ve veřejném zájmu, autor a vydavatel. Je výkonným ředitelem Evropského střediska pro práva oznamovatelů a je zakladatelem mnoha organizací, kampaní a publikací. Mark je spolupříjemcem ceny Investigative Reporters and Editors Award z roku 1994 za nejlepší článek v časopise.

https://whistleblowersblog.org/blog/2021/06/29/prague-fog-czech-officials-mum-on-whistleblower-retaliation-case/

***

S panem Markem Worthem jsem měl možnost osobně hovořit v Senátu dne 18.4.2016 při debatě o Návrhu zákona o ochraně whisteblowerů, pořádané senátorem Liborem Michálkem. Škoda, že podruhé už zvolen nebyl. Poprvé byl zvolen pro oznámení podvodů na ministerstvu. Následně byl vyhozen z práce právě díky chybějícímu zákonu na ochranu oznamovatelů. Aktuálně hrozí stejný osud  jedné policistce, která neodpouští chyby svým nadřízeným. Posílají ji na vyšetření k psychologovi, jako poslední možnost jak neodhalit své protiprávní jednání.

Jan Šinágl, 11.7.2021

***

J'ai informé l'Ambassadeur du Royaume du Maroc à Prague du scandale à l'Ambassade de la République tchèque à Rabat

Informoval jsem velvyslankyni Marockého království v Praze o skandálu na velvyslanectví České republiky v Rabatu

Senát 18.4.2016: seminář o návrhu zákona o ochraně Whistebloverů

Už i na Západě se začínají vraždit skutečně nezávislí a odvážní investigativní novináři

Chování a způsoby MZV ČR stále více připomínají totalitní praktiky z 50. let

Velvyslanec ČR v Maroku Viktor Lorenc, zmizel z webových stránek velvyslanectví?!

Lost in Transposition: EU Countries Struggle to Comply with New Whistleblower Rules

***

Česká republika 2021: Můj dům vydražen za 4.900.000,-Kč – za svobodu slova!

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (7 Votes)
Share

Komentáře   

-4 #1 Jan Šinagl 2021-07-11 18:42
Milý pane Šinágle,
obdivuji Vaši odvahu a moc Vám fandím v českém marasmu. S českou justicí mám své děsivé zkušenosti, jako s českou policií. Ostudu dělají obě, dokonce i tady v Berlíně, kde zenužívají mezinárodní spolupráci. Ambasáda o všem ví, urputně mlčí...

srdečně
Petr Vašíček
14193 Berlín
***
P.S.
Pana Vašíčka jsem prvně potkal v Berlíně před cca 15 lety. Tehdy jsem jel autem na konferenci o zločinech komunismu v Berlíně, společně s politickým vězněm Františkem Zahrádkou a dalšími (zaplatil mi benzín a všem ubytování v hotelu). Poprvé jsem se tam osobně setkal s pozdějším presidentem SRN panem Joachimem Gauckem, tehdy ředitelem známého Gauckova institutu. Blahopřál jsem mu ke zvolení presidentem SRN v roce 2012. Jeho poděkování - sinagl.cz/.../...

J.Š.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)