Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út pro 12 @19:00 -
Praha: Vymazat ukrajinský národ

Nejnovější komentáře

 • 29.11.2023 12:24
  Moje zkušenost s velkým SSSR. Vzpomněl jsem si na dětství. V ...

  Read more...

   
 • 29.11.2023 12:18
  Ruský armádní rozpočet pro rok 2024: o 70 % vyšší než v roce ...

  Read more...

   
 • 26.11.2023 09:02
  Pane Habrnále, velmi slušné, velmi -- ovšem s jednou chyběnkou ...

  Read more...

   
 • 25.11.2023 08:36
  Lipavský připomněl odkaz Havla a Schwarzenberga pro českou ...

  Read more...

   
 • 21.11.2023 21:13
  Vláda, a v ní především ministr Jurečka, už v lednu 2022 ...

  Read more...

   
 • 19.11.2023 09:10
  ZDIVOČELÍ PREDÁTOŘI Náš soupeř je velmi silný. Jedná se o ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Mladkova MedaCaslavska Vera civilJe v tom určitá symbolika, že obě tyto mravně a morálně nezpochybnitelné ženy spojuje jedno datum – 3.květen - den skonu první a  narození druhé…

Jak mnoho může říci jeden rozhovor o člověku – a o nás. Doporučuji pro připomenutí rozhovor s paní Medou Mládkovou „Mé heslo: Chci, mohu!“ (LN, září 2003). Setkal jsem se s paní Medou několikrát. Bylo mi ctí, že o mé práci věděla. Poprvé to bylo při vzpomínce Medy Mládkové na svého muže Jana Mládka v Muzeu Kampa za účasti i mnoha zahraničních hostů, mj. i bývalého ministra zahraničí Itálie. Po programu promluvili jeho přátelé, významné osobnosti, poté paní Meda, po americkém způsobu, nabídla mikrofon všem účastníkům. Nikdo nechtěl být prvním. Využil jsem proto plně nabízenou možnost. Teprve, poté se přidali další. Podruhé v jejím bytě na Kampě, kde jsem ji mohl poznat osobně mezi čtyřma očima.

Pospisil Jiri politicky turistaPřipomínám i kauzu výkonné ředitelky Muzea Kampa (2003-2010) Jany Šorfové. Znali jsme se osobně a nikdy jsem nenabyl dojmu, že by byla schopna toho, z čeho byla obviňována. Faktem je, že Muzeum Kampa se začalo rozvíjet a získávat na mezinárodním významu. Víme v čem žijeme, proto nelze ani vyloučit jiné zájmy, které se v pozadí postupně prosazovaly. O to snadněji se slábnoucí silou a vlivem paní Medy. Obávám se, že svoji roli zde sehrál a stále hraje europoslanec JIří Pospíšil, „politický turista“, který mění strany podle momentální potřeby. Je roky v čele správní rady Muzea Kampa a paní Medu používal jako svoji PR i v době, kdy už viditelně ochabovaly její fyzické a duševní síly. 

Jedná se o velké majetky a tam často v ČR čestný člověk překáží, protože není členem žádné korupční "party". Příkladů máme dost. Politické strany a na ně napojené zkorumpované "zájmové skupiny" rozkrádají státní rozpočet nejvíce – viz otřesné svědectví bývalého senátora Libora Michálka. Pokud by politické strany skutečně sloužilly zemi, byl by dnes státní rozpočet v plusu!

Stále nejsme hodni odkazu Medy Mládkové a Věry Čáslavské. Země bez hodnotné kultury nepřežije, stejně jako bez nezpochybnitelných nositelů kulturních a mravních hodnot. S českým plebejstvím, maloměšťáctvím a provincionalismem se budeme vyrovnávat dlouho. Varovali před ním už K.H. Borovský, F.Palacký, TGM a další velikáni našich dějin.

O elity, tradice a šlechtu nás připravili komunisté. Jako malá země se s touto ztrátou musíme vypořádat, chceme-li do budoucna přežít. Meda Mládková a Věra Čáslavská nám svými životy ukazovaly a ukazují cestu, jakou je třeba jít a být sám příkladem pro ostatní. Následujme ji.

 

Jan Šinágl, 5.5.2022

***

Dnes by se dožila Věra Čáslavská 80 let. MS v gymnastice v Praze se na její počest konat nebude …

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)