Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

pá kvě 27 @09:30 - 11:00PM
Praha - Libeň: 80. výročí operace Anthropoid
so kvě 28 @09:30 - 11:00PM
Praha - Libeň: 80. výročí operace Anthropoid
út čvn 07 @13:00 -
OS Beroun VSRV žaluje Šinágla za "krádež"
pá čvn 10 @09:30 -
OS Beroun: jednání o skončení exekuce

Nejnovější komentáře

 • 22.05.2022 11:03
  Bezprostředně před tímto historickým zlomem napsal Havel ...

  Read more...

   
 • 22.05.2022 11:00
  Unmittelbar vor diesem historischen Einschnitt hatte Havel ...

  Read more...

   
 • 22.05.2022 08:56
  Mr. Šinágl, I apologize for my still belated recollection of ...

  Read more...

   
 • 22.05.2022 07:57
  Pane Šinágle, omlouvám se za ještě opožděnou mou vzpomínku ...

  Read more...

   
 • 22.05.2022 07:03
  Na MS ve Finsku včera v zápase ČR : Norsko, vyzval hlasatel české ...

  Read more...

   
 • 22.05.2022 06:50
  „Strom svobody musí být čas od času osvěžen krví vlastenců a ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

VoltairePozorovatel dnešního dění v České republice nemůže než litovat, že ani Voltaire ani Moses Mendelssohn to nedotáhli do české kotliny, že jejich osvícenství a nauka tolerance zůstává neznámá v českých poměrech i 23. let po tzv. revoluci.

Zažil jsem si to tyto dny, stojí za kritickou zmínku:

Na Operaplusu naříkal jistý Luks na nedostatek finančních prostředků pro své projekty. Dovolil jsem si upozornit na skutečnost, že Luks to uměl v minulosti za všech režimů jak s ministerstvem kultury, tak s pražským Magistrátem, takže přece nouzí nikdy netrpěl. A kdyby přece, tak že napíše antisemitský článek do Harmonie a dojde si pro jidášovský groš na nechvalně známý tzv. Česko-německý fond budoucnosti. Přece tak učinil v létě 2008 jako reakci na skutečnost, že nebyl pozván na česko-německý JAN HUS MUSIK FEST BERLIN 2008.

To vše si lze dočíst na stránkách časopisu Harmonie z r.2008. A i pozdější ošklivé reakce, když mezitím policejně stíhaný ex-ředitel fondu, jistý Tomáš "Moravec" Jelínek, si šéfredaktora Harmonie, Luboše Stehlíka, pozval na koberec a donutil jej k veřejné sebekritice po vzoru Klementa Gottwalda. Stehlík pak ještě hodil po mne blátem a urážkami, a od té doby píše konformně pro fond a pobírá také finanční podporu fondu. Tedy jako kolaborantský tisk za okupace. Že jak Luks, tak Stehlík, tak Moravec a Jelínek neměli odvahu k přímé konfrontaci se mnou, je pak logické. Zbabělci "střílí"  alá Adolf Eichmann od psacího stolu, v internetových  stránkách jen pár vteřin, a okamžitě zmizí. Opět Gottwald? Opět "Clementisova čepice"? -  vyretušovaná z pozdějších fotek, cfr. popis u Milana Kundery. Běžně se tomu říká "cenzura".  Nelenili patrně celosvětově rozeslat varování přede mnou, aby mi pořadatelé nedávali k dispozici lístky pro tisk. Jo, v intrikách Češi hrajou (a hráli) vždy prim. Kolem roku 1900 se ve Vídni říkalo "falsch wie ein Böhme'", falešný jako Čech. A spolupořadatel JAN HUS MUSIK FESTu tehdy mluvil o "Prager Sumpf" - pražském bahnu.

Smutné je, že se tak falešně chová i generace, která vyrůstala po r. 1989, která tedy svobodu ve všech fasetách, včetně té názorové, mohla inhalovat všemi smysly.

 

S výrazem zklamání

Dr. Petr Vašíček

 

Berlin – Praha

30.8.2012

 

Reakce Václava Lukse na článek dr. Petra Vašíčka

 

Vážený pane Šinágle,

Pan Vašíček zveřejnil na vašem webu článek, který mě od jeho osoby nepřekvapuje.


https://www.sinagl.cz/postrehy-a-komentare/voltaire-v-cechach-neznamy.html

Překvapuje mě ale, že jakožto novinář zveřejňujete nactiutrhčné texty, aniž byste si oveřil jejich reálný základ. Že jsem se stal nepřítelem pana Vašíčka má původ ve zveřejnění článku v hudebním časopisu Harmonie, ve kterém se pan Vašíček absurdně otíral o lidi, se kterými dlouhodobě spolupracujeme (pracovnící Česko-německého fondu budoucnosti). V následujícím čísle jsem zveřejnil svůj úhled pohledu a tím jsem se stal pro pana Vašíčka nepřítelem č. 1. Oba články si dovoluji Vám poslat v příloze. Věřím, že úsudek si uděláte sám.

Nemám v úmyslu rozporovat všechny bláboly a lži , které pan Vašíček ve svém článku na vašem webu hromadí, protože prostě nemám čas ani chuť se panem Vašíčkem zabývat.

Jen podotýkám, že jsem nikdy nestál o pozváni na nějaký Hus-Fest v Berlíně, protože profil mé činnosti je naprosto odlišný než tohoto festiválku.

Pro Vaši informaci, bych Vás chtěl upozornit, že nejsem jediný kdo měl potíže s touto osobou – od nejrůznějších lidí pohybujících se v kultuře, velvyslance až po ministra zahraničí.

Bohužel se s panem Vašíčkem nedá nic moc dělat, neb má papíry ne hlavu, které v případě hrozícího sudního sporu vytáhne. Je to prostě taková figurka a zasvěcení se při vyslovení jeho jména  jen zasmějí – bohužel mu ale také občas někdo nalítne a občas zveřejní  něco podobného jako jste zveřejnil Vy.  Není to příjemné, ale nedá se s tím nic dělat…

Opravdu bych ocenil, když by byl tento článek z vašich stránek odstraněn.


s úctou a pozdravem

Václav Luks

COLLEGIUM 1704

25.9.2012

Posílám Vám také linky na články na Opeře+, které pana Vašíčka pobouřily.

http://operaplus.cz/pohled-vaclava-lukse-ke-hvezdam-2/

http://operaplus.cz/pohled-vaclava-lukse-ke-hvezdam-1/

 

Prager Sumpf Petr - Vašíček 2008

Prager Sumpf podruhé - Václav Luks 2008

 

Má reakce

-------- Původní zpráva --------

Předmět:

Re:

Datum:

Wed, 26 Sep 2012 08:51:29 +0200

Od:

Jan Šinágl <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>

Komu:

Václav Luks

Kopie:

Petr Vašíček

 

Vážený pane Luksi,


děkuji Vám za Vaši reakci. Pro ujasnění - pan Vašíček nezveřejnil na mém webu svůj článek. Učinil jsem tak z vlastní vůle, bez vědomí pana Vašíčka, který článek rozeslal hromadně a kterého jsem neznal. Svou formou a věcným obsahem mne článek zaujal i v širší souvislosti s tématem sudetských Němců. Jistě ode mne neočekáváte, že budu každý článek "kontrolovat" zda je pravdivý či ne, to bych nemohl prakticky nic zveřejňovat, nic jiného dělat o popírání smyslu publicistiky a základního ústavního práva nemluvě. Mé webové stránky jsou nezávislé a naprosto transparentní. Každý názor dostane prostor, pokud jsou dodržovány etická pravidla stanovená pro tento web. Proto i Vaši a tuto moji reakci ke článku připojuji. Nikdy neodstraňuji články, jsou-li napsány slušně, věcně a budí-li dojem serióznosti. Pokud se i v nich má nalézat chybná informace, je na místě ji věcně vyvrátit. Rozhodně ne odstraněním článku a nedůstojným napadáním autora jiného názoru. Zde máme poněkud odlišné názory na základní principy demokratické diskuse. Jsem dalek role soudce, ale už jen kultivovanost a věcnost vyjadřování pana Vašíčka, budí serioznější dojem, než Váš způsob vyjadřování a Vaše argumentace. Ponechme na čtenářích, ať si i oni udělají vlastní názor na základě článků pana Vašíčka a Vašich článků a komentářů. Paušální, nekonkrétní obviňování druhého z nepravd či lží není žádný argument. Pokud máte důkazy, že pan Vašíček tak činí, samozřejmě je obratem a rád uveřejním. Přeji Vám vše dobré a mnoho zdaru.

S pozdravem

Jan Šinágl

 

 

 


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentáře

-2 #2 John 2012-08-31 13:14
Velmi trefný dopis o české toleranci a české falešnosti před 110 lety i dnes. Víc takových osvícených myšlenek. Jen úvod článku by potřeboval trochu lépe objasnit, běžný čtenář jen těžko pochopí, o co a kde a o koho jde. Děkuji John
-3 #1 Jiří Kraus 2012-08-30 17:50
Faleš je zde doma.
Fides obligat fidem. – „Důvěra budí důvěru“

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)