Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

st čvn 23 @13:00 -
OS Brno: Juraj Podkonický versus Dominik Floder
po čvn 28 @12:30 -
OS Trutnov: rehabilitace Pavla Wonky
út čvn 29 @10:00 -
OS Trutnov: rehabilitace Jiřího Wonky

Nejnovější komentáře

 • 12.06.2021 10:54
  Ve věku nedožitých 70 let zemřel dnes věřitel České strany ...

  Read more...

   
 • 09.06.2021 15:02
  Dobrý den. Pane Šinágle, děkuji za zaslání. Bohužel po ...

  Read more...

   
 • 09.06.2021 10:32
  Žádný volný pohyb v rámci EU Pokud vše půjde podle plánu ...

  Read more...

   
 • 08.06.2021 09:14
  Nihil novum sub sole. Další projev Palerma... MUDr. Vít ...

  Read more...

   
 • 05.06.2021 12:52
  Samozřejmě jsem byl nucen podat ve věci Odpor, nejen kvůli ...

  Read more...

   
 • 04.06.2021 13:02
  Trafiky na velvyslaneckých postech Server zprávy aktuálně ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Praha pacienti kveten 1945Václav Havel: „ ....základní podmínkou pro skutečné přátelství našich národů je pravda. Praha zena kveten 1945Byť by byla jakkoli tvrdá, je třeba ji vyslovit“.

***

Celý svět debatuje o klimatu, elektrickém pohonu, nebo správném očkování proti Covidu - víceméně rozumným. U ostatních témat je tišeji, buť jsou roky stará. Luděk Pachmann byl před 76 lety přitom, když se například v ulicích Prahy otevřelo peklo. Poznamenal si svá pozorování níže přiložená. Dnes jsme zahrnuli i český překlad, abyste v případě potřeby mohli jeho poznámky předat česky mluvícím.

 

S přátelskými pozdravy

Gerolf Fritsche

4.5.2021

***

28PAMO-Dok Mai45PachmannČZz

PAMO – Dokument soudobých dějin – 28 -

Pedagogický pracovní kroužek pro střední a východní Evropu, Gerolf Fritsche, Oppelner Str. 8, 63071 Offenbach, 069-853994, Fax: -98535223, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

***

Praha, květen 1945: Furie Pekla, zde je vypustili

Praha zeny kveten 1945Luděk Pachmann byl mezinárodním šachovým velmistrem. 1945 zažil to, o čem v dole uvedené zprávě jako očitý svědek vypravuje. Byl přesvědčeným mladým komunistou a věřil, že  může po zániku nacistického režimu socialistickými idejemi přispět k  vybudování nového lepšího Československa. V současnosti (2013) žije ještě dost lidí, kteří ze západu ale i v ČR mohli pozorovat, jak toto selhalo.

Patřilo to k zvláštním kvalitám osobnosti Luďka Pachmanna, že nesetrval v omylu, jakmile ho jako takový poznal. Revidoval svoje názory, když se ukázaly nesprávnými a nepřizpůsobil se socialismu. To vyžadovalo odvahu; neboť to  znamenalo vzít na sebe i nevýhody. V důsledku ho tato odvaha také vedla do protikladu k režimu po Pražském jaru. Počátkem sedmdesátých let se mohl zachránit emigrací do Německé spolkové republiky. Z této doby pochází níže uvedená zpráva. Dáváme ji do tisku také proto, že posuzujeme Luďka Pachmanna jako naprosto věrohodného svědka.

Poskytuje nám pohled do pekla, jež je ovšem také součástí našeho světa. Podáváme tento pohled také mimo jiné pro závěrečné shrnutí, jež Luděk Pachmann v posledním odstavci odvozuje pro sebe: dorozumět se vyžaduje přiznat se bez výhrady k tomu, co bylo. S tímto didaktickým přístupem nabízíme tento časový dokument v souboru „Verständigung“ („dorozumění“), do něhož patří i dokumenty 13 a 27. Václav Havel nadnesl stejné myšlenky na začátku svého presidentství (17.3.1990) k prezidentu Německé spolkové republiky Weizsäckerovi na Hradčanech: „ ....základní podmínkou pro skutečné přátelství našich národů je pravda. Byť by byla jakkoli tvrdá, je třeba ji vyslovit“.

Luděk Pachmann uvádí:

Praha povrazdeni kveten 1945Jestliže existuje peklo na zemi, tak to bylo po 5. květnu 1945 v Praze. Na pouličních kandelábrech mého milovaného města viseli na nohách spoutaní muži SS jako živé pochodně. Od hlavy nahoru hořící, obklopeni smějící se lůzou, která se tímSDL CZ Stati kochala a která se nyní chtěla pomstít za hanebné činy Němců. Ozbrojení bandité, kteří o sobě říkali, že jsou „partyzáni“, vyvlékli německé spoluobčany svévolně z jejich domů.

Na kraji Vodičkovy ulice visely tři nahé mrtvoly, zmrzačené až k nepoznání, všechny zuby vytlučené, ústa už jen krvavý otvor. Jiní Němci museli jejich mrtvé krajany odvléci do Štěpánské ulice. „To jsou přece vaši bratří, teď je líbejte“. A tak ještě živí Němci museli sevřenými rty políbit mrtvé. Starci, ženy a děti byli zmrzačeni, ubiti k smrti. Znásilnění, barbarské krutosti, děsivé furie pekla, zde byly puštěny.

Nevyprávím o těchto hrozných událostech, abych očernil lidi svého domova. Uvádím to proto, že jsem přesvědčen, že může k opravdovému dorozumění mezi národy dojít jen tehdy, když obě strany se  bezpodmínečně přiznají k tomu, co bylo. Není země, ve které by žili jen ďáblové nebo andělé.

Sám jsem to prožil!

Luděk Pachmann

***

Literární pramen: „Hör zu“, č. 45 ze den 5.11-1982, Strana 24

Překlad: Prof. Dr. Adalbert Wollrab

***

J.Š. 5.5.2021

***

Prag im Mai 1945: Die Furien der Hölle, hier waren sie losgelassen

Emil Kolben – tak jsme likvidovali nejlepší z nás a sami sebe!

Jak byli „odměněni“ hrdinové Pražského povstání

Výkřiky z pekla zůstaly nevyslyšeny…

***

Báseň A.S.Puškina: „Vyšel rozsévač, aby zasil símě své…“, je stále aktuální – i po 195 letech…

Vyšel jsem dřív než hvězda ranní

svobodu v poušti rozsévat,

z čistého srdce, z duše rád

úhorům v zotročené pláni

životodárné sémě dát –

nadarmo jsem však mrhal prací,

námahou, časem inspirací…

 

Paste se tedy klidně dál!

Hlas cti vás nevyburcoval

Nestojíť stáda o svobodu!

Stříhej a řež je, bij a nič;

dědictvím jejich z rodu k rodu

je chomout s rolničkou a bič. …     

***

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)