Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

so dub 27 @13:00 - 06:00PM
Kublov: Po stopách J. L. Zvonaře
út dub 30 @09:00 -
KS Zlín: Kauza Slopné - rozsudek?
út dub 30 @13:15 -
OS Praha 2: Robert Tempel - odškodné
so kvě 11 @08:00 -
Točník: III. ročník Memoriálu Josefa Váni st.
so kvě 11 @18:00 -
KONCERT MARIE BURMAKY V PRAZE

Nejnovější komentáře

  • 26.04.2024 18:27
    Liché a laciné gesto Ad LN 24.4.2024: Wintonova vnoučata ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 10:01
    Odsouzený kriminálník Maxim Ponomarenko opět podniká v ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 09:00
    Dobrý den vážený pane Šinágle, obracím se na Vás, protože ...

    Read more...

     
  • 24.04.2024 07:47
    Předpokládám, že paní Gavlasové a jejím klientům bylo zveřejněním ...

    Read more...

     
  • 20.04.2024 12:42
    Mgr. Jana Gavlasová, advokát, Západní 449, 253 03 Chýně ...

    Read more...

     
  • 19.04.2024 18:09
    Ve Zlínském kraji dnes chybí 3000 míst pro přestárlé lidi.

    Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Sklo sudetonemecke knoflikyOčekává se, že až 30 milionů návštěvníků přivítá Ósaca v roce 2025. Česká média už píší, že český pavilón z křišťálového skla je hlavním favoritem na vítězství? Zdalipak média připomenou bohatou tradici výroby skla na území naší země a kdo má na ní největší zásluhy? Připomeňme si dějiny výroby skla na území dnešní České republiky.

***

Kulturní propaganda ČSR v USA: reklama s "československým" sklem

Věc je, chcete-li, promlčena. Přesto se jí zabýváme, protože přesně sedí: Sklářská výroba v Čechách sahá až do 14. století. Ale mluvit o českém nebo dokonce československém skle, které se údajně vyrábí už více než 600 let, je sémantický podvod.

Když se v roce 1982 konala v "Corning Museum of Glass" v New Yorku/USA výstava, na jejíž přípravě se podíleli čeští odborníci, napsal jeden sudetský Němec, který nyní žije v Mnichově, do amerického muzea: "K výstavě "Československé sklo 1350-1980".

Upozorňujeme, že o "československém skle" nemůže být vůbec řeč, protože:

  1. Československý stát existuje teprve od roku 1918,
  2. sklářský průmysl v bývalém Československu sídlil výhradně v německých Sudetech a
  3. tehdejší export sklářského průmyslu uskutečňovaly výhradně sudetoněmecké sklářské firmy po celém světě.

O "sudetoněmeckém sklářském průmyslu" existuje v Německu a také v Rakousku dostatek dokumentů, které odpovídají pravdě a skutečnosti. Protože převládá dojem, že pouze Češi ovlivnili svou výstavu v rozporu s pravdou, tj. že lhali  vedení výstavy, postarám se o to, aby se objasnění ujala mezinárodní komise právníků a aby jejich vedení výstavy muselo tento podvod Čechů veřejně odvolat.

Ředitel amerického muzea odpověděl velmi zdvořile. Jeho dopis s odpovědí přetiskujeme v českém překladu:

Vážený pane Prokschi: je mi líto, že název naší výstavy "České sklo - 1350-1800" vyvolal Vaši nelibost. Při rozhodování o názvu této výstavy jsme museli zvážit mnoho faktorů:

  1. Většina, ale ne všechno sklo bylo vyrobeno v Čechách a ne všechno bylo vyrobeno v severních Čechách ("Sudetech"). Ukázali jsme také sklo vyrobené na Moravě a ve Slezsku.
  1. Publikum naší výstavy bylo v drtivé většině americké. Bohužel jen málo Američanů ví, co znamená název "Bohemia" - ani v současných podmínkách, ani v minulosti. Na druhou stranu je pro Američany "Czechoslovakia" synonymem pro "sklo" - i když tento stát před rokem 1918 neexistoval. Jednoduše řečeno, a je to nesmírně tragické, s názvem "Bohemian Glass" bychom přilákali jen velmi málo diváků a s názvem "Sudetoněmecké sklo" ještě méně.
  1. Všechno sklo na výstavě bylo zapůjčeno z československých muzeí a skláren, ale stát zvláštní název nevyžadoval. Volba názvu byla na nás - se souhlasem českých vědců, kteří připravovali katalog. Kdybyste výstavu viděli nebo si přečetli katalog, věděli byste, že jsme s autory historicky přesně rozlišovali mezi různými názvy, pod kterými byly známy sklářské oblasti. Před rokem 1918 se důsledně používá "Čechy". Dokonce i předposlední věta v katalogu na to upozorňuje: "Tradice sklářství v Čechách je dnes stará téměř tisíc let. Je nyní téměř tisíc let stará . . . "
  1. Text katalogu i výstava byly důrazně apolitické. V přednášce, kterou jsem přednesl na sklářském semináři, jenž výstavu doprovázel, jsem se pokusil nastínit politické a sociální dějiny státu, který je dnes znám jako Československo. V tomto projevu jsem rozvedl skutečnost, že většina skla vystaveného na výstavě byla vyrobena v severočeské oblasti - v Sudetech - převážně Němci. Podle našeho názoru tyto politické diskuse do katalogu nepatřily.
  1. Téměř 50 procent předmětů na výstavě bylo vyrobeno po vzniku Československa. Doufám, že toto vysvětlení vám pomůže lépe pochopit naše záměry. I když se vám může zdát, že se chováme k historii nepravdivě, vyřešili jsme co nejvíce problémů. Žádný název - ani třeba "Sudetoněmecké sklo" - by nebyl úplně přesný. Proto jsme se rozhodli parafrázovat obsah výstavy výrazem, který je dnes pohotově identifikovatelný. Naším záměrem rozhodně nebylo útočit na jakoukoli skupinu. Viditelně jsme Vás napadli, což nás samozřejmě mrzí.

S pozdravem

Lanmon, ředitel muzea

***

Sudetenpost, 1985, díl 18, str. 6

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (4 Votes)
Share

Komentáře   

-5 #1 Jan Šinagl 2023-10-14 17:25
V letech 1941-1944 jsem žil v Obersekerschanb ei Hermannshütte (nyní Hermanova Huť) mezi Stříbrem a Plzní. Byla tam sklárna Stölzle. Němečtí kvalifikovaní dělníci nebyli v roce 1946 odsunuti, protože museli zaučovat mladé české dělníky. Mohli být přesídleni až v roce 1968, ale to už byla většina z nich příliš stará a asimilovaná. S některými z nich jsem se setkal a mluvil s nimi v letech 1985 až 2000. Továrna v Hermanově Huti by měla být v provozu dodnes, ale pod vedením bývalého majitele Stölzleho z Rakouska.

F. Volk

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)