Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 02.06.2020 07:57
  I tato kauza o trestání nevinných lidí jde na hlavu komunistů.

  Read more...

   
 • 02.06.2020 07:56
  Jestli se této ženě podaří s ostatními nejen zatočit, ale ...

  Read more...

   
 • 01.06.2020 17:58
  Komunistům hanba nevadí a nám zřejmě také ne. K.Mrzílek

  Read more...

   
 • 30.05.2020 10:44
  Nejen barvy, ale i charaktery časem blednou. Pane plukovníku ...

  Read more...

   
 • 30.05.2020 08:44
  Ústupčivost. Čechů hlavní úspěch komunistické normalizace.

  Read more...

   
 • 26.05.2020 13:57
  Když se jedná pouze podle zákonů, spravedlnost ostrouhá.

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zeliv seznam knezi„Běda těm, kdo říkají zlu dobro a dobru zlo.“ Iz. 5,20

… Proboha, kdo jste tady slušnej člověk, vylezte a vezměte odpovědnost za svoje městečko. Jestliže to neuděláte, až přejdou city a vášně, vylezou znovu ti hajzli a vy budete zase nadávat doma nebo v hospodě.‘ Ještě tenkrát jsem jim tam odcitoval Lenina. … Čestmír Hofhanzl (Telč, listopad 1989)

 * * *

Nedávno mi Josef Mašín napsal mj.: „Ten problém tam má svůj kořen v listopadu 1989  a ve strůjcích fejkové, sametové revoluce, kterým nedalo moc práce oblbnout dav trpící dědičnou scoliosou. Doufejme, že se to zlepší, ale asi brzo to nebude:-)“

 

 

Klášter Želiv 6.1.2020: O zapomenutých zločinech komunismu 1948-1989 ...

 

J.Š. 13.2.2020

* * *

Vzdoroval soudruhům a skončil v blázinci jako paranoidní kverulant

Demokracie a antinomismus

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.57 (7 Votes)
Share

Komentáře   

-5 #1 Jan Šinagl 2020-02-17 10:11
Pracoval jsem v klášteře Želiv jako ošetřovatel chronických pacientů Havlíčko Brodské psychiatrie v letech 1965-1967.
Od pamětníků jsem se dozvěděl jak probíhalo obsazení kláštera za opata Tajovského, jak vyhazovali z premonstráckého kláštera vidlemi od hnoje knihy a vzácné rukopisy psané i z Byzantské říše a pálili je na dvoře konventu. Jak nastupovali představitelé klášterů do práce v blízkém lomu. Všichni, kdo měli brýle si je museli sami rozdupat. Jeden z pamětníků mi ukázal na půdě v komínových dvířkách tajné záznamy, psané dýkou například o tom kolik tam bylo příslušníků různých řádů. atd. Ty záznamy jsou tam možná dodnes, pokoušel jsem se tam s někým spojit. Když ty rukopisy spalovali, vybrali si pro děti ručně kolorované tituly knih z 13. století, aby si je děti doma vystřihávaly. Když přišli památkáři, vše bylo spáleno. Opat Tajovský v roce 1950 měl ještě sluhy a ti utekli, protože v noci byly slyšet dunění z půdy. To komunisté tam umisťovali pušky, aby obvinili opata z přípravy na protikomunistic ké povstání. Když vtrhli sbory Stb do kláštera, nalezli ty pušky na půdě a v křesle opata pistoli, kterou tam nastražili. To byl důvod jeho zatčení. Měl na dveřích do své kanceláře do intarsie nakreslenou kovadlinu, na ní srdce a do toho bušilo kladivo. Nad tím latinský nápis, který si dodnes pamatuji: ,, Humilitate et paciencia: ,,Pokorou a trpělivostí". Byl dlouhodobě ve vezení a to heslo jistě se při něm naplnilo. V době, kdy jsem tam pracoval mezi duševně nemocnými se na lidech konaly pokusy s novými léky / dost často ti lidé umírali / a byl tam na uzavřeném oddělení jeden politický vězeň, kterého na jaře 1968 vykoupila švédská vláda. Opat Tajovský se tam na jaře 68 také ukázal, ale to jsem dělal ošetřovatele na jiném místě.

V. Lamr

P.S.
V té době jsem na konventu č 1 a na opatství kreslil pacienty a mám ještě nezveřejněnou sbírku i s dobovými fotografiemi pacientů. Chystám se to uvést do formy k výstavě.

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)