Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 25.09.2020 15:54
  V Rusku komunisté nejsou u moci, ale jejich manýry jsou ...

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:50
  Kdo má na vlivných úřadech a soudech stále svoje lidi?

  Read more...

   
 • 25.09.2020 15:48
  Vláda ve středu opět vydala z minuty na minutu (pardon ze dne ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:23
  Kristine verlor ein Jahr ihres Lebens in der Hoffnung, in der ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine a perdu un an de sa vie dans l'espoir de travailler ...

  Read more...

   
 • 23.09.2020 19:20
  Kristine lost a year of her life hoping to work at the embassy ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Autor: Martin Fendrych

22.06.2010

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) je už zase v křeči. Připomíná klubko zmijí. Zvenčí je ten spor nesrozumitelný. Přechodný ředitel ÚSTR Zdeněk Hazdra (stár 27 let) včera odvolal ředitele Archivu bezpečnostních složek (ABS) Ladislava Bukovszkého. Masakr v ústavu pokračuje, to vidíme, ale oč jde?

O rychlý, plynulý, "tekutý", nebrzděný přístup k informacím o komunistické minulosti.

Existují dvě odlišné koncepce. První je (byla) koncepcí Jána Langoše, který na Slovensku založil Ústav pamäti národa (ÚPN). Jeho základní představa: proti návratu totality nasadit TOTÁLNÍ ZPŘÍSTUPNĚNÍ INFORMACÍ O MINULÉM REŽIMU. To souviselo se spojením archivů do jednoho centra a s digitalizací materiálů - ta umožňuje VĚDĚT RYCHLE. A zároveň, což je velmi důležité, odebírá moc archivářům, kteří tak rádi sedí na materiálech a "vlastní" je.

Z toho už vyplývá druhá koncepce. Můžeme ji nazvat koncepcí lidí, kteří vystrnadili z čela ÚSTR Pavla Žáčka. Je to koncepce ARCHIVÁŘSKÁ, AKADEMICKÁ, brzdící. Stojí na starém rozdělení moci: materiály o minulosti má v rukou archivář, on rozhoduje. Digitalizace se s tímto ZAMRZLÝM principem zcela kříží. Jde o to tok informací neurychlovat, neusnadňovat, nýbrž BRZDIT, komplikovat a tím udržet moc (tedy v moderní době přistup k informacím) v rukou archivářů a historických badatelů.

Jiří Pernes, který vystřídal Pavla Žáčka, byl zastáncem archivářského, akademického brzdění. Důkaz? Žáček měl jasno: maximum materiálů o StB a dalších složkách zpřístupnit. Denně se za něj digitalizovalo 45 - 50 tisíc stránek! Za Žáčka bylo takto do digitální podoby převedeno (snadno zpřístupněno) 13 - 14 milionů stránek archivů! Není divu, že archiváři ABS remcali, že je to strašně moc práce. Pro archiváře je běžné tempo dejme tomu 1000 stránek za pět let. Žáček a Bukovszký chtěli spojit archivy do jednoho místa, pracoviště z Kobylis, Kanic, Struhy a Braníka soustředit do Modřan. Připravili materiál o sjednocení archivů do vlády, aby se přístup k informacím opět urychlil a usnadnil. Jiří Pernes letos v dubnu materiál z vlády stáhl zpět - dupl na brzdu. A jeho nástupce, Zdeněk Hazdra, brzdí dál, co to jde. (A u nás se brzdí snadno.)

Zpět k odvolání Ladislava Bukovszkého. Je to zkušený odborník. Pro Jána Langoše na Slovensku vybudoval na zelené louce, z ničeho, archiv ÚPN. Měl jiné podmínky než v Praze, kam později přešel. Za Langoše si sám vybral nové, nadšené lidi. Kdežto v Praze valnou většinu zaměstnanců musel převzít. Ze zhruba 120 lidí měl jen 20 nových. Zbytek přišel (byl delimitován) především z ministerstva vnitra. Těžko tedy lidé nadšení.

Co se v Praze, v ÚSTR, Langošově projektu velice podobá? Oddělení digitalizace. Tam přešli někteří mladí lidé ze Slovenska, poté co byl tamní ÚPN po Langošově smrti potřen. Tam najdete étos, nadšení, touhu minulost maximálně zpřístupnit veřejnosti.

O to tedy jde. Střet mezi Langošem a Pernesem. Střet o to, jestli bude moct každý, rychle a snadno získat informace o represivních složkách minulého režimu. Scénář BRZDĚNÍ vypadá takto: vyhodit Žáčka (splněno), vyhodit Bukovského (splněno), zastavit digitalizaci (na tom se pracuje).

http://www.tyden.cz/rubriky/nazory/glosar/rvacka-o-archivy-stb-langos-kontra-pernes_173212.html

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)