Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2019 08:38
  Mnozí ohnuli páteř, ale mnozí ji také dokázali narovnat.

  Read more...

   
 • 15.07.2019 09:18
  Tomáš Pecina: Karel Gott byl po celá 70. léta symbolem ...

  Read more...

   
 • 08.07.2019 10:58
  V jednotě proti Babišovi jako za komunistů! Ten člověk musí být ...

  Read more...

   
 • 08.07.2019 09:06
  Na tom přece nemůže být nic až tak složitého, chce to udělat ...

  Read more...

   
 • 02.07.2019 18:24
  Vážený pane, děkuji Vám i za projev důvěry, s pochopením pro ...

  Read more...

   
 • 02.07.2019 18:17
  Vážený pane Šinágle, děkuji za Vaši obětavou práci a energii ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Arab a EvropanV LN vyšel zajímavý článek o Arabech, jejich povaze, charakteru a sklonech, evolučního biologa Jana Zrzavého z něhož cituji:

Zkoumaly se dvě hlavní vlastnosti – stupeň sebeprosazování a individuální nezávislost. Zápaďané se prosazují a zároveň usilují o nezávislost, Výchoďané se neprosazují, protože si libují v sítích vzájemné závislosti a asertivitu cítí jako porušení harmonie. My jsme asertivní individualisté, oni se rozplývají v mírumilovných rodinných vztazích.

Arabové, zdá se, si vybrali z obojího to horší. Agresivně se prosazují, ale ne na úkor ostatních příslušníků komunity, nýbrž na úkor ostatních komunit; neusilují o individuální nezávislost, ale o úspěšnost skupiny, v níž jsou pevně svázáni a provázáni. Sociální harmonie je pro ně základní štěstí, ale zároveň je třeba stále předvádět, kdo je víc chlap; v harmonické komunitě ovšem není komu, a tak nezbývá než se předvádět cizákům.

Je to pochopitelné zcela adaptivní reakce na socioekologické podmínky, v nichž arabská kultura vznikla, vyvíjela se a víceméně dosud pobývá:  strašlivé klima, řídká populace, nemožnost být ekonomicky soběstačný, a tedy nutné kontakty s cizáky při směnném obchodu, plus absence centrální autority, která by zajišťovala bezpečnost, a tudíž potřeba postarat se svépomocí. S Araby je zkrátka, jak známo, těžké pořízení.

Arabské křesťany nelze vůbec rozlišit od arabských muslimů. Náboženství nemá na chování lidí žádný vliv. Těžko nevzpomenout bizarního pokusu  o záchranu iráckých křesťanů, který skončil všeobecným podivem mad jejich neochotou integrovat se v Okrouhlíku u Jihlavy, ačkoliv jsou to přece křesťané, a v lednu na Vysočině by se měli cítit jako doma, přinejmenším mnohem líp, než by se tam cítil neitegrovatelný muslim. Kupodivu si tehdy snad nikdo nepoložil otázku, zda je vhodným materiálem pro integraci ausgerechnet irácký křesťan, který se ve většinově islámském prostředí neitegroval po tisíc let. Opravdu bylo tak těžké představit si, že kdo se vzpíral tam, bude se tím více vzpírat i tady, když tady mu za to nic nehrozí?  

Arabové vlastně nikdy neosídlili typ krajiny než ten, kde vznikli – něco polopouštně vyprahlého. Těžko říct, co by s nimi udělalo pár set let života v oblasti chladné a lesnaté, dejme tomu v Evropě. Však uvidíme. Stojí za zmínku, že aškenázští Židé, ač původu obdobného, se dnes ničím neliší od Američanů; zpět do pouště se ovšem dostali právě oklikou přes Evropu, kde pobývali mnoho set let.

***

Rakouský premiér Sebastian Kurz: „Můžeme přijmout jen tolik uprchlíků, kolik jsme jich schopni integrovat.“ Obávám se, že původ je určující a charakter nezměnitelný. Jiné kultury se mají navštěvovat, poznávat a vzájemně obohacovat, ne stěhovat jedna do druhé, nectí-li stejné či podobné základní hodnoty.  

 

Jan Šinágl, 28.1.2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.88 (8 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)