Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út říj 15 @15:00 -
Brno: RAF 68, vernisáž výstavy

Nejnovější komentáře

 • 20.09.2019 07:16
  Podle popisu individuum s povahou, kterou Džugašvilli potřeboval.

  Read more...

   
 • 16.09.2019 14:32
  Socha Koněva byla postavena za přítomnosti ruských okupantů ...

  Read more...

   
 • 16.09.2019 14:10
  "Od poloviny 90. let přemýšlivější lidé postupně ztrácejí ...

  Read more...

   
 • 16.09.2019 08:40
  Objektivita, nestrannost neznámá slova v ruském slovníku.

  Read more...

   
 • 16.09.2019 04:31
  Jen několik poznámek k předchozím komentářům. První - Ano ...

  Read more...

   
 • 16.09.2019 02:38
  Již sto let máme v čele státu presidenta. A je to vskutku ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Alexander Czernin MorzinKde mohly být dnes Krkonoše, kdyby je ovládaly staleté rody Harrachů, Czerninu, Spindlerů, boudařů a dalších? Zbavili jsme se nenávratně hodnot, budovaných po staletí, které v jiných zemích pomáhají udržovat a rozvíjet vyspělou společnost. Budeme stále více pociťovat, že v našich životech chybí něco, co se žádnými penězi koupit nedá. Za likvidaci staleté tradice, vytvořených materiálních a morálních hodnot, barbarsky zlikvidovaných lůzou během pár let, nelze nezaplatit a neočekávat logické následky s negativním dopadem na zemi a životy nás všech! Pouhá vláda peněz vedla dříve či později k úpadku a zkáze. J.Š.

* * *

Ve věku nedožitých 89 let zemřel v rakouském Bad Vöslau vrchlabský rodák Alexander Graf Czernin-Morzin, hlava slavného krkonošského rodu, který v nejvyšších českých horách zanechal výraznou stopu. Nebýt druhé světové války, patřila by mu polovina Krkonoš.

Alexander Czernin-Morzin se narodil v jižním křídle vrchlabského zámku, který hraběcí rod na přelomu 19. a 20. století přestavěl, jako nejstarší syn posledního majitele panství. Dnes zde sídlí úředníci vrchlabské radnice. Czernin-Morzinové rovněž založili nedaleký klášter, v současnosti sídlo Krkonošského muzea Správy KRNAP, nebo děkanský kostel.

…  „Byl to hodně vnímavý, kosmopolitní a otevřený člověk. Každý, kdo se s ním dostal do kontaktu, ho měl rád, protože byl velice přátelský. V Kanadě se stal IT specialistou a přednášel na univerzitě, měl dokonce první privátní počítač v Britské Kolumbii. Pořád šel s dobou a byl velmi pokrokový. Totéž platilo o jeho myšlení,“ říká na adresu šlechtice krajinný ekolog Pavel Klimeš z Horního Maršova, který se s ním seznámil na začátku 90. let a přáteli zůstali až do jeho smrti. 

… Naposledy se s ním v Čechách potkal před třemi lety ve státním archivu v Zámrsku. Zde jsou uložené jeho soukromé dokumenty, které v Československu po roce 1945 zůstaly. Mimo jiné také rodinná alba. 

„Když si je prohlížel, byl dojatý. Nakonec mu z devíti alb, které vedla jeho maminka, poskytli alespoň skeny,“ dodal Klimeš, který se v pátek zúčastní Czerninova pohřbu v Rakousku.

… Czerninové byli nejvýznamnějšími staviteli lesních cest ve středních a východních Krkonoších. Zbyla tu po nich například Dřevařská cesta po úbočí Kozích hřbetů, Emmina cesta z Maršova do Malé Úpy nebo Biskupský chodník ze Lvího dolu k Jelence.

Celý článek: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/zemrel-alexander-graf-czernin-morzin-panstvi-krkonose-horni-marsov-vrchlabi.A190328_161912_hradec-zpravy_the

* * *

Poslední tradiční boudař v Krkonoších zemřel…

… Mluvil nejen rodnou němčinou, ale i pěkně česky. U našich dokumentaristů jsem apeloval, aby s Herbertem natočili alespoň „dva­cítku“, tedy dvacetiminutový film. Nepovedlo se to. Naposledy v minu­lém létě jsem ho chtěl představit v dokumentu k padesátému výročí KRNAP, i přes snahu paní režisérky se pražským producentům z ČT zdál horal moc starý. …

https://www.sinagl.cz/postrehy-a-komentare/4281-posledni-tradicni-boudar-v-krkonosich-zemrel.html

* * *

Kde mohly být dnes Krkonoše, kdyby je ovládaly staleté rody Harrachů, Czerninu, Spindlerů, boudařů a dalších? Zbavili jsme se nenávratně hodnot, budovaných po staletí, které v jiných zemích pomáhají udržovat a rozvíjet vyspělou společnost. Budeme stále více pociťovat, že v našich životech chybí něco, co se žádnými penězi koupit nedá. Za likvidaci staleté tradice, vytvořených materiálních a morálních hodnot, barbarsky zlikvidovaných lůzou během pár let, nelze nezaplatit a neočekávat logické následky s negativním dopadem na zemi a životy nás všech! Pouhá vláda peněz vedla dříve či později k úpadku a zkáze.

 

Jan Šinágl, 4.4.2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)