Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 01.07.2024 10:19
  Chirurgický nůž na Sudety Na našem severu, v Sudetech, ale ...

  Read more...

   
 • 29.06.2024 13:14
  ČLK Seminář info: Moje vystoupení se obešlo s prezentací sotva ...

  Read more...

   
 • 26.06.2024 08:18
  Tragikomedie justice, kdy oceněné reportérky u soudu letos ...

  Read more...

   
 • 23.06.2024 15:13
  Dotaz na soudkyni Bochňákovou: Jelikož vim, že čte tyto články ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 17:45
  Česká společnost Dvakrát zažila totalitu. Šest let nacistickou ...

  Read more...

   
 • 21.06.2024 11:13
  Od dob působení Otakara Motejla se mnoho na tomto úřadu změnilo ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Měl by tedy ředitel České televize odstoupit?

Já osobně jsem čekal, že oznámí rezignaci hned druhý den po semináři. Totéž by měla udělat i Rada České televize. Fakt, že se tak nestalo, svědčí o pocitu nepostižitelnosti, který tito lidé zřejmě mají. Konec ho pravděpodobně čeká stejně, pokud nebude schváleno hospodaření za uplynulé roky.

„Neumím si představit, že by někdo, kdo byl na dnešním semináři, a zároveň si ještě pamatuje poslanecký slib, mohl hlasovat pro přijetí Zpráv Rady České televize o hospodaření České televize za roky 2016 a 2017,“ uvedl jste. Jak reagovali na dění ostatní poslanci kolem vás? Nejen z koalice?

Zákon o České televizi je koncipován tak, že neschválení dvou Zpráv Rady České televize ještě neznamená její automatické odvolání a už vůbec neznamená automatické odvolání generálního ředitele České televize. Těch zpráv se může neschválit třeba deset a Rada České televize i generální ředitel České televize dál mohou sedět na svých místech. Neschválení dvou Zpráv Rady České televize po sobě ovšem uvolňuje cestu k odvolání Rady, které však musí odhlasovat Poslanecká sněmovna zvlášť. Co jsem měl po semináři možnost mluvit s ostatními poslanci, tak ti byli většinou v podobném šoku jako já, což se týká především poslanců hnutí ANO. Mnozí z nich jsou manažery, či majiteli firem, další jsou členy kontrolních orgánů státních firem, jiní jsou právníci, ekonomové, účetní… ti všichni vůbec nechápali, jak je něco takového možné.

Členové Rady České televize podle vás projevili neznalost základních principů kontroly nakládání s veřejnými financemi, ale také nebyli schopni či ochotni odpovědět na nejjednodušší dotazy. Uveďte, prosím, nějaké příklady.

Například:
Poslanec: „Jak jsou v Radě České televize rozděleny jednotlivé kompetence, dle odborností? Předseda Bednář: „Každý člen Rady se může zeptat členů Dozorčí komise, na co chce.“
Až po dlouhém úsilí se z pana Bednáře podařilo vypáčit, že expertem Rady na ekonomiku je snad pan Beniak, ale že stejně všichni členové Rady dělají všechno. Většinou šlo o zcela mimoběžnou debatu, kdy dotazovaní členové Rady vůbec neodpovídali na otázky, které dostali. Mimochodem; expert Rady České televize na ekonomiku, pan Beniak, je profesí novinář a sám o sobě při semináři také prohlásil, že není účetní ani ekonom.

Další příklad:

Poslanec: „Pane generální řediteli, informoval jste o svém střetu zájmů Radu České televize?“

Generální ředitel České televize: „Ano, Radu České televize jsem o všem informoval.“

Poslanec:  „Pane předsedo Bednáři, informoval pan generální ředitel Radu České televize o svém střetu zájmů?“

Předseda Rady České televize Bednář: „Rada České televize o této skutečnosti nebyla informována.“

Poslanec: „Ředitel České televize tvrdí, že Radu České televize informoval, předseda Rady tvrdí, že Rada informována nebyla. Je zjevné, že zde někdo lže.“

Předseda Bednář: „Nepamatuji se, že bych tvrdil něco jiného, než pan ředitel.“

Ředitel České televize: „Rád bych vše ještě doplnil tím, že jsem také členem správní rady Národního divadla a dalších institucí.“

Poslanec: „Pana předsedo Bednáři. Je podle vašeho názoru skutečnost, že generální ředitel a jeho žena vlastní společnost, jejíž obchodní činnost propaguje ve svém vysílání České televize, v rozporu s Kodexem České televize?

Předseda Bednář: „Nemám dostatek informací, abych na tuto otázku mohl odpovědět.“

A podobných rozhovorů tam byla celá řada. Z těch lidí zkrátka nešlo vyrazit jedinou jasnou a srozumitelnou odpověď mimo té, že je v České televizi všechno v pořádku. Jenom natahovali čas, blábolili nesmysly, předkládali různá tvrzení bez jakýchkoli důkazů a popírali čísla ze svých vlastních dokumentů.

Jedna z mála jasných odpovědí zazněla například v tomto případě:

Poslanec: „Je generální ředitel České televize členem Rady České televize?“

Předseda Rady České televize Bednář: „Generální ředitel České televize není členem Rady České televize.“

Poslanec: „Proč má tedy ve Zprávě Rady České televize o hospodaření úvodní slovo generální ředitel České televize a ne předseda Rady České televize?“

Předseda Rady České televize Bednář: „Protože jsme tak zvyklí.“

Co dodat? Jak už jsem řekl: pokud existuje záznam semináře, bylo by dobré jej celý zveřejnit. Jsem si jistý, že podobnou frašku veřejnost dlouho neviděla. Mimochodem; generální ředitel České televize při obhajobě svého střetu zájmů například také tvrdil, že nemá vliv na vysílání České televize. Generální ředitel instituce nemá vliv na hlavní náplň její činnosti? To si z nás dělají legraci?

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Jaroslav-Foldyna-odhaluje-co-zjistil-Takovy-stret-zajmu-reditele-CT-si-nikdo-nedokazal-ani-predstavit-A-on-nerezignoval-Ale-stejne-ho-asi-ceka-konec-599352

Jistě i koncesionáři ČT by si rádi poslechli zvukový záznam. Pokud neexistuje tak je to flagrantní selhání pořadatelů. Jeho pořízení je standardní a v zájmu obou stran. Veřejnoprávní ČT přenáší kdeco a bylo by normální očekávat, že bude seminář přenášet v rámci transparentnosti v přímém přenosu a uloží trvale do iVysílání – ve vlastním zájmu. Pokud se věci udály přesně tak jak píše poslanec Foldyna, tak bych se neexistenci jakékoliv formy záznamu dění vůbec nedivil.  

 

Jan Šinágl, 14.10.2019

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.75 (4 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)