Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út pro 12 @19:00 -
Praha: Vymazat ukrajinský národ

Nejnovější komentáře

 • 29.11.2023 12:24
  Moje zkušenost s velkým SSSR. Vzpomněl jsem si na dětství. V ...

  Read more...

   
 • 29.11.2023 12:18
  Ruský armádní rozpočet pro rok 2024: o 70 % vyšší než v roce ...

  Read more...

   
 • 26.11.2023 09:02
  Pane Habrnále, velmi slušné, velmi -- ovšem s jednou chyběnkou ...

  Read more...

   
 • 25.11.2023 08:36
  Lipavský připomněl odkaz Havla a Schwarzenberga pro českou ...

  Read more...

   
 • 21.11.2023 21:13
  Vláda, a v ní především ministr Jurečka, už v lednu 2022 ...

  Read more...

   
 • 19.11.2023 09:10
  ZDIVOČELÍ PREDÁTOŘI Náš soupeř je velmi silný. Jedná se o ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Steiner LeoRozhovor s Leo Steinerem, bývalým úředníkem Regionálního operačního programu Severozápad. "Krade a podvádí se všude, u nás to ale překročilo všechny myslitelné meze." - Tehdy odcházelo několik znechucených zaměstnanců. Jeden po zkušenostech v úřadě prohlásil, že s Českou republikou už nechce mít nic společného, a odjel do Kanady - Ten kraj má drsnou, krvavou historii. Spousta lidí sem přišla po válce drancovat, přivlastnit si obrovské majetky po sudetských Němcích. A drancuje se tady dodnes. To procento lidí, kteří si sem jdou nahrabat, v privatizaci, veřejných zakázkách, v konkurzech nebo eurodotacích, je vyšší než jinde. Zlatokopové sem přitáhnou, vytěží svůj zábor a jdou dál

Jaký to byl pocit, být uvnitř mafie?

Byl to pocit zoufalství. Zažil jsem neuvěřitelnou schůzku špiček obou krajů v chomutovském divadle. Byli tam karlovarský hejtman Novotný, ústecká hejtmanka Vaňhová, jejich náměstkové, Pavel Markvart, několik radních, zkrátka nejvyšší reprezentace krajů. Ale způsob, jakým se dohadovali, kdo si co z eurodotací urve, ten primitivismus, neurvalost, pocit, že oni mohou všechno, to byla čtvrtá cenová skupina.

Co vás nejvíc rozhodilo?

Už samotný začátek, krajský radní Fišera zhltnul polívku a prohlásil něco v tom smyslu: Oulický je na dovolené, ale o těch dotacích můžeme rozhodnout. Z toho jsem pochopil, že Oulický je ten, kdo řídí, kolik peněz kam a na co. Pak vytáhli cár papíru a začali se nad ním dohadovat, překřikovat stylem: hele, my jsme vám v Karlových Varech pustili tyhle tři projekty, vy nám zase musíte pustit tamhle zasněžování... To trvalo dvě hodiny a pořád mezi nimi koloval ten zmuchlaný papír, málem se o něj porvali. Seděl jsem jako opařený a říkal si: oni to berou jako úplně přirozenou věc. Už vůbec je nevzrušuje, že existují zákonem předepsané soutěže, kontrola, monitorovací výbor…

Jak přesně ten systém fungoval?

Ovládali veškeré procesy. Měli projektanty, kteří byli ochotni udělat cokoliv. Například vyprojektovali silnici z Děčína směrem na Českou Kamenici za sto milionů. Pak přišel Šulc, že jsou evropské dotace, tak tu samou silnici vyprojektovali za 380 milionů. Firma s anonymními akciemi pro ně připravovala žádosti o dotace. Pak mají další firmu, která organizovala soutěže. To byly zpočátku losovačky, které začaly právě na Severozápadě. Až pak je převzal Rath. A dokonce si zřídili soukromou auditorskou společnost, co měla za úkol kontrolovat, aby se nic neprovalilo, a když, tak to zaretušovat.

Kdo tenhle eurotunel vymyslel?

Celý systém rozjela ODS v době, kdy hejtmanem byl Jiří Šulc. Ten to také celé vymyslel a řídil. Když v roce 2008 vyhrála krajské volby sociální demokracie, jen naskočila do rozjetého vlaku. Dokonce nechali Šulce další čtyři roky řídit výbor Rady regionálního operačního programu, kde politici rozhodovali o přidělení eurodotací.

Jak ovládali zaměstnance úřadu?

Cukrem a bičem. Já měl jako šéf odboru 280 korun na hodinu, což při práci na plný úvazek představovalo nějakých pětačtyřicet až padesát tisíc. K tomu jsme měli přepychové kanceláře v domě, který patří Oulickému, drahá služební auta. To jsou v tomhle regionu luxusní podmínky, o které nikdo nechce přijít. A teď si představte, že za vámi přijde velký šéf a řekne: Mě nezajímá jak, ale jen to, aby ten projekt prachy dostal. Pokud nevíš jak, tak si koukej hledat práci.

Takže těm lidem nevyčítáte, že mlčeli?

Vůbec se nedivím, že člověk, který zakládá rodinu, má hypotéku, udělá, co po něm chtějí. Vždyť se nebylo kam obrátit. Na audit, na policii? Tam všude měli svoje lidi. Když bývalý ředitel Činoherního studia Achab Haidler podal trestní oznámení na policii kvůli předraženým lavičkám v Ústí, věděl to Oulický dřív, než Achab došel domů. A hned mu kdosi volal, co vyvádí.

Někde jste řekl, že tyhle metody se plně shodovaly s metodami mafie v Palermu. Skutečně Ústí bylo Palermem severu?

Co tomu schází? Máme tady politiky řízené kmotry, kteří mají pod palcem některé policisty a dokonce i soudce. Docházelo k falšování i notářem ověřených listin, k pokusům o společenskou likvidaci kritiků, vydírání, byl zavražděn politický boss Roman Houska. Tady je všechno, co k mafii patří.

Mluvil jste s ředitelem Markvartem poté, co jste zveřejnil svá odhalení?

Vzkázal mi, že chce se mnou mluvit. Trval jsem na veřejném místě. Nakonec jsem se s ním sešel v ústeckém McDonaldu. Ptal se mě, co blbnu. Jestli jsem domyslel, jaká se teď rozjede mašinérie. Odpověděl jsem, že si za vším stojím a že se s ním vlastně nemám o čem bavit. Celé to trvalo asi dvě minuty.

Měl jste strach? Vždyť vystoupení před monitorovacím výborem ROP Severozápad a před novináři převrátilo váš život naruby.

Nejtěžší bylo „zmáčknout tlačítko“ na monitorovacím výboru. K tomu jsem sbíral odvahu do poslední chvíle. Měl jsem celý mafiánsko-klientelistický systém zpracovaný jako obrazovou prezentaci. Když jsem ji spustil, nejprve vypadl proud. Pak se mne ptali, jestli spolupracuji s policií. Když jsem jim řekl, že od prvních týdnů, co jsem na úřadě, lidi se začali postupně vytrácet, nakonec nezbyl nikdo, kdo by zasedání výboru formálně ukončil.

Myslíte, že budou odsouzeni?

Parta kolem Koudy určitě. Tam nepředpokládám, že by mohl padnout osvobozující rozsudek. Ale vždycky jsem říkal, že přestanu, až se ocitne před soudem exhejtman Šulc. Protože to je ta inteligentní hlava celé chobotnice.

Nedávno jste odešel z Oblastní charity Most, kde jste pracoval po odchodu z dotačního úřadu. Tvrdíte, že kvůli politickým tlakům, o co šlo?

Jsem iniciátorem pokusu uspořádat první krajské referendum v České republice, které má donutit vedení kraje, aby vymáhalo škody po souzených politicích. Zároveň jsem podal trestní oznámení na osmadvacet krajských zastupitelů za nehospodárné nakládání s veřejným majetkem. Nato komunistické vedení kraje vyslalo signály vedení Charity, že dokud tam budu, odřízne je od dotací. Tak jsem se rozhodl odejít. Nechci, aby se charita klaněla soudruhu Bubeníčkovi.

Co jste prožíval, když krajské zastupitelstvo zvolilo Bubeníčka hejtmanem a jeho náměstkyní se stala bývalá hejtmanka Vaňhová?

Smutek. Ale uvědomte si, že komunisté byli od počátku součástí celého eurotunelu. Seděli ve výboru Rady operačního programu, jeden čas tam dokonce měli rozhodující hlasy. Dřív držela vládu nad krajem nerozborná koalice ODS a ČSSD, později ČSSD a ODS, obě s tichou podporou komunistů. Teď tady máme koalici KSČM a ČSSD s tichou podporou ODS.

Ústecký kraj, to je pro nás lidovce misijní území. Kdo tu chce získat moc a vliv, nemůže vstoupit do KDU-ČSL.

To ale skoro vypadá, že zloději odepíší kumpány, co se nechali nachytat, a budou krást dál, jen o něco chytřeji.

Všude se krade a podvádí, ale na našem Severozápadě to překročilo všechny myslitelné meze. Zhroutily se základní obranné mechanismy. Nefungovala místní policie, soudy, ale ani občanská společnost. Vždycky s nadsázkou říkám, že Ústecký kraj má osm set dvacet sedm tisíc obyvatel, ale žádného občana. Šel jsem do toho, abych vytrhl lidi z apatie, aby se přestali bát. Abych ukázal, že má smysl se vzepřít. Vždyť teď vidíme, že mafiáni nebyli zdaleka tak silní a nezranitelní, jak vypadali. Včetně Patrika Oulického, který se vytratil, prý kamsi do Thajska.

Proč zrovna v tomhle kraji se to tak utrhlo ze řetězu?

Ten kraj má drsnou, krvavou historii. Spousta lidí sem přišla po válce drancovat, přivlastnit si obrovské majetky po sudetských Němcích. A drancuje se tady dodnes. To procento lidí, kteří si sem jdou nahrabat, v privatizaci, veřejných zakázkách, v konkurzech nebo eurodotacích, je vyšší než jinde. Zlatokopové sem přitáhnou, vytěží svůj zábor a jdou dál. Třeba do toho Thajska.

Dávala vám ve vašem střetu s korupčníky sílu víra?

Určitě ano. Jsem věřící křesťan, ale raději mluvím o zrcadle než o víře a Bohu. Že jde o to, ráno vstát a bez potíží se podívat na sebe do zrcadla. Zvlášť v tomhle regionu mi to přijde pro lidi srozumitelnější.

Jiní bojovníci proti korupci jako Libor Michálek, Ondřej Závodský a další získali od fondu miliardáře Janečka Cenu za odvahu. Nemrzí vás, že jste zůstal nepovšimnut?

Nemrzí. Mě naopak štve, když jsem nazýván bojovníkem proti korupci. Chtěl jsem hlavně ukázat, že přišel čas, abychom se přestali chovat jako ovce. Aby občanství nekončilo za rohožkou v paneláku. Ale ani při tomhle se člověk nesmí brát moc vážně. Já rád cituji Ivana Hlinku, který v jednom klíčovém okamžiku důležitého zápasu v kabině řekl hráčům: „Nemusíte se z toho posrat, v životě jsou mnohem důležitější věci.“

Celý rozhovor:

http://nazory.aktualne.cz/rozhovory/kdyz-chces-bojovat-s-mafii-musis-do-ni-vstoupit/r~11eb672ef56a11e39254002590604f2e/

* * *

P.S.

Zapomnělo se na jméno bývalého ministra zemědělství a současného velvyslance České republiky v USA Petra Gandaloviče z ODS, který má také svůj nemalý podíl viny na korupčních kauzách v tomto kraji!

Jan Šinágl, 23.6.2014

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.20 (5 Votes)
Share

Komentáře   

0 #1 hzyv9 2014-06-23 07:57
Clona pro Brusel: miliardové dotace tečou firmám, které se neodhalily
lidovky.cz/.../...

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)