Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

út pro 12 @19:00 -
Praha: Vymazat ukrajinský národ

Nejnovější komentáře

 • 29.11.2023 12:24
  Moje zkušenost s velkým SSSR. Vzpomněl jsem si na dětství. V ...

  Read more...

   
 • 29.11.2023 12:18
  Ruský armádní rozpočet pro rok 2024: o 70 % vyšší než v roce ...

  Read more...

   
 • 26.11.2023 09:02
  Pane Habrnále, velmi slušné, velmi -- ovšem s jednou chyběnkou ...

  Read more...

   
 • 25.11.2023 08:36
  Lipavský připomněl odkaz Havla a Schwarzenberga pro českou ...

  Read more...

   
 • 21.11.2023 21:13
  Vláda, a v ní především ministr Jurečka, už v lednu 2022 ...

  Read more...

   
 • 19.11.2023 09:10
  ZDIVOČELÍ PREDÁTOŘI Náš soupeř je velmi silný. Jedná se o ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Zebrak Volman program 30.9.2023Zebrak 30.9.2023

Aktualizováno 2.10.2023

Josef Volman (14. listopadu 1883 Žebrák – 16. dubna 1943 Čelákovice) – 80. výročí smrti a 140. výročí narození. 

***

Otakar Volman  v roce 1927, kdy se ujal funkce starosty: „Přátelé, děkuji Vám za důvěru kterou jste mi svou volbou prokázali a ujímám se řízení prvé schůze městského zastupitelstva. Bera na sebe dle vůle Vaší starostenství, navzájem Vám přislibuji, že se vynasnažím seč síly mé stačí pracovati k povznesení zájmu a v prospěch obce naší, prose byste mne u vykonávání povinnosti této svornou vůlí Vás všech podporovali. Chci se říditi podle pravidel osvědčených, správně a rázně. Nechci křivditi nikomu, ale jinak také dovedu na základě zákona slušnosti obhájiti naše dědictví. Mým přáním jest abychom si počínali v našem jednání prakticky a neoddávali se ideálům velmi často lichým, ale ideálu, který nás všecky spojuje a povznáší ku cti obce naší."

***

Níže proslovy starostů královského komorního města Žebráku Pavla  Horázného a města Čelákovic Josefa Pátka u hrobky rodiny Volmanů a proslov pravnučky Otakara Volmana Petry Braunové u jejich rodinného hrobu. Připojuji malou FOTOGALERII. Bohužel jsem nestihl vše z bohatého programu (byl jsem pozván do Čechova mlýna). Místní rozhlas v den oslav mlčel, ani jsem nezaznamenal jeho větší aktivitu v týdnu před oslavou. Webové stránky města Žebráku jsou uživatelsky ne příliš praktické – nutí příliš klikat a hledat. Jsou uživatelsky ne příliš praktické (mohly informovat mnohem lépe a mít program oslav na první stránce několik týdnů, vyhledavač je neúčinný, pokud má co hledat). Jistě i to bylo příčinou menší účasti, kdy většinu účastníků tvořil autobusový zájezd z Čelákovic. I žebrácká Radnice se musí učit, jak v dnešní době "přeinformovanosti a pohodlnosti" oslovit občany k větší aktivitě a účasti na veřejném životě města. 

Rod Volmanů pocházel z Rakouska (Wollmann). V Čelákovicích mají Volmanovu vilu a Ulici Josefa Volmana - v Žebráku ho připomíná zatím jen hrob… Podobně jako nejlepšího střelce MS v kopané 1934 v Itálii Oldu Nejedlého. Máme co napravovat vůči jiným městům, která si svých rodáků váží nejen slovy, ale i činy – pojmenovány ulice, náměstí, budovány jejich muzea, vydávány knihy a publikace pro mládež, apod. Průmyslová zóna těžko vychová patrioty města. Věřme, že jednou se dočkáme, dnes bezejmenného Náměstí, přejmenování na Náměstí bratří Volmanů a Stadionu Oldy Nejedlého. Děkuji radnici, že opravila hrob dalšího slavného, zapomenutého rodáka MUDr. Václava Bauera, (pár metrů vlevo od hrobky Volmanů), z jehož „písmácké“ práce o historii našeho města bude Petra Braunová těžit v dalších dílech knihy Povolání Volman. Bylo mi ctí pomoci při renovaci jejich rodinného hrobu. Každý rok na Dušičky a Vánoce zapaluji svíčky na obou hrobech…  JŠ

***

 ***

Otakar Volman ze Žebráku *6.8.1878 † 30.8.1964 - Hovoří  Petra Braunová, jeho pravnučka a autorka třídílné ságy „Povoláním Volman“.

***

Jak paní Vlasta Nájemníková ze Žebráku, jezdila na prázdniny k Volmanům do Čelákovic

Najemnikova VlastaV roce 1940 přijel na návštěvu k její rodině do Žebráku továrník Josef Volman z Čelákovic s její tetou (sestra jejího tatínka), kdy si něco potřeboval vyřídit. Když spatřil malou Vlastičku, řekl: „Co je to za chudinku, že je taková hubená?“ „Oblíct a hned jede s náma“ a tak se i stalo. Mimochodem měla od narození problém s krční páteří. Pan továrník jí obratem zařídil pobyt na soukromé klinice v Praze a operaci zaplatil. Poté Jezdila do Čelákovic k Volmanům do jejich vily na prázdniny od 5ti let, až do šesté třídy  za svoji tetou.

Jaký jste k němu měla vztah? „Velice dobrej, měl zlatý brejličky. Jeho dcera Luďa jezdila na koni, už tenkrát nosila vysoký jezdecký boty.“

Paní Nájemníkové bude 16. prosince 87 let. Určitě se „Volmanova Žebráku“ (30.9.2023), ráda zúčastní jako jedna z mála, kteří Josefa Volmana pamatují a osobně poznali. Poprosil jsem ji, zda nemá nějakou fotografii, ale její teta si bohužel všechny odvezla. Přiložená fotografie vznikla 28. července, kdy mne paní Nájemníková oslovila v ulici Bratří Nejedlých (vracel jsem se z dětského  tábora v Praskolesích). Volmanova vila v pozadí je symbolická, obklopená domky pro zaměstnance firmy, které nechal „žebrácký Baťa“ postavit. Jakoby jeho duch opět zapracoval:-)

Mimochodem ve Volmanově vile původně bydleli výše postavení spolupracovníci firmy Volman v Žebráku (např. vedoucí konstrukce pan Hrubý). Byla postavena v duchu Tomáše Bati, který ve Zlíně vystavěl i celé čtvrti z domků pro své „spolupracovníky“ jak je nazýval. V ulici se takřka všechny „dělnické domky“ už přestavěly a ulice už nemá svůj původní ráz. Ve Zlíně a ostatních zemích, zůstaly  v původním stavu a slouží skvěle dodnes - už přes 90 let.

Skutečnou kvalitu osvědčí jen čas, včetně člověka, jeho práce a co po sobě zanechal pro příští generace.

Jan Šinágl, 6. 8. 2023 

***

Čelákovice 24.6.2023: Občané Žebráku na prohlídce Volmanovi vily

Dnes před 10 lety firma Volman, později TOS, INTOS Žebrák, ukončila svoji existenci po 147 letech od svých začátků a tradici strojírenské výroby

100 let kopané v Žebráku se vzpomínkou na Oldřicha Nejedlého, Otakara Volmana a Josefa Volmana

Dnes před 133 lety se narodil „žebrácký Baťa“ Josef Volman

***

„Náš život je jediným předmětem na tomto světě, který nemůžeme považovati za své soukromé vlastnictví, neboť jsme ničím nepřispěli k jeho vybudování. Byl nám jenom propůjčen s povinností odevzdati jej potomstvu rozmnožený a zdokonalený. Mají proto naši vrstevníci a ještě více naše potomstvo právo žádati vyúčtování z našeho života. Tato kniha má býti takovým srdečným vyúčtováním.“

Tomáš Baťa

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)