Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Nejnovější komentáře

 • 16.07.2019 08:38
  Mnozí ohnuli páteř, ale mnozí ji také dokázali narovnat.

  Read more...

   
 • 15.07.2019 09:18
  Tomáš Pecina: Karel Gott byl po celá 70. léta symbolem ...

  Read more...

   
 • 08.07.2019 10:58
  V jednotě proti Babišovi jako za komunistů! Ten člověk musí být ...

  Read more...

   
 • 08.07.2019 09:06
  Na tom přece nemůže být nic až tak složitého, chce to udělat ...

  Read more...

   
 • 02.07.2019 18:24
  Vážený pane, děkuji Vám i za projev důvěry, s pochopením pro ...

  Read more...

   
 • 02.07.2019 18:17
  Vážený pane Šinágle, děkuji za Vaši obětavou práci a energii ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.

Citát dne

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Díky za dosavadní finanční podporu mé činnosti.

Po založení SODALES SOLONIS o.s., uvítáme podporu na číslo konta:
Raiffeisen Bank - 68689/5500
IBAN CZ 6555 0000000000000 68689
SWIFT: RZBCCZPP
Jan Šinágl,
předseda SODALES SOLONIS o.s.

Login Form

Beseda sv Cech ZH 100 letŽil jsem ve Švýcarsku 20 let, angažoval se v Sokole a dalších čs. organizací, včetně švýcarských. Ti, kteří protestovali proti účasti premiéra České republiky Andreje Babiše na otevření výstavy „Druhý život o osudech československých emigrantů ve Švýcarsku“, toho ze švýcarské demokracie mnoho nepochopili… Hlavními inicianty Otevřeného dopisu vedení univerzity mají být Irena Brežná a Ivana Šnircová? Mým jménem rozhodně nemluví a obávám se ani jménem občanů České republiky a Švýcarska, kterými se zaštiťují. Podivní „demokraté“…

Nikoho z odpůrců výstavy jsem během svých krajanských aktivit nepotkal a ani o nich neslyšel, během svých mnoha aktivit na podporu svobody a demokracie v bývalém Československu. Mnozí krajané se nestyděli vyplatit, aby mohli jezdit navštěvovat komunistické Československo. Urazili tak zemi, která jim poskytla politický asyl. Možná budou takoví i mezi organizátory výstavy či mezi jejími návštěvníky? Nic nepochopili, chovají se podobně jako účastníci demonstrací proti premiérovi v České republice. Většina z nich odešla po srpnu 68, na výstavu o zločinech proti lidskosti po 21.srpnu si netroufli, jen okrajově, opatrně. Najednou jsou „bojovníci na život a na smrt“ proti premiérovi demokratické země, kterého si ve svobodných volbách zvolila většina občanů.

Nedivím se, že má zaniknou měsíčník Čechů a Slováků ZPRAVODAJ, který začal vycházet krátce po okupaci. Nezáživné čtení pro informovaného člověka. Mé kritické články odmítl zveřejňovat. Údajně se snaží být apolitickým, tak by to nepřekvapovalo. Dle informací krajanů, mají za vším stát údajně Tomáš Glanc, D. Šimko (oba pracují ETH Zürich), do Tagesanzeiger má psát mně neznámý pan Odehnal? Vše proti prezidentovi a premiérovi? Na ETH mají být dvě akce ohledně kladení pamětní desky. Vystoupeni premiéra České republiky mělo byt v sekci mezinárodních vztahu.

Je smutné, že i senátor Marek Hilšer se nechal „zlanařit“ na tuto aktivistickou, manipulativní akci v jiné zemi.

Osobně jsem si vážil skutečných vlastenců, jako byli Ruda Němeček, JUDr. Jaroslav Anděl, či dr. Jaromír Vlček, baťovec tělem a duší. Celé to na mne dělá dojem, že si někdo uzurpuje právo jednat jménem většiny krajanů ve Švýcarsku, které jich v roce a po roce 1968 přijalo takřka 20.000. Nenajdete mezi signatáři ani jeden z mnoha čs. spolků, některé i s tradicí přes 100 let, mlčí Sokolové, mlčí Svaz spolků…

Zas mne to tak nepřekvapuje. Členstvo stárne, mladí se integrují. Skutečných vlastenců bylo mezi nimi málo. Ti co se za ně vydávali, by jimi v rodné zemi těžko byli. Většinou šlo o emigranty, chtěli se mít jen lépe, jen málo bylo exulantů, kteří aktivně pro obnovení svobody a demokracii pracovali.

Čím je člověk starší, tím hůře se integruje. Spolky jsou tak pro ně, při vší úctě, „českou hospodou“, chcete-li náhražkou ztraceného domova. Vzpomínám si, jak jsem se těšil na první 28.říjen na velvyslanectví České republiky v Bernu a na ten šok, jak se chovala většina „vlastenců“, kteří se doslova vrhli na raut, skvěle připravený, připomínající umělecké dílo. Ztratil jsem chuť a raději vedl hovor s tehdejším velvyslancem panem Šedivým.

Je to stále dokola, ne o ideologiích, ale charakteru. Promiňte jim pane premiére, nemohou za to, neví co činí.

P.S.

Nikdy nezapomenu, jak v mém prvním zaměstnání ve Švýcarsku na podzim 1982, mně jeden švýcarský spolupracovník řekl: „Byli jsme připraveni jít vám na pomoc, kdybychom dostali rozkaz!“ Kolik tehdejších Čechoslováků by se zachovalo stejně, kdyby situace byla opačná? Švýcaři znají cenu svobody!

 

Jan Šinágl, 26.11.2018

* * *

Sněmovna 23.11.2018, premiér Babiš: „Jsem nezkorumpovatelný!“

Výbušná výpověď: Čtveřice vyšetřovatelů promluvila. Kauza Čapí hnízdo vznikla na příkaz Chovance, tvrdí.

* * *

Chrudim, Muzeum, 17.11.2018 - SRPEN 68: „Dědečku, proč přijely ty tanky?“

* * *

Sebestředný stát 100 let: České porážky a neúspěchy od třicátých let do současnosti

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (2 Votes)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)