Jan Šinágl angažovaný občan, nezávislý publicista

   

Strojový překlad

Kalendář událostí

čt bře 30 @17:30 -
Praha AC: Člověk a média
út dub 25 @12:30 -
OS Praha 1: JUDr. Vratislav Vajnar

Nejnovější komentáře

 • 25.03.2023 09:35
  Proruští dezoláti. twitter.com/.../...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 10:35
  Kdo řekne veřejně v Rusku, že na Ukrajině je válka, dostane 15 ...

  Read more...

   
 • 24.03.2023 09:16
  Další lidský příběh z nelidské války: Ukrajinský operátor ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 18:20
  "Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že ...

  Read more...

   
 • 23.03.2023 17:36
  „Rada, kterou mu mohu dát, nebo spíše tvůrcům jeho projevů, je ...

  Read more...

   
 • 21.03.2023 21:49
  Ruská armáda je druhá nejsilnější na světě – ukázalo se, že je ...

  Read more...


Portál sinagl.cz byl vybrán do projektu WebArchiv

logo2
Ctění čtenáři, rádi bychom vám oznámili, že váš oblíbený portál byl vyhodnocen jako kvalitní zdroj informací a stránky byly zařazeny Národní knihovnou ČR do archivu webových stránek v rámci projektu WebArchiv.
Číst dál...

Robin Hood, Juraj Jánošík, Jiří Paroubek. Každý kulturní Čech ihned pozná, co tito tři hrdinové mají společného, ačkoliv žili na staletí od sebe v rozličných společenských systémech. Bylo to odvěké, utopistické, a proto nesmyslné řešení rozdělení hmotného bohatství.

Číst dál...

Citát dne

Karel Havlíček Borovský
26. června r. 1850

KOMUNISMUS znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž, aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelikých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.

 

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá míti žádné jmění, nýbrž aby všechno bylo společné, a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. – Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tedy hned na první pohled každý, že takové učení jest nanejvýš bláznovské, a že se mohlo jen vyrojiti z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy z člověka chtěli učiniti něco buď lepšího neb horšího, ale vždy něco jiného než je člověk.“

Karel Havlíček Borovský ve svém časopise „SLOVAN“ 26.7.1850


SVOBODA  NENÍ  ZADARMO

„Lepší je být zbytečně vyzbrojen než beze zbraní bezmocný.“

Login Form

Rejzek Jste to vy avers 2022Veškeré původce děl a na druhé straně jejich výtvory Rejžek odděluje málo a prohlašuje, že každá charakterní osobnost většinou produkuje jistou kvalitu, zatímco „naopak to neplatí“, takže i původce kvalitních výtvorů se může projevit jako bytost bez charakteru. 

Kdo by nevěděl, že je Jan Rejžek kritik, a to především hudební. Bude mu za dva roky sedmdesát a vydal vzpomínky Jste to vy? Ten titul vysvětluje. Nejčastěji se mu stávalo, že mu neznámý položil takovou otázku, a méně zaznívalo „zdravím vás, pane Rejžku“. Spíš: „Jste to vážně vy?“ Nachází se nyní v této knize a zvláštní mi připadá být v generaci, která jeho nástup vnímala v polovině sedmdesátých let ze školní třídy. A v - režimem trpěné - Melodii.

Nebál se kontroverzí a vyvrcholily roku 1988 v Lipnici nad Sázavou, kdy přímo na jevišti realizoval rozhovor s disidentem Havlem.

Má instinkt, který ho málokdy zradil a který mu třeba Helena Vondráčková či Dalibor Janda sotva kdy odpustí. Za „výborné“ české zpěvačky považuje Inku Zemánkovou, Vlastu Průchovou, Evu Olmerovou, Hanu Hegerovou, Ljubu Hermanovou, Martu Kubišovou, Evu Pilarovou, Marii Rottrovou, Janu Robbovou, Helenu Arnetovou a Hanu Ulrychovou, čímž to takřka končí.

Aniž by to na Janu Rejžkovi nechalo negativní otisk, vychovávali jej v dětství prarodiče: dědeček Jan a babička Marie. Věnuje jim v knize kapitolu a zjišťujeme, že budoucí kritik překvapivě brzy pochopil, že se životem nesmíme nechat vláčet a je třeba se jím probíjet. Vzpomínky završuje přehlídkou medailonů „nejobdivovanějších a nejlepších kamarádů“, kteří „už někde TAM čekají“. Jak říká, cítí vděk za dar, že s nimi mohl pobývat. Jde o třicítku osobností a mezi nimi jsou Pavel Bobek, Jiří Cieslar, Fantišek Horáček, Věra Čáslavská, Petr Čepek, Oldřich Černý, Radim Hladík, Vlasta Chramostová, Ladislav Kantor, Svatopluk Karásek, Jiří Křižan, Zuzana Navarová, Petr Skoumal, Andrej Stankovič, Pavel Šrut a Jan Vodňanský. https://www.kosmas.cz/knihy/515873/jste-to-vy/ Celý článek>

P.S.

Jan Rejžek jako jediný novinář napsal v LN o mém zazpívání čs. státní hymny v Národním divadle při rozloučení s Věrou Čáslavskou v roce 2016. Přidali se všichni, jen ČT, za přítomnosti gen. ředitele Petra Dvořáka, ukončila přímý přenost. Věra Čáslavská žila a bojovala za Československo. Bohužel videozáznam na YouTube už není k dispozici – kanál mi byl zrušen. JŠ  

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)
Share

Komentovat články mohou pouze registrovaní uživatelé; prosím, zaregistrujte se (v levém sloupci zcela dole)